По време на секс сърцето изпитва същото натоварване, каквото и при изкачването на стъпалата до втория етаж, твърдят кардиолозите. Защо тогава някои мъже се страхуват да правят любов, след като са преживели инфаркт?

Една четвърт от мъжете изцяло се отказват от сексуалния си живот, след като са преживели сърдечен пристъп или инфаркт на миокарда, показват данните от ново проучване. Те обаче трябва да знаят, че сърдечносъдовите проблеми не са основание за развяване на „бялото знаме“ в леглото.

Първото, което трябва да се уточни, е, че редовният секс принципно е предпоставка за по-добро здравословно състояние. Има няколко изследвания, които показват, че продължителността на живота при мъжете с 2-3 полови контакта седмично е по-висок в сравнение с онези, които правят секс веднъж месечно. Не бива да се подценява и фактът, че интимността е предпоставка за семейна хармония.

Здравните ползи за сърцето от секса са сходни с тези на умерена тренировка, категорични са кардиолозите. Освен това при подобни занимания се отделят полезни ендорфини, намаляващи стреса, засилващи имунитета и повишаващи самочувствието на мъжете. Ето защо те не бива да се отказват от него.

Снимка: iStock

И тук трябва да се уточни, че палавите занимания в леглото след преживян инфаркт всъщност са безопасни. Или поне така твърдят експертите от Американската сърдечна асоциация. Добрата новина е, че мнението им се споделя и от родните кардиолози, макар те рядко да обсъждат този деликатен въпрос със своите пациенти.

Според специалистите периодът, който човек трябва да изчака, преди отново да започне да прави секс, е от няколко седмици до два месеца след сърдечния инцидент. Всичко зависи от това дали мъжът е в състояние да изкачи 20 стъпала за 10 секунди, като взима по две наведнъж.

Снимка: btvnovinite.bg

Ако няма проблем (не се задъхва, не получава бодежи в гърдите и не му се вие свят), той може да се отдаде на интимни ласки, без да натоварва сериозно сърцето си.

Според лекарите има още нещо, което преживелите инфаркт трябва да направят, за да елиминират рисковете от повторен сърдечен инцидент – да избягват тежките храни и алкохол преди секс, както и да са добре отпочинали, преди да се отдадат на ласките на любимата.

Експериментите в леглото също не са препоръчителни. Кардиолозите съветват мъжете да се придържат към обичайните пози, и то с постоянния партньор, тъй като всяко по-голямо вълнение може да ускори сърцебиенето и да повиши риска от нов сърдечен пристъп.

Снимка: iStock

Често след прекаран инфаркт могат да се появят известни смущения в еректилната функция. Затова след консултация с лекар някои мъже започват да взимат стимулиращи ерекцията медикаменти. Те обаче не трябва да се пият в комбинация с лекарствата за сърце, защото смесването им може да е опасно и състоянието да се влоши рязко.

Преживелите инфаркт също така трябва да са подготвени психически, че сексът може да не е същият като преди. Изследванията показват, че около 30% от мъжете, претърпели сърдечен пристъп преди 55-годишна възраст, имат проблеми в леглото.

Снимка: iStock

При 25% от тях се наблюдава еректилна дисфункция, при 19% – липса на сексуално желание, а при 16% – страх от лошо сексуално изпълнение. Така че пациентите трябва да се съобразят с някои физиологични особености и са по-спокойни в интимните игри.

Страстта не води до инфаркт

Хората, които нямат никакви сърдечносъдови проблеми и предпоставки за възникване на такива, не бива да се притесняват от това, че по-бурните интимните преживявания могат да ги доведат до инфаркт. Дори прекаралите инфаркт, който не им е оставил сериозни и трайни увреждания на сърдечносъдовата система, не би трябвало да се притесняват от повторни инциденти.

Проучвания по темата показват, че сексуалната активност след инфаркт носи минимален риск от причиняване на рецидив. Но за да е напълно сигурен човек, че е в състояние да изпълнява сексуалната си функция, трябва да обсъди щателно състоянието си с лекуващия го лекар.

Ако са ви поставили стент…

Мъжете, които са претърпели операция за поставянето на стент, също трябва да спазват някои предпазни мерки. Те са сходни с тези при инфаркт. Най-добре е като за начало мъжът да изчака няколко седмици, преди да се натовари с каквото и да било движение, в това число и със секс.

Снимка: iStock

Дори ходенето, изкачването на стълби и повдигането на тежести се отразяват зле и предизвикват задъхване, гръдна болка, стягане и дискомфорт във врата. Към интимните ласки човек може да се върне едва след като тези симптоми отшумят напълно.

Как се възстановява ерекцията?

Понякога след инфаркта действително възникват проблеми с ерекцията, които нямат нищо общо със сърцето. Статистиката показва, че при мъжете след 55-годишна възраст възникват засечки в леглото дори те да не са преживели сърдечен инцидент. Освен това изчезващата ерекция обикновено е сигнал за приближаващ инфаркт, а не обратното.

Специалистите са категорични, че импотентността е свидетелство за развитието на коронарна болест на сърцето, на чийто фон се получава инфарктът.

Нарушенията в проходимостта на кръвоносните съдове в пениса са продукт на същите процеси, които са отговорни и за запушването на коронарните артерии. Ето защо, ако при мъжа внезапно се появи засечка в леглото, трябва задължително да се мисли за кардиологичен проблем.

Ако трудното постигане на ерекция се появи на фона на инфаркта, тогава мъжът трябва да се консултира с кардиолог и сексолог. Желателно по време на прегледа да присъства и жената, тъй като тя не бива да притиска и така да стресира съпруга си след сърдечния инцидент, а да се научи как да му помогне в неговото завръщане към интимността.

Снимка: iStock

Що се отнася до таблетките за сексуална мощ, те могат да се използват половин година след инфаркта. Или поне така твърдят фармацевтите. Естествено, мъжът трябва да се консултира с лекуващия го лекар, дори и да приема само хранителни таблетки на билкова основа. Някои от тях биха попречили на основното лечение, а това е опасно.

Според кардиолозите не е нужно мъжът да е тигър в леглото след инфаркта, а да възстанови интимността си и да получи нужното удоволствие, без да излага на риск сърцето си.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.