Слушането на ежедневните новини с истории за война, конфликти и насилие може да бъде наистина обезсърчително.
Някои психолози твърдят, че много хора по света страдат от т.нар. заучена безпомощност – състояние, при което човек, след многократни неуспешни опити да промени негативна ситуация, започва да вярва, че действията му са безполезни и че няма контрол върху събитията в живота си.
Има обаче начини за справяне с подобно състояние и медитацията е един от тях. Силата на медитацията за подобряване на личното благосъстояние едва ли е тайна. В продължение на повече от 20 години невролозите документират как медитацията може да помогне на хората да постигнат спокойствие и да подобрят настроението си, наред с други здравословни ползи, пише Scientificamerican.
Какво е медитация
Медитацията е практика, която включва съсредоточаване или изчистване на ума с помощта на комбинация от умствени и физически техники.
В зависимост от вида на медитацията, която изберете, можете да медитирате, за да се отпуснете, да намалите тревожността и стреса и др. Някои хора дори използват медитацията, за да подобрят здравето си, например за да се адаптират към предизвикателствата на отказа от тютюневите изделия.
Практикуването на медитация е на хиляди години и различните форми идват от цял свят. Но съвременната наука започна да изучава подробно тази практика едва през последните няколко десетилетия. Някои от най-големите скокове в разбирането на науката за медитацията са възможни само благодарение на съвременните технологии.
Отвън може да изглежда, че някой, който медитира, не прави нищо друго освен да диша или да повтаря звук или фраза отново и отново. Вътре в мозъка му обаче нещата стоят по съвсем различен начин.
Как медитирате?
Няма един правилен или универсален начин за медитация. Това е така, защото медитацията може да приема много различни форми. Експертите анализират практиките за медитация и установяват, че някои общи процеси се случват в различните форми на медитация. Това са:
Медитация, насочена към тялото – Понякога тя се нарича самонаблюдение. Извършването ѝ включва фокусиране върху физическите усещания, които можете да почувствате по цялото си тяло.
Съзерцание – Обикновено това включва концентриране върху въпрос или някакво противоречие, без да позволявате на ума си да блуждае.
Медитация, ориентирана към емоциите – Този вид медитация ви кара да се съсредоточите върху определена емоция.
Медитация с мантри – Този вид медитация включва повтаряне (на глас или в главата ви) и фокусиране върху определена фраза или звук.
Медитация с движение – Този вид медитация може да включва съсредоточаване върху дишането, задържане на дъха или извършване на специфични движения на тялото. Тя може да включва и ходене, докато се фокусирате върху това, което наблюдавате около себе си.
Медитация на осъзнатостта – Тази форма на медитация се състои в това да осъзнавате какво се случва в момента, вместо да оставяте ума си да блуждае и да се тревожите за миналото или бъдещето. Тя също може да включва подход, подобен на този при медитацията, насочена към тялото, като използва това, което усещате в цялото си тяло, като основа за осъзнаването на света около вас.
Визуална медитация – Този вид медитация включва съсредоточаване върху нещо, което можете да видите (или с очите си, или като се концентрирате върху мисловен образ).
Медитацията намалява стреса
Намаляването на стреса е една от най-честите причини, поради които хората се опитват да медитират. С течение на времето физиологичните маркери на стреса, като повишен кортизол и сърдечна честота, могат да имат широкообхватно въздействие върху всичко – от съня до кръвното налягане. Преглед от 2017 г. на 45 проучвания показва, че различни форми на медитация могат да помогнат за намаляване на физиологичните маркери на стреса, информира Healthline.
Контролира тревожността
Медитацията може да намали нивата на стрес, което се изразява в по-малко тревожност. Анализ от 2014 г., включващ близо 1300 възрастни, установява, че медитацията може да намали тревожността. Забележително е, че този ефект е най-силен при тези с най-високи нива на тревожност.
Друго проучване установява, че 8 седмици медитация помага за намаляване на симптомите на тревожност при хора с генерализирано тревожно разстройство, заедно с увеличаване на позитивните самооценки и подобряване на реактивността и справянето със стреса.
Може да намали свързаната с възрастта загуба на памет
Подобренията в концентрацията и по-ясното мислене може да помогне да запазите ума си млад. Киртан Крия е метод за медитация, който комбинира мантра или песнопение с повтарящи се движения на пръстите, за да фокусира мислите ви. По-стари проучвания при хора със свързана с възрастта загуба на паметта показват, че подобрява представянето на невропсихологични тестове. Освен това, множество стилове на медитация могат да повишат вниманието, паметта и умствената бързина.
Може да помогне срещу пристрастяване
Умствената дисциплина, която можете да развиете чрез медитация, може да ви помогне да се справите със зависимостите, като повишите самоконтрола си и осъзнаете отключващите фактори на пристрастяващото поведение.
Проучване от 2018 г. сред 60 души, лекуващи се от разстройство, свързано с употребата на алкохол, свързва практикуването на трансцендентална медитация с по-ниски нива на стрес, психологически стрес, алкохолен глад и употреба на алкохол след 3 месеца.
Медитацията може да ви помогне да контролирате дори желанието за прекалено хранене. Проучвания доказват, че медитацията помага на хора да намалят емоционалния стрес и пристрастяването към храна.
Може да понижи кръвното налягане
Медитацията може също да подобри и физическото здраве, като намали натоварването на сърцето. С течение на времето високото кръвно налягане кара сърцето да работи по-усилено, за да изпомпва кръв, което води до влошаване на сърдечната функция. Преглед на 12 проучвания от 2015 година сред близо 1000 участници, установява, че медитацията помага за понижаване на кръвното налягане.
Ползите от медитацията за околните хора
Някои медитатори смятат, че ако достатъчно хора практикуват редовно, светът ще се обогати със спокойни и състрадателни хора. Има и научни доказателства в подкрепа на тази идея. Изследванията показват, че хората, които медитират, проявяват по-голяма позитивност към другите.
Например обучението в медитация е свързано с повишена чувствителност и ангажираност към човешкото страдание и повишена склонност към алтруизъм.
Понякога сме склонни да пренебрегваме болката на другите, защото тя ще ни причини дискомфорт, но медитацията може да помогне на практикуващите да се справят по-добре с негативните емоции.
В тази връзка, учени публикуваха открития през 2023 г., които показват, че медитацията увеличава загрижеността на хората за страданието или болката на другите – и че за сравнение, хората, които не практикуват медитация, са по-ориентирани единствено към собственото си страдание.
Медитацията е нещо, което всеки може да прави, за да подобри психическото и емоционалното си здраве без специално и скъпо оборудване. Ако обичайната ви работна и домашна среда не позволява постоянно и тихо време за себе си, помислете за групова медитация. Това може да подобри шансовете ви за успех, като ви осигури подкрепяща общност.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.