Защо броят на хора с деменция расте, причината е проста

Проучване установи, че рискът от развитие на деменция се е удвоил, но има и добри новини
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Защо броят на хора с деменция расте, причината е проста

Приблизително 57 милиона души по света страдат от деменция и се очаква да нараснат до около 153 милиона до 2050 г. В цифрово отношение това звучи стряскащо, пише National Geographic, но колкото и да е парадоксално, тези цифри разказват и история на успеха.

Днес, благодарение на десетилетия социален и медицински прогрес, повече от всякога хората живеят достатъчно дълго, преди да стигнат до деменция.

Този напредък в здравеопазването забавя появата на заболяването при много хора. Може би най-обнадеждаващата новина за деменцията е, че хората могат да направят много, за да намалят шансовете си да я развият. 

Защо процентът на страдащите от деменция расте?

Проучване на Университет Джон Хопкинс дава отговора. Според него в момента повече от 40 процента от американците вероятно ще развият заболяването в даден момент от живота си. Част от това увеличение може да се обясни с участниците в проучването, около една четвърт от които са чернокожи.

Както е известно, етническите групи имат по-лош достъп до ресурси, които предотвратяват деменцията – като висококачествено образование, здравословна храна и безопасни места за физическа активност – и по-високите нива на тютюнопушене.

Въпреки това наборът от участници в това проучване не обяснява изцяло повишените прогнози за риска.

Главната причина е, че все повече американци доживяват до 80-90-годишна възраст и така достигат периода, когато е по-вероятно да изпитат когнитивни промени. По-голямата част от случаите на деменция се срещат при възрастни хора. 

Четири процента от 75-годишните американци имат някаква форма на заболяването и рискът се увеличава рязко през следващите години. Близо 20 процента от 85-годишните имат деменция и рискът продължава да нараства с всяка следваща година.

Продължителността на живота на жените е средно по-дълга от тази на мъжете и отчасти поради тази причина жените са по-склонни да развият деменция в даден момент от живота си.

Как да да намалите риска от деменция, независимо от възрастта

Деменцията не се увеличава, защото става все по-трудно да се предотврати – всъщност, точно обратното. Намаляването на специфичния за възрастта риск се дължи до голяма степен на подобрения в много области, включително по-добро сърдечно-съдово здраве и образование.

Снимка: iStock

Тези постижения – заедно с по-ниските нива на тютюнопушене и прекомерна употреба на алкохол, по-добро качество на въздуха, подобрено лечение на депресия и други промени в качеството на живот – вероятно обясняват защо хората, които развиват деменция днес, я получават по-късно в живота, отколкото хората, които са развили деменция през 70-те години на миналия век.

Някои рискови фактори за деменция обаче не може да променим.

Например, хората, които носят копия на гена АРОЕ в своята ДНК, са изложени на по-висок риск от други за болестта на Алцхаймер, най-честата причина за деменция.

Но са описани 13 конкретни действия, които хората могат да предприемат, за да намалят риска през целия си живот.

  • Качествено и достъпно образование за всички и насърчаване на стимулиращи дейности в средната възраст
  • Намалено излагане на вреден шум и достъпност до слухови апарати за нуждаещите се
  • Ефективно лечение на депресията
  • Използване на каски и др. на главата при контактни спортове и при колоездене
  • Физическа активност
  • По-малко тютюнопушене
  • Предотвратяване, намаляване и лечение на високо кръвно налягане
  • Лечение на високия холестерол, особено по време и след средната възраст
  • Поддържане на здравословно тегло и лекуване на затлъстяването възможно най-рано (така се предпазвате и от диабет)
  • Намалена консумация на алкохол
  • Намаляване на социалната изолация на по-възрастните хора
  • Достъпност за всички до скрининга и лечението на загуба на зрение
  • По-малко излагането на замърсен въздух

Промените в начина на живот имат значение, но някои от най-мощните превантивни мерки, които експертите препоръчват, са фармацевтичните.

Лекарствата за лечение на високо кръвно налягане и холестерол могат да бъдат особено полезни за намаляване на риска. 

Първи признаци

Рискът се увеличава с възрастта и има широк спектър от ранни симптоми. В началото някои от тях приличат на разсеяност – хората забравят и разместват неща, губят представа за времето или се губят, докато шофират.

Снимка: Canva

При следващата стъпка объркванетото започва да доминира през повечето време – ежедневните задачи стават все по-предизвикателни, трудно е да се помни, да се борави с пари. За някои промените в личността предхождат проблеми с паметта – хората стават нервни, тревожни, агресивни, тъжни или ядосани. 

Не се страхувайте да говорите за деменция

За съжаление стигмата около диагнозата пречи на много хора да говорят със своите близки, когато забележат признаци на загуба на паметта.

„Деменцията не е непременно смъртна присъда. Има много неща, които може да направите, както по отношение на предотвратяването на деменция, така и след като имате тази диагноза“, казва Реджина Ших, професор по епидемиология. 

Въпреки това пациентите може да не получат консултация за тези действия, ако техните лекари не знаят, че изпитват когнитивни промени.

Осъзнаването, откритото споделяне и приспособяването са ключът към живота с деменция.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.