Топката е онзи любим предмет от детството, с който всеки от нас неизменно е прекарвал голяма част от времето си.
В зависимост от нейната големина обаче тя може да служи не само за игра и забавление, а и за тренировка. Именно това представлява фитболът.
Големите надуваеми сфери се наричат още швейцарски топки заради своя произход.
„Първоначално те се прилагат с терапевтична цел при малчугани с детска церебрална парализа. Малко по-късно започват да се използват и в кинезитерапията, а накрая навлизат и във фитнеса и залите за гимнастика и аеробика“, обяснява инструкторката по фитбол Златина Цветкова. Тя допълва, че произходът на думата идва от английските fitness (фитнес) и ball (топка).
Сферите има няколко размера – 55 см, 65 см и 75 см, за да са подходящи за хора с различни височини. Човек лесно може сам да провери коя топка е подходяща за него – когато седне върху нея, краката му трябва да образуват прав ъгъл в областта на коленете.
„Няма никакви ограничения нито във възрастта, нито в килограмите. Тренировките са подходящи за деца, майки и баби, а топките издържат до 150 кг“, категорична е Златина. По време на упражненията няма допир между тялото и твърдата подова настилка, което е идеално за дами над 70-годишна възраст с по-крехки кости вследствие на остеопорозата.
Какво представлява тренировката?
„Тренировката започва със загрявка и завършва с разтягане. След това продължаваме с кардиоупражнения, които представляват сядане и ставане, както и подскоци. Според начина, по който е построена стойката, се натоварват и различните части от тялото“, обяснява инструкторката по фитбол.
По думите й обаче в тренировката участват всички мускулни групи, като роля за това играе равновесието, което трябва да пазим, докато сме върху топката. „Най-добре се тренира коремната преса. Това е и частта, която се повлиява най-бързо, но има и много добри упражнения за седалището“, разказва още Златина.
Питаме я, ако искаме да направим плоско коремче и идеално дупе, колко често трябва да посещаваме тренировките, а отговорът й никак не ни изненадва – колкото по-често, толкова по-добре.
„Тези тренировки не са прекалено натоварващи, така че може и всеки ден да се посещават. Ако човек се нуждае от почивка, дори само веднъж седмично е достатъчно. Едно от големите предимства на фитбола е, че той не товари коленете и ставите и дори ги щади“, категорична е инструкторката.
По думите ѝ няма никакви противопоказания за човек, желаещ да тренира. За сметка на това обаче ползите са много, и то не само за външния ни вид, а и за здравословното ни състояние. С топките се правят чудесни кардиотренировки. Заедно с това се стягат мускулите в тялото, като по този начин се извайва цялата фигура.
Фитболът се използва с терапевтична цел
По начало тези надуваеми сфери са се прилагали за реахибилитация, което ги прави изключително подходящи и при различни заболявания на опорно-двигателната система.
Гигантската топка е пръв помощник за изправяне на стойка, тъй като, за да се задържим върху нея, трябва да сме изправени и с изпънат гръбнак. Също така подобрява координацията и равновесието, защото се изисква поддържането на добър баланс по време на цялата тренировка.
„При проблеми с гръбнака или кръста фитбол тренировките могат да облекчат неразположенията. Те обаче са и идеална профилактика за онези, които работят в офис и често се прегърбват пред компютъра“, казва Златина, която води тренировките си в столичния спортен комплекс „Славия Спортес“.
Тя дори съветва всички, които работят седнали, да си набавят по една такава топка, за да разтоварват гръбнака си от натрупаното напрежение. Не е задължително да се седи непрекъснато върху сферата, но в обедната почивка човек може да направи няколко прости упражнения в офиса, за да не му се налага да ходи на физиотерапия след време.
Може ли да се използва от бременни?
Друг изключително интересен факт за упражненията с т.нар. швейцарска топка е, че те са много подходящи за бременни жени. „С помощта на тренировките тазовото дъно става по-еластично и съответно раждането е по-лесно“, обяснява инструкторката.
Не случайно в някои модерни болници разполагат с тези надуваеми сфери в родилните зали. Наричат ги „топки за раждане“ и ги използват по време на родовия процес, за да се подпомогне слизането на главичката на бебето в таза на майката.
И за капак на всички тези ползи остава удоволствието. Вълните, които създава фитболът в тялото, достигат до мозъка и предизвикват приятни усещания. По време на тренировките с гигантските кълба в организма се натрупва хормонът на радостта – ендорфин, който има и обезболяващ ефект.
Така че не се чудете много – обувайте спортния екип и тичайте към залата, за да си спомните за детството и да заредите тялото и ума си с енергия.
Неоспоримите ползи
- Облекчава дихателната функция.
- Оказва обезболяващо действие и повлиява благотворно върху дейността на храносмилателната система, черния дроб и бъбреците.
- Значително повишава издръжливостта, силата, подвижността и физическата кондиция.
- Регулярните тренировки нормализират кръвното налягане, редуцират телесното тегло и тонизират всички мускулни групи.
- Фитболът стяга изключително бързо проблемните зони.
- Ще ви помогне ефективно да се освободите от стреса и напрежението.
И още…
Фитнес топката е създадена в началото на 60-те години в Швейцария и малко по-късно се разпространява из цяла Европа, Северна Америка и Австралия. Гигантската надуваема сфера намира идеално приложение в рехабилитацията, но след това навлиза и във фитнес залите.
При тренировка с швейцарската топка се използват няколко основни позиции, които въздействат върху голяма част от мускулите в тялото.
Съчетават се едновременно аеробика и силови упражнения, а резултатите идват сравнително скоро – след десетата тренировка. Ето защо фитболът се радва на голям интерес от страна на дамите през последното десетилетие.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.