Глаукомата е общ термин, който се отнася до група очни нарушения, които протичат с повишено вътреочно налягане и водят до увреждане на зрителния нерв.

При липса на лечение заболяването завършва с развитие на пълна слепота и на двете очи. Обикновено се среща над 45-годишна възраст и е една от водещите причина за слепота при хората над 60 години.

Снимка: УМБАЛ "Александровска"

Глаукомата може да се раздели на два вида - откритоъгълна и закритоъгълна.

Откритоъгълната глаукома се подразделя на:

  • първична - среща се често и постепенно води до намаляване на периферното зрение;
  • вторична - развива се на фона на подлежащо очно заболяване;
  • остра - настъпва под формата на остри пристъпи, които продължават до няколко часа;
  • глаукома с нормално налягане - вътреочното налягане е нормално, но въпреки това се уврежда зрителният нерв;
  • пигментна глаукома - среща се рядко и представлява натрупване на пигментни частици в дренажния ъгъл на окото, което забавя оттичането на вътреочната течност;
  • конгенитална - наблюдава се при раждането на детето.

Закритоъгълната глаукома се разделя на остра, хронична и неоваскуларна.

Основният симптом при глаукомата е повишеното вътреочно налягане. Откритоъгълната глаукома протича с несиметрично засягане на очите. Това означава, че състоянието в едното око може да е прогресирало, а в другото – да бъде в начален стадий.

Закритоъгълната глаукома протича с резки промени на налягането, което води до развитие на различни по тежест глаукомни кризи. Те се съпътстват от болка, зачервяване, отпадналост, гадене, повръщане и др.

Причините за заболяването са комплексни. Съществена роля играят наследствеността, напредналата възраст и наличието на различни зрителни нарушения или травми. Рискът се увеличава ако пациентът страда от други системни заболявания като артериална хипертония или захарен диабет.

При диагностицирането на глаукомата се измерва вътреочното налягане. Нормалните му стойности варират между 10 и 21 mm/Hg. С помощта на уред, наречен офталмоскоп, лекарят оглежда задната част на окото. За оценка на прогресията на глаукомата и ефекта от приложеното лечение се извършва изследване на зрителното поле (периметрия). Друго специализирано изследване е гониоскопията, която изследва дренажния ъгъл на окото.

Най-често срещаното усложнение на глаукомата е загубата на зрение - първоначално периферното, а след това и централното. Други усложнения са възникването на различни дефекти на зрителното поле и понижаване на контрастната чувствителност.

Качеството на живот на пациентите се влошава, засягайки нормалното извършване на ежедневните дейности. Глаукомата е предразполагащ фактор за развитие на други очни заболявания като катаракта.

Целта на лечението на глаукомата е да нормализира вътреочното налягане и да предотврати по-нататъшни усложнения. Терапията включва прием на медикаменти (таблетки, капки за очи и др.) и хирургични интервенции, към които спада и лазерната терапия.

Източници: