Мнозина смятат, че скуошът е тенис в зала. Това обаче не е точно така. Този спорт е нещо много повече.
Той е изключително интензивен, натоварва всички мускулни групи, тренира сърцето и се бори с хроничното напрежение. Подходящ е за хора, които желаят да стопят много калории, докато се забавляват.
Скуошът е изтощителен спорт, при който се изисква добра координация, бърза реакция, както и способност за почти непрекъснато тичане. Той буквално изцежда цялото тяло.
Според специалисти човек може да свали до един килограм за една тренировка. Освен това скуошът стимулира тактическото мислене, а по време на игра избива стреса и негативните емоции.
Наименованието на спорта произлиза от английската дума squash – мачкам. Смята се, че той се появява през XIX век в английския затвор „Фийт“, където затворниците се забавляват, докато играят подобна игра, но с дървени пръчки и топка от парцали.
В България става известен преди около 10-15 години, като първите зали за скуош са отворени от чужденци, живеещи и работещи в офиси на големи международни компании у нас.
Спортът обаче бързо набира популярност, защото дава възможност за поддържане на форма.
Скуошът се играе в закрит корт с ракета и топка
Може да се играе от двама, четирима (по двойки) или човек да тренира самостоятелно. Всичко е въпрос на личен избор.
Кортът е със стандартни размери (6,40 метра на 9,75 метра), като за целта на играта се използват четирите му стени и подът. Горната аут линия на предната стена е на височина 4,57 метра, а задната – на 2,13 метра, а долната аут линия на предната стена (наречена ТИН линия) е на височина 0,48 метра, обясняват инструкторите по време на първата тренировка. Сервис линията на предната стена пък е на 1,83 метра и се нарича КАТ. На пода на игрището има очертани две равни правоъгълни полета – от там се бие сервис.
Целта на играта е топката да удари предната стена на скуош игрището – директно или чрез рикошет от другите три стени. След отскачането от предната стена играчите удрят топката, преди да е тупнала или след максимум едно докосване на пода.
При играта на двойки всеки състезател изпълнява сервис от своето игрално поле. Той трябва да попадне над червената линия на предната стена. След правилно изпълнен сервис топката трябва да бъде върната от другия скуош играч и да удари задължително предната стена, като за долна аут линия вече се счита ТИН линията. Стартира разиграването.
Разиграването продължава, докато някой сбърка или не се отсъди т.нар. препречване. След отиграване на топката играчът е длъжен да се отдръпне, за да освободи място за удар на съперника си. Ако не го направи, тогава се отсъжда и „препречването“. За аут се смята топката, ударила чертата, уточняват още инструкторите.
Един мач по скуош се състои максимум от 5 гейма
Съществуват две точкови системи – английска и американска. Според английската се играе до 9 точки и играчът отбелязва точка само когато той е изпълнил сервис. При достигане на резултат 8:8 посрещачът може да избира между два варианта – до 9 или 10, като се играе само до още една точка. Който я спечели, печели и гейма.
В американския вариант се играе до 15 точки, като всяка грешка се превръща в точка. Ако се достигне до резултат 14:14, посрещачът избира между 15 и 17 и се играе до 2 точки разлика.
Въпреки че на пръв поглед играта изглежда сложна, практикуващите я твърдят, че се забавляват много. А паралелно с това се поддържат във форма и разтоварват натрупаното напрежение.
Екипировка:
- Ракета за скуош. Тя е по-лека от тенис ракетите и е с различна форма на главата.
- Топки. Те са гумени, пълни с гел, който се загрява по време на играта и помага за по-голямото отскачане.
- Облекло. То трябва да е спортно и комфортно.
- Обувки за скуош. Те трябва да са удобни, с добро сцепление.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.