Всеки, който е прекарва време край морето, познава това чувство на освежаване и възстановяване. Стресът, като че ли се изпарява, кожата изглежда по-здрава, а дишането става по-лесно. 

Оказва се, че това не е просто субективно усещане или романтично възприятие на морския бриз,  зад лечебните свойства на морската вода стоят сериозни научни доказателства и векове медицински опит, пише Galatzo Health.

Морската вода, която покрива над 68% от земната повърхност, съдържа уникална комбинация от минерали и микроелементи в концентрации, които почти точно повтарят състава на човешката кръв и лимфа. Не случайно човешкото тяло се състои от подобен процент вода,  връзката между нас и морето е по-дълбока и по-фундаментална, отколкото си мислим.

Какво прави морската вода толкова здравословна?

Средният химичен състав на морската вода включва над 80 различни химични елемента. Основните компоненти са натрий (30.6%), хлор (55.0%), магнезий (3.7%), сулфати (7.7%), калций (1.2%) и калий (1.1%). Тази богата минерална матрица създава идеална среда за терапевтично въздействие върху човешкия организъм.

Снимка: Canva

Естествен източник на магнезий

Магнезият е един от най-критичните минерали за човешкото здраве, но много от нас страдат от дефицит на този елемент поради съвременния начин на живот и обработената храна. Морската вода съдържа около 1300 мг магнезий на литър, което я прави изключително богат източник на този жизненоважен минерал.

 

 

Когато плуваме в морска вода, магнезият се абсорбира през кожата чрез процес, наречен трансдермална абсорбция. Този минерал играе ключова роля в над 300 ензимни реакции в тялото, включително регулирането на мускулната и нервната функция, поддържането на нормални нива на кръвната захар и синтеза на протеини. Изследванията показват, че след 20-минутна морска баня нивата на магнезий в кръвта се повишават значително и остават високи до 24 часа.

Природна терапия за кожата

 Морската вода притежава уникални свойства, които я правят изключително ефективна за поддържане на здравето на кожата.

За разлика от обикновената сладка вода, морската вода има алкален pH (около 8.1), който помага за възстановяване на естествения защитен слой на кожата. Богатството от минерали, като  магнезий, цинк, желязо и калий,  имат мощно противовъзпалително действие. Цинкът, например, е известен с антибактериалните си свойства и способността да ускорява заздравяването на рани.

Клинични изследвания показват, че редовните морски бани могат значително да подобрят състоянието при псориазис, като намалят зачервяването и люспенето с до 80% при някои пациенти. При екзема морската вода помага за намаляване на сърбежа и възпалението благодарение на високото съдържание на бромид и йод.

Снимка: Canva

Интересен факт е, че морската вода също подобрява лимфния поток в кожата. Лимфната система е отговорна за отвеждането на токсини и излишните течности, което обяснява защо редовните морски бани могат да намалят видимостта на целулита и да подобрят тонуса на кожата.

Източник на жизненоважни микроелементи

Човешкото тяло е сложна биохимична машина, която се нуждае от множество микроелементи за нормалното си функциониrane. За разлика от макроелементите като калций и магнезий, микроелементите са необходими в много малки количества, но тяхната роля е критична за здравето.

 

 

Морската вода е истинска съкровищница от микроелементи. Освен основните минерали, тя съдържа манган, важен за здравето на костите и метаболизма, кобалт, компонент на витамин B12, бор, който подпомага усвояването на калций и множество други елементи в биологично достъпна форма.

Най-забележителното е, че тези полезни вещества се абсорбират през кожата при контакт с морската вода. Този процес, известен като трансдермална абсорбция, е особено ефективен при температура на водата между 20-25°C. 

Подобрение на дишането

Моерто предлага естествено облекчение благодарение на уникалната комбинация от солена вода и морски въздух.

Когато плувате или дишате над морската повърхност, вдишвате микроскопични частици солена вода, които се наричат аерозоли. Тези натурални солни частици имат мукорегулаторно действие, те разреждат секретите в дихателните пътища и улесняват тяхното отделяне. Това е особено полезно при синузит, бронхит и астма.

Морският въздух съдържа отрицателни йони в концентрация 10-20 пъти по-висока от тази в градската среда. Отрицателните йони имат доказано благоприятно въздействие върху дихателната система, като подобряват усвояването на кислород и намаляват възпалението в белите дробове.

Клинични проучвания при пациенти с хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) показват значително подобрение в дихателната функция след лечение с морска вода. Пациентите отчитат по-лесно дишане и по-добра физическа издръжливост.

Ефектът на „заземяването“

Феноменът „заземяването“  е сравнително нова област в медицинската наука, но с все повече научни доказателства потвърждават ползите. Теорията се основава на факта, че Земята има отрицателен електрически заряд, а човешкото тяло натрупва положителни заряди поради съвременния начин на живот.

Снимка: Canva

Когато ходим боси по пясъка или стоим в морската вода, създаваме директна електрическа връзка със Земята. Това позволява на излишните положителни заряди (свободните радикали) в тялото да се неутрализират от отрицателните заряди от земната повърхност.

Научни изследвания показват, че заземяването може да има множество ползи за здравето:

  • Намаляване на възпалението в тялото.
  • Подобряване на качеството на съня.
  • Намаляване на стреса и тревожността.
  • Увеличаване на енергийните нива.
  • Ускоряване на възстановяването след физическа активност.

Морската вода е особено ефективна за заземяване поради високото си съдържание на соли, които правят водата отличен проводник на електричество. Затова чувството на енергичност и отпусната будност, което изпитваме на плажа, има съвсем реална научна основа.

 

 

Укрепване на имунната система

Морската вода притежава уникални свойства, които могат значително да подкрепят имунните функции.

Съставът на морската вода е удивително сходен с този на кръвната плазма и извънклетъчните течности в човешкото тяло. Тази изотонична среда позволява на имунните клетки да функционират оптимално. Изследванията показват, че редовният контакт с морска вода стимулира производството на бели кръвни клетки и подобрява тяхната активност.

Морската вода съдържа и естествени антимикробни вещества. Йодът, който се намира в концентрация от около 50-60 микрограма на литър, има мощни антибактериални и антивирусни свойства. Бромидът, друг важен компонент, притежава успокояващо и антисептично действие.

Морската вода може да подобри резистентността към инфекции и да ускори възстановяването след болест.

Естествено успокояващо средство

Хипнотичното действие на морксата водата, като плискането по брега на вълните, помага за постигане на медитативно състояние. Визуалните и звуковите елементи на морето стимулират т.нар. "мек фокус", подобно на ефекта от медитацията. 

 

 

Ритмичните звуци на вълните създават т.нар. бял шум, който помага за балансиране на циркадния ритъм. Научните изследвания показват, че звуците с честота между 125-250 Hz, каквито са морските вълни, стимулират производството на серотонин и мелатонин, хормоните, отговорни за добрия сън и позитивното настроение.

Детоксикиращо действие

При правилна употреба малки количества морска вода могат да имат пречистващ ефект върху храносмилателната система. Този детоксикиращ процес помага за премахване на токсини и отпадъчни продукти, макар доказателствата в тази област да не са много.

Снимка: Canva

От укрепване на имунитета и подобряване на кожата до оптимизиране на дишането и психичното здраве, морето предлага цялостна терапия за тялото и духа, пише Padi.

Стресът, кожните проблеми, дихателните затруднения и дефицитът на минерали, всички тези проблеми могат да бъдат значително облекчени чрез контакт с морската среда.

 

 

Най-хубавото е, че тази терапия е естествена, достъпна и практически без странични ефекти при правилно използване. В света, където търсим сложни решения за здравните си проблеми, морето ни напомня, че понякога най-простите неща са и най-ефективните.

Следващия път, когато имате възможност да се потопите в морето, да походите боси по мокрия пясък или просто да седнете край морския бряг и да дишате дълбоко морския въздух, направете го не само заради удоволствието, но и заради здравето си.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.