Да живееш дълго и да живееш добре не е едно и също нещо. В свят, в който здравните тенденции се сменят постоянно, една древна мъдрост от йогийските науки все още съдържа дълбока истина: дългият живот не винаги означава  добър и щастлив живот.

Садхгуру, известният духовен учител и йоги, не говори просто за здравето като отсъствие на болести. Той говори за жизненост, онзи вид дълбока, вътрешна жизненост, която те кара да се чувстваш наистина жив и пълноценен. Според него дълголетието не е само да добавиш години към живота си, а да добавиш живот към тези години, пише изданието TOI.

Трите основни принципа за здравословен живот

Не си лягайте с пълен стомах

Храненето късно вечер и лягането веднага след това води до лошо храносмилане или наддаване на тегло. Това е много по-вредно отколкото изглежда, защото отнема жизнеността. Според Садхгуру, тялото се нуждае от почивка през нощта, а не от работа.

Снимка: iStock

Когато храната се натрупва в стомаха преди лягане, това принуждава храносмилателната система да продължи да работи през нощта. Това не само пречи на пълноценната почивка, но и води до незабележима, но постоянна загуба на чувствителност и жизненост. Този вид безчувственост, която се настанява в съзнанието, той нарича „частична смърт", това е неспособността да чувстваш, възприемаш и преживяваш живота с интензивност.

Практически съвет: Оставянето на минимален интервал от 3–4 часа между последната храна преди сън може да направи храносмилането ефективно, да подобри качеството на съня и да повиши енергийните нива на тялото. С течение на времето общото здраве и яснота се подобряват без никакви добавки или сложни диети.

Изграждане на елементарна цялост, основата на истинската фитнес форма

Фитнесът не е само изпъкнали мускули или дълги сесии на пътека за бягане. Истинската сила се крие в елементарната цялост, в това колко добре функционират петте елемента (земя, вода, огън, въздух, пространство) в тялото.

Съвременната фитнес програма се фокусира предимно върху мускулната сила или сърдечно-съдовата издръжливост. Но Садхгуру подчертава, че истинското благополучие идва от хармонизирането на елементите в тялото. Не става въпрос да изглеждате в добра и стегната форма, а да бъдете вътрешно балансирани и издръжливи.

Снимка: iStock

Прости начини да започнете:

  • Ходете боси по земята или тревата поне 30 минути на ден.
  • Излагайте тялото на естествени елементи: слънчева светлина, вятър, дъжд като част от ежедневието.
  • Практикувайте Ангамардхана или Упа-Йога, които не изискват оборудване и подобряват гъвкавостта на тялото, здравето на органите и умствената бдителност.

Тази връзка с елементите укрепва имунитета, подобрява храносмилането и поддържа емоционалния баланс. Дори 30 минути на ден сред природата могат да подобрят хормоналния баланс, намаляване на тревожността и подобряване на храносмилането и метаболизма без допълнителни лекарства.

Яжте с осъзнатост, а не по навик

Колкото повече яде човек, толкова повече енергия получава. Това е като да кажем, че повече бензин ще направи колата по-бърза, а това само разваля двигателя.

Има дълбоко вкоренен навик да се яде без съзнание, да се яде, защото часовникът така казва или защото храната е вкусна. Но Садхгуру сравнява човешкото тяло с фино проектирана машина. Съвременните коли днес работят с по-малко гориво и с по-голяма ефективност, същият принцип трябва да се прилага и за тялото.

Снимка: iStock

Ако човек стане по-съзнателен за сигналите за глад и вида на храната, която консумира, количеството автоматично се намалява. Тялото се нуждае от по-малко храна, отколкото се смята обикновено, а преяждането натоварва системата ненужно.

В йогическата култура храната се разглежда не само като храна, но и като част от енергийното тяло на човека. Сезонното хранене, храненето с емоционално спокойствие и съзнаването на съвместимостта на храната с времето и типа на тялото са древни индийски практики, които науката сега започва да разбира.

Движение без машини - Ангамардхана и Упа-йога

Ангамардхана, йогическа тренировка, и Упа-йога, полезни движения на тялото, са създадени, за да активират мускулите, да стимулират органите и да хармонизират енергиите на тялото. Тези древни методи не само изграждат гъвкавост и сила, но и подобряват здравето на органите, кръвообращението и умствената яснота.

По-важното е, че тези практики са самодостатъчни, без треньор, без оборудване, без абонаменти. Само тялото, дишането и осъзнаването. 

Важността на медитацията

Медитацията е изключително важна като практика, която предлага дълбоки ползи за менталното и физическото благосъстояние. Тя служи като мощен инструмент за намаляване на стреса, като помага да се успокои умът и да се облекчат тревожността, депресията и дори симптомите на състояния, свързани със стреса.

Снимка: iStock

Редовната медитация може да подобри самосъзнанието, да подобри концентрацията и вниманието, да доведе до по-добро емоционално регулиране и дори да допринесе за физически ползи за здравето, като понижаване на кръвното налягане и подобряване на качеството на съня.

Препоръките на Садхгуру се основават на разбирането, че здравето не е просто отсъствие на болест, а състояние на пълна жизненост и вътрешна хармония. Неговият подход интегрира древната мъдрост с практически съвети, които могат да се приложат в съвременния начин на живот.

Тези препоръки не изискват радикални промени в начина на живот, но постоянното им прилагане може да доведе до значителни подобрения в здравето и общото благосъстояние.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.