Деменцията не е заболяване, което лесно може да се игнорира. То има огромно въздействие върху живота на човек, както и на хората около него. Състоянието не се свежда само до забравяне на няколко маловажни детайла, а на ключова информация за болния – неговия живот, идентичност и света, който го заобикаля.

Ето защо е важно да знаем как да се предпазим или поне намалим опасността от появата на това заболяване. Въпреки че категоричен метод за лечение все още не е установен, множество учени са намерили няколко метода, с които можем да намалим риска от Алцхаймер, пише немското онлайн издание FOCUS.

Какво представлява деменцията и защо е толкова опасна?

Деменцията е сериозно заболяване, което постепенно разрушава паметта, мисленето и способността за общуване. Най-честата форма е болестта на Алцхаймер.

С напредването на болестта засегнатите хора стават неспособни да се грижат за себе си.Те забравят близките си, губят способността да изпълняват ежедневни задачи и се нуждаят от постоянна помощ. 

Седем начина за защита на мозъка

Бракът като защита срещу деменцията: Истината е, че за хората, които са женени, рискът от деменция е много по-нисък –  цели 45% – заключват британски учени, след анализ на данни от 15 различни проучвания с общо 812 000 участници по темата. При овдовелите хора опасността също е по-висока – с 20%.

Причината се крие в това, че самотните хора често водят нездравословен начин на живот. В същото време двойките живеят по-стабилно и организирано, хранят се по-здравословно, пушат и пият по-малко и имат повече социални контакти, което е важен фактор за предпазване от деменция. Вдовците и вдовиците изпитват хроничен стрес заради загубата на партньора си, твърдят експертите.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Изучаване и използване на чужд език: Ученето на нови неща поддържа ума остър. Особено полезно е изучаването и използването на чужд език. Дори ако вече знаете втори език, важно е да го използвате редовно, тъй като това отлага появата на деменция с 5 години.

Освен това е доказано, че хората с два или повече езика имат по-добра мозъчна активност и по-бавно губят когнитивните си способности,обясняват учени експерти от Милано, провели експеримент с 90 пациенти, страдащи от Алцхаймер.

Качествен сън: Пълноценният сън е жизненоважен за мозъка. Ако спите по-малко от шест часа на нощ или често се будите, това може да увеличи риска от деменция. Това се дължи на факта, че хроничното безсъние повишава нивата на бета-амилоиди (вредни за ума протеини) в мозъка.

Четене, писане и игри: Активните дейности като четене, писане и играене на игри поддържат мозъка в добра форма. От друга страна гледането на телевизия няма този ефект, тъй като за разлика от четенето например, то е пасивен умствен процес.

Писането – например на писма и дневници – стимулира структурираното мислене и формулиране на идеи.

Също така, настолните игри намаляват рисковете от деменция с 22%, занятията като редене на пъзели с 28% и компютърните игри с 30%, заключват специалисти от Mayo Clinic, провели изследване с над 2000 възрастни участници в период от 4 години.

Физическа активност: Физическите упражнения не са важни само за тялото, но и за мозъка. Спортът подобрява кръвообращението и снабдяването на мозъка с кислород.

Освен това редовната активност може да забави стареенето на мозъка и да намали риска от когнитивни проблеми, заключват специалистите от Франкфуртския университет. Изводът направили на базата на следното проучване:

В изследването участват 60 души на възраст между 65 и 85 години. Всички тренират три пъти седмично по 30 минути на велоергометър в продължение на три месеца. След края на програмата се отчита не само подобрена физическа форма и по-ефективна работа на сърцето, но и конкретни положителни промени в мозъка. Най-съществената е свързана със забавянето на повишаването на нивата на холин – вещество, което при натрупване се асоциира с разрушаване на нервните клетки и по-висок риск от деменция.

Ползите от кафето за мозъка: Много хора започват деня си с чаша кафе, за да се събудят успешно. Причината тази напитка да бъде първият избор на толкова души сутрин е кофеинът в нея, който действа като стимулант. Също така това вещество има защитна функция на нервните клетки в мозъка ни.

Всъщност възрастните жени, които пият кафе всеки ден, запазват умствените си способности по-дълго от тези, които не консумират никакъв кофеин, обясняват американски учени. Причината е, че той стимулира производството на ензима NMNAT2, който:

  • Защитава мозъчните клетки от стрес.
  • Намалява натрупването на амилоидни плаки – едни от основните виновници за развитието на Алцхаймер.

Снимка: iStock

Няма единно мнение за оптималното количество кафе, но повечето учени смятат, че 1 до 5 чаши дневно са подходящи.

Риба и омега-3 мастни киселини: Омега-3 мастните киселини са като "храна" за мозъчните клетки. Те спомагат за намаляване на възпалителните процеси в мозъка и могат да забавят натрупването на вредни вещества, свързани с деменцията.

Също така, въпреки че рибата или рибеното масло не могат напълно да предотвратят Алцхаймер, редовната им консумация може да забави процесите на мозъчно стареене. Ето защо, продукти, които е препоръчително да включвате в менюто си по-често са риби като сьомга и скумрия, както и рибено масло.

 

Въпреки, че деменцията е сериозно заболяване, което застрашава все повече хора, има начини сами да намалим риска от развитието му. Малките промени в начина ни на живот могат да имат голям ефект. Поддържайте ума си активен, движете се повече, спете добре и се хранете здравословно – тялото ви ще усети разликата, а мозъкът ви ще бъде благодарен.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.