Повече от 55 милиона души по света страдат от деменция, като броят им се очаква почти да се утрои до 2050 г. Смъртните случаи от инсулти може да се удвоят до същата година, а 10% до 20% от възрастните хора изпитват депресия на по-късен етап от живота си.
Въпреки че числата са стряскащи, има все повече доказателства, показващи, че много от тези случаи може да не са генетично обречени, а по-скоро могат да бъдат отложени или предотвратени.
Един от начините е като се обърне внимание на здравни фактори, които обикновено може да контролираме.
Най-малко 17 фактора допринасят за деменция, инсулт и депресия в късната част от живота, според обширен материал, публикуван в Journal of Neurology, Neurosurgery, and Psychiatry.
Достатъчното внимание на 17-те фактора може да намали риска за хората и за трите състояния. Ето и факторите, подредени по важност:
- Кръвно налягане
- Индекс на телесна маса
- Бъбречни заболявания
- Кръвна захар
- Общ холестерол
- Употреба на алкохол
- Нездравословна диета
- Загуба или увреждане на слуха
- Изпитване на болка
- Физическа активност
- Целт в живота
- Сън
- Пушене
- Социална ангажираност
- Стрес
- Развитие на ума през свободното време
- Депресивни симптоми
„Това проучване показва колко значими са промените в начина на живот и поведението за мозъчни заболявания, свързани с възрастта“, каза авторът д-р Санджула Сингх, преподавател по неврология в Университета Харвард за CNN.
„Надяваме се, че хората осъзнават обнадеждаващото послание, че всъщност има толкова много неща, върху които можете да работите, и тогава не само рискът от инсулт е по-нисък, но и от деменция и/или депресия в края на живота“, добавя лекарят.
В миналото проучванията, инструментите или моделите за прогнозиране на риска обикновено са се фокусирали върху тези състояния, но поотделно.
Влиянието на факторите върху начина на живот
Авторите преглеждат 59 мета-анализа – синтез на данни от множество подобни проучвания, публикувани между 2000 и 2023 г.
Те изследват ефектите на променливи рискови фактори върху инсулт, деменция и/или депресия на по-късен етап от живота сред възрастни, които преди това не са били диагностицирани с тези състояния.
От всички мерки кръвното налягане има най-голямо влияние. Нормалното ниво на кръвното налягане е 120/80. Хората с ниво 140/90 са били повече от два пъти по-склонни да получат инсулт, 20% по-вероятно да развият деменция и 16% по-вероятно да изпитат депресия.
Други влиятелни фактори за едно от въпросните състояния са пушенето, сънят, физическата активност и кръвната захар.
„Групирането на всички тези въпроси е важно, защото мисля, че различните хора имат различни нива на мотивация да променят поведението си въз основа на личните си проблеми, като например фамилна обремененост с деменция, инсулт или депресия.
Изследвания като това могат да помогнат на хората да направят значими промени в ежедневието си”, коментира неврологът д-р Ричард Исааксон.
Намаляване на риска от заболявания
Ако 17-те риска изглеждат непосилни, гледайте на тях като на меню, от което можете да изберете няколко елемента – и да допълвате списъка с течение на времето.
Не забравяйте, че тези фактори се припокриват, т.е. ако подобрите начина си на хранене и физическата активност, вероятно ще подобрите няколко неща от списъка, включително кръвно налягане, кръвна захар, сън и холестерол.
Не сте сигурни какво да изберете? Добре е да започнете с това, което според експертите, са водещи за деменция, инсулт и депресия.
1.Намаляване на високото кръвно налягане: Високото кръвно налягане означава по-слаб приток на кръв към мозъка, което има пряка връзка с инсулт и деменция, но също така е свързано с депресия чрез намаляване на невротрансмитерите в мозъка.
Намаляването на приема на сол и приемането на достатъчно калий са важни стъпки към понижаване на кръвното налягане. Но също така повече физически упражнения, редуциране на теглото и контролирането на стреса.
2.Спрете да пушите: Ако пушите, има няколко действия, които можете да предприемете точно сега, за да се опитате да откажете цигарите. Разберете какво ви кара да пушите и ако установите причината, може да има начин за заместител на пушенето. Вземете си поука (извлечете опит) от негативен близък пример (човек, който е с влошено здраве заради тютюнопушене). Говорете с лекар, за да ви помогне в опит за спиране на цигарите.
3.Подобрете физическото си състояние: Дори малко движение е по-добро от никакво. Световната здравна организация има насоки за вида, честотата и продължителността на упражненията, от които се нуждаете в зависимост от вашата възраст.
4.Осигурете си достатъчно сън: Възрастните хора се нуждаят от поне седем часа сън всяка нощ. Можете да си осигурите добра нощна почивка, като поддържате стаята си хладна, тиха и тъмна; не пийте алкохол или кофеин няколко часа преди лягане; ограничете времето пред екрана през нощта; и си създайте рутина преди лягане.
5.Регулирайте кръвната си захар: Упражненията, контрола на теглото и здравословната диета, която ограничава въглехидрати и добавените захари, също могат да поддържат здравословни нива на кръвната захар.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.