Много хора се колебаят дали да потърсят спешна медицинска помощ по празниците или късно през нощта, въпреки че имат здравословни проблеми. Отлагат го за сутринта или за първия работен ден, но това често е фатално, пише немското списание Focus.

Новогодишната нощ е повод за празник – много хора си взимат отпуска и пътуват в страната или в чужбина.

Времето между две години сякаш следва някакви свои правила и човек често забравя да се погрижи за здравето си. Преяждането и препиването е често срещана грешка, която обаче може да има последици.  

Проблемът е, че всеки, който има някакво неврологично оплакване, трябва да потърси спешна помощ, припомнят от Фондация за мозъчно здраве в Германия.

„Парализата на едната част от лицето и нарушенията в говора са ясни предупредителни сигнали, които изискват да се позвъни на спешния телефон“, обяснява Волф-Оливър Крон, пациентски съветник във фондацията.

Снимка: iStock

Той пояснява, че тези два сигнала означават само едно – човек прави инсулт или някакво възпаление на централната нервна система. „Това е нещо, което няма да мине от само себе си. Не лягайте да поспите, а звънете на тел. 112, защото имате нужда от спешна помощ“, съветва още Волф-Оливър Крон.

Как да разпознаем симптомите на инсулт?

Засегнатите или техните роднини могат да разпознаят парализата на лицето по внезапната загуба на мускулна сила. В резултат на това едното ъгълче на устата може да увисне или едната ръка и съответната на нея края краката (например лява ръка и ляв крак) да спрат да се движат, въпреки полагането на усилия. 

Разстройствата в говора, от друга страна, се проявяват чрез неправилни думи, неясен говор или неразбираемо бърборене. Другите предупредителни знаци за инсулт включват проблеми със зрението и с поддържането на баланс, сериозно объркване или появата на гърчове.

Общото правило в една такава ситуация гласи: Ако трезвен човек изглежда като пиян, трябва да се обадите на спешна помощ. Ако се появят парализа и говорни нарушения, всяка минута е важна, категорични са и българските спешни медици.

Снимка: iStock

„В празничната нощ много хора обаче консумират алкохол и отдават тези симптоми на това. Лягат си, защото вярват, че сънят ще подобри състоянието им. Но това е опасна грешка. В случай на инсулт трябва да се реагира бързо, за да се предотврати по-сериозното увреждане на мозъка или фаталния изход“, категоричен е Волф-Оливър Крон. И добавя, че хората, които правят инсулт, се нуждаят от специфична терапия за разреждане на кръвта.

Травмите на главата също могат да са опасни

Ако човек нарани главата си в празничната нощ, симптомите може да не се появят веднага и той да подцени това състояние. Оплакванията могат да станат видими чак на сутринта. Това е особено опасно, твърдят невролозите.

Често човекът първоначално изглежда нормално, но след няколко часа нарастващият натиск върху мозъка, който се получава при травма, води до гърчове, повръщане и припадък.

Следователно хората, които са претърпели сериозно нараняване на главата, трябва да отидат в болницата, дори и да нямат симптоми. Там дежурният неврохирург ще ги прегледа и евентуално ще ги постави под наблюдение в следващите 24 часа.

Снимка: iStock

Спешните медици съветват също така да не се шофира до болницата, ако човек има някакви оплаквания. По-добрият вариант е това да направи някой близък човек или да се изчака пристигането на линейката.

„Спешните медици обикновено са наясно коя клиника е дежурна в празничната нощ и къде е най-подходящо да се транспортира пациента. Така че моят съвет е да изчакате линейката“, обяснява още Волф-Оливър Крон.

От ЦСМП-София също съветват хората да се консултират с дежурните на телефона за спешна помощ и да изчакат линейката, ако се нагара изпращането на такава.

Снимка: iStock

Българските спешни медици припомнят, че не само инсултите и мозъчните травми са опасни. Те припомнят на всички пациенти със сърдечносъдови проблеми – особено хипертониците, да са особено внимателни.

При симптоми за инфаркт също трябва да се търси спешна медицинска помощ, защото изчакването в стил „Ей, сега ще ми мине“, може да е фатално. При необичаен задух, болка в гърдите, усещане за паника и рязко покачване на кръвното, задължително трябва да се позвъни на тел. 112, напомнят още от ЦСМП-София.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.