Слабият пулс е сигнал за редица усложнения: Как да го измерим?
От 60 до 100 удара в минута се считат за нормална сърдечна честота
Мариана Тодорова
Мариана Тодорова
Слабият пулс е сигнал за редица усложнения: Как да го измерим?

Слабият и почти недоловим пулс е сигнал за сериозен здравословен проблем – възможно е да става дума за кардиогенен шок или за инфаркт. Без незабавна медицинска помощ и двете състояния могат да доведат до смърт, пише македонският сайт „Во центар“.

Сърдечната честота показва колко пъти в минута артериите се разширяват и свиват в отговор на съкращаването на сърцето, изпомпващо кръвта.

Пулсът е променлива и динамична величина, която зависи от фактори като обема на кръвта в тялото, физическото и психическо напрежение, телесната температура и други.

Правилното му измерване е от изключително значение, тъй като стойностите му дават информация за здравословното състояние както на сърцето, така и на кръвоносните съдове.

Ако човек има слаб пулс, едно от първите неща, които трябва да бъдат направени, е незабавното позвъняване на тел. 112 и викането на линейка. Слабият пулс е индикатор, че сърцето не може да изпомпва достатъчно кръв в тялото. А липсата на пулс – че сърцето е спряло да работи.

Как да измерим пулса си?

Най-добрите места за проверка на пулса са: вътрешната част на китката, свивката на лакътя, горната част на стъпалото или отстрани на шията.

За да получите най-точното отчитане, поставете пръста си върху вътрешната страна на китката или върху сънната артерия на шията. Пребройте броя на ударите в рамките на 60 секунди.

Сърдечната честота се изразява в bpm (удари в минута). За нормална честота се приемат от 60 до 100 удара в минута.

Стойностите на пулса по време на физическо натоварване също са добър показател за здравословното състояние. Важно е обаче да се уточни, че измерването трябва да се извършва по време на упражнения с цикличен характер – като бягане, плуване и ходене. Продължителността на натоварването трябва да е минимум 3-5 минути, тъй като това е времето, необходимо за адаптиране на сърдечносъдовата система към натоварването.

Традиционно се смята, че пулсът при физическо натоварване трябва да варира между 120-160 удара в минута. Поддържането на стойности над 160-165 удара, особено за продължителен период от време (пет или повече минути), затормозява работата на сърцето.

Достатъчно точен ли е резултатът?

Изключително важно е всеки човек да може сам да открива и измерва пулса си, тъй като това умение ще му помогне да наблюдава здравословното състояние на сърцето си с течение на времето.

За да се получат по-точни и надеждни резултати, пулсът трябва да се измерва по едно и също време всеки ден. Препоръчително е също така измерването да се прави в състояние на покой.

Желателно е пулсът да се измерва в продължение на 60 секунди, освен ако лекуващият лекар не е дал други насоки. Препоръчително е също така измерването да се извършва 20-25 минути след хранене, но не след преяждане.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.