Много скоро лекарите ще разполагат с нов инструмент, разработен с помощта на изкуствен интелект (AI), който ще може да открива ранните признаци на деменция, пише BBC Health.
Снимките на окото могат да дадат информация за здравето на мозъка. За целта се използва AI софтуер за анализ. Така учените са в състояние да забележат възможно най-ранните признаци на заболяването, преди да са се появили симптомите.
Изследователският екип на NeurEYE, ръководен от учени в университета в Единбург, е събрал почти един милион снимки на очи от различни оптики в Шотландия – най-големият набор от такива данни, събирани някога в света.
С помощта на AI е разработен алгоритъм, който може да оцени здравето на кръвоносните съдове в окото и да открива неврогенеративните заболявания. Той се прилага по време на рутинен очен преглед и може да се използва от клиницистите като метод за откриване на ранните признаци на деменция.
„Окото може да ни каже много повече, отколкото сме смятали за възможно. Ретината съдържа огромно количество информация и е биологичен барометър за здравето на нашия мозък. Можем да видим ретината с простото, евтино оборудване, което се намира във всяка оптика. Нещо толкова простичко – като снимка на ретина, вече може да бъде използвано като потенциално средство за „предсказване“ на промените в мозъка на по-късен етап от живота на даден човек“, обяснява клиничният офталмолог проф. Балджан Дхилон от университета на Единбург.
Кръвоносните съдове в окото са много малки и фини, което означава, че те могат да се увредят по-рано от съдовете в други части на тялото.
От британската организация Dementia UK определят това като важен пробив в скрининга на заболяването. Деменцията засяга един на всеки 14 души по света на възраст над 65 години и един на всеки шест души на възраст над 80 години.
Състояния – като напривер болестта на Алцхаймер, могат да доведат до загуба на памет, объркване или проблеми с говора и разбирането.
Все още няма ефективна терапия за деменция, но ранната диагностика може да позволи на пациентите да вземат мерки по-рано – да отложат влошаването на когнитивното си здраве във времето и да се адаптират по-лесно към предстоящите промени, уточняват учените.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.