Много хора обръщат голямо внимание на това, което има в чинията им по време на вечеря. Стремят се да ядат храни, които са едновременно питателни и вкусни.
Така времето за хранене се превръща във второстепенен фактор. Много често вечерята идва след работния ден, грижата за децата, социални планове и други задължения.
Все повече изследвания обаче показват, че това, което ядете, не е единственият фактор, който влияе върху здравето. Кога ядете също е важно. В конкретния случай с вечерята проучванията показват, че тези, които ядат по-рано, имат огромно предимство относно здравето, пише Health.
Какво става с организма, когато вечеряте късно
Хората имат „биологични часовници, които регулират нашата физиология и поведение до такава степен, че не сме същият човек сутрин и вечер“, коментира д-р Франк Шеер, директор на програмата по медицинска хронобиология в болница „Бригам енд Уенс“.
Това означава, че едно и също хранене може да има различни ефекти върху тялото ви в зависимост от това кога го ядете.
Д-р Дейзи Дуан, доцент в катедрата по ендокринология, диабет и метаболизъм в Медицинския факултет „Джонс Хопкинс“, доказва това в своето изследване.
Проучване на нейния екип анализира какво се случва, когато 20 млади, здрави възрастни вечерят едни и същи неща два пъти – веднъж в 18:00 часа и веднъж в 22:00 часа.
Оказва се, че след по-късното хранене нивата на кръвната захар на хората рязко се повишава и в същото време обработката на мазнините намалява в сравнение с тези, които вечерят по-рано.
Късните вечери също изглежда имат различен ефект, независимо дали някой яде точно преди лягане или си дава време да усвои храната преди лягане.
Как яденето късно вечер се отразява на здравето ни
Изследванията показват, че мелатонинът – хормон, който тялото ви отделя през нощта, за да се подготви за сън, играе ключова роля.
Повишаването на нивата на мелатонин изглежда пречи на способността на организма да регулира нивата на кръвната захар, което потенциално води до по-високи и по-дълготрайни пикове след хранене.
Лабораторни изследвания доказват, че хората са по-гладни и изгарят по-малко калории, ако вечерят късно в сравнение с хранене по-рано през деня, и че късното хранене предизвиква промени на тъканно ниво, които насърчават натрупването на мазнини.
Рискове за здравето вследствие на късната вечеря
Хората с навици за късно вечеряне може да са изложени на по-висок риск от проблеми, включително диабет тип 2 и затлъстяване, казва още д-р Дуан.
Други проучвания по темата с времето на хранене установяват, че приемането на калории по-рано през деня може дори да помогне при отслабване и подобряване на маркерите за метаболитно здраве.
Но не само метаболитното здраве изглежда е свързано с времето за хранене. Други скорошни изследвания доказват, че хората, които не ядат след 18:00 часа, спят повече от тези, които си позволяват хранене чак до полунощ.
Късното хранене дори може да е свързано с по-висок риск от смърт, според проучване от 2024 г.
Кое е най-доброто време за вечеря?
Учените не определят конкретно „най-добро“ време за вечеря, но е напълно вярно, че „избягването на късно хранене е най-добро за вашия метаболизъм“, казват те.
Освен това, опитайте се да си дадете поне два часа, а в идеалния случай и повече, между вечерята и лягането, препоръчват още експертите.
Да се стремите да вечеряте между 17:00 и 19:00 часа обикновено е добра цел, съветва Колин Поп, доктор по медицина, доцент в катедрата по здравеопазване на населението в Медицинския факултет „Гросман“ към Нюйоркския университет.
„Но, разбира се, понякога животът се изпречва на пътя ви и ви принуждава да ядете и по-късно. Не се стресирайте твърде много, особено ако това е нещо, което се случва от време на време”, добавя още той.
Всъщност, изследванията обикновено показват, че вечерята не трябва да е най-солидното ви хранене за деня, противно на навиците на много хора.
„Приемайте по-голямата част от калориите си по-рано през деня, близо до събуждането или дори по средата на деня“, препоръчат лекари и експерти по хранене.
Как да се научите да вечеряте по-рано
Ако сте свикнали да се храните късно, било то заради графика си или заради апетита си, може да е трудно да преминете към по-ранно хранене.
За да улесните прехода, започнете да правите промени по-рано през деня, предлагат експертите.
Ако обичайно пропускате закуската, а на обяд залагате на хранене на бюрото, твърде вероятно е да сте много гладни вечер. Дайте приоритет на храненията рано през деня и се уверете, че съдържат много протеини, фибри и здравословни мазнини, за да не сте толкова гладни на вечеря.
Някои хора също така намират за полезно да си определят конкретен „край“, след който спират да се хранят, вместо да се стремят към по-ранно хранене. Това също е добро начало и добра стратегия за избягване на късното хранене вечер.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.