Коледните празници могат да бъдат много стресиращи. Ето защо инфарктите не са рядкост по това време. Ако внезапно имате проблеми със сърцето, не бива да се колебаете твърде много, пише немското издание Focus.

Седем са предупредителните сигнала, които дава тялото. Всеки човек, който ги усети, трябва веднага да позвъни на спешен телефон 112. Това състояние човек не може да овладее сам вкъщи. Изисква се спешна медицинска намеса, предупреждават кардиолозите.

Сърдечносъдовите заболявания са една от най-често срещаните причини за смърт не само в България, но и в световен мащаб.

По данни на базираната в Берлин фондация за сърдечни заболявания само в Германия около 300 000 души годишно претърпяват сърдечен удар, а над 46 000 умират в резултат на това.

У нас се регистрират 15 000 инфаркта годишно, като 10% от пациентите умират.

Защо смъртността при инфаркт е висока?

Най-честата причина за настъпването на фатален изход при инфаркт е, че пациентите получават медицинска помощ твърде късно. Германските кардиолози твърдят, че хората не разпознават симптомите и се сещат да звъннат за линейка твърде късно. Българите пък обясняват, че звънят веднага на телефон 112, но оттам ги съветват да си изпият хапчетата и да си премерят кръвното, без да изпратят спешен екип на адреса.

Снимка: iStock

Независимо от причината обаче последиците могат да бъдат фатални – или пациентът да умре, или сърцето му да бъде увредено до такава степен, че да развие сърдечна недостатъчност. Това е прогресиращо заболяване, при което капацитетът на изпомпване на сърцето продължава да намалява.

В резултат на това органите в тялото получават все по-малко кислород. В най-лошия случай заболяването води до органна недостатъчност.

„В празничните дни между Бъдни вечер и Нова година хората често се колебаят дали да се обадят на службите за спешна помощ, въпреки типичните симптоми за инфаркт“, обяснява кардиологът и специалист по интензивно лечение проф. Томас Войтлендер, председател на управителния съвет на Германската фондация за сърцето.

„Вместо това хората изчакват до следващата сутрин или да приключат празниците, което често завършва фатално. За жалост в случай на инфаркт всяка секунда е от значение – колкото по-бързо се разпознае инфарктът и започне да се лекува, толкова по-голям ще бъде шансът за оцеляване“, предупреждава той.

Снимка: Canva

При затваряне на коронарната артерия в даден участък, сърцето внезапно престава да кръвоснабдява тялото. Това води до увреждане на части от сърдечния мускул. В най-лошият случай се получава камерно мъждене, което може да бъде фатално, ако не се предприемат спешни мерки.

За кои симптоми трябва да внимаваме?

Според Германската фондация за сърдечни заболявания типичните предупредителни признаци за сърдечен удар са:

  • Внезапна поява на силна болка, която продължава повече от пет минути в покой и се появява предимно в гръдния кош – повечето хора твърдят, че тя е зад гръдната кост.
  • Болка, която се разпространява в други части на тялото, като например ръцете (обикновено вляво), горната част на корема, гърба, врата, челюстта или лопатките.
  • Усещане за стягане, силен натиск или много силно усещане за свиване в гърдите (повечето хора твърдят, че сякаш „слон е стъпил на гърдите им“).
  • Силно парене в гърдите, което наподобява усещането за връщане на киселини от стомаха към хранопровода.
  • В по-редки случаи може да има гадене и повръщане.

Особено жените са склонни да изпитват усещане за стягане, а болката в гърдите се разпростира главно към гърба и горната част на корема, което ги кара да си мислят, че имат стомашно-чревни проблеми.

Добре би боло да се знае още, че мъжете реагират предимно със силна тревога, облива ги студена пот и кожата им става бледа.

Снимка: iStock

Пациентите в риск трябва да са бдителни

Според проф. Войтлендер пациентите с повишен риск от усложнения – като инфаркт и инсулт, трябва да обърнат особено внимание на себе си. Такива хора са:

  • пушачите,
  • хората с артериосклероза, като коронарна болест на сърцето (КБС),
  • хората с периферна артериална оклузивна болест (ПАБ),
  • пациентите с липометаболитни нарушения (високи нива на лош холестерол),
  • хората с диабет, затлъстяване и/или високо кръвно налягане.

Най-големият проблем е, че честотата на сърдечните пристъпи се увеличава по време на празниците. Проф. Войтлендер се позовава на проучване от 2018 г., което е направено в Швеция. По време на изследването са били регистрирани 283 000 хоспитализации в следствие на сърдечен пристъп през този период от годината.

„Резултатите ясно показват, че има повишен риск от сърдечен удар на Бъдни вечер и Нова година, особено при хора над 75 години или такива, които вече са хронично болни“, подчертава проф. Войтлендер. Според това проучване пациентите с гореспоменатите рискови фактори също са особено податливи. 

Неблагоприятни фактора по празниците

Според кардиолозите има няколко неща, които натоварват и стресират сърце, като например:

  • рязко застудяване,
  • стрес от подготовката за празниците,
  • отклонение от навиците за хранене, сън и физическа активност.

„Ако тези фактори се натрупат в рамките на няколко дни при човек със сърдечносъдово заболяване, това може да доведе до допълнително натоварване на сърцето и кръвоносните съдове“, обяснява проф. Войтлендер. И допълва, че сърдечноболните трябва да са особено внимателни с коледната суматоха – те трябва да намират време за разходка и почивка.

Консумацията на прекалено много алкохол по празниците води до т.нар. „синдром на празничното сърце“, обяснява още проф. Войтлендер. Спиртните напитки могат временно да доведат до сърдечна аритмия.

Снимка: iStock

„Сърцето бие нередовно и бързо, като това е съпроводено с изпомпването на по-малко кръв в тялото. Въпреки че предсърдното мъждене не е животозастрашаващо състояние, то увеличава риска от инсулти и инфаркти в дългосрочен план. Хората над 65-годишна възраст с фамилна анамнеза са особено изложени на риск и трябва да внимават с алкохола“, съветва още проф. Войтлендер.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.