Още през XVIII-ти век европейските лекари предписват време на морския бряг като лечение за различни заболявания. Днес съвременната наука потвърждава това, което хората интуитивно установяват от векове, близостта до водата има реални здравни ползи за тялото и ума, пише National Geographic.
Революционно проучване от показwaа, че пациентите в болнични стаи с изглед към природата се възстановяват по-бързо от тези, които гледат към стена. Това наблюдение полaga основите на съвременната екологична психология.
Сега изследователите се фокусират върху т.нар. „сини пространства“, като морски брегове, езера и реки. Мат Уайт, екологичен психолог и изследовател в тази област, установява в проучване, че хората оценяват природните пейзажи като по-привлекателни и успокояващи, когато включват водни елементи.
Как плажът влияе на мозъка
Когато стъпите на пясъка, мозъкът ви преминава в състояние, наречено „възстановяване на вниманието“. Това е процес, при който умът започва да се отпуска и да възприема околната среда по по-мек, по-малко когнитивно изискващ начин.
Проучване на 4,255 участници в Англияпоказа, че морският бряг оказва по-силен възстановителен ефект от горите и планините. Катрин Кели, автор на книгата „Сини пространства: Как и защо водата ни кара да се чувствате по-добре“, обяснява този феномен с големината на плажовете, техните безкрайни хоризонти и звукова гама предизвикват чувство на спокойствие и релаксация.
Редуциране на стреса чрез океанските вълни
Макар въздействието на морските вълни върху стреса да не е изследвано задълбочено, съществуват доказателства, че наблюдаването на повтарящи се модели като вълните на плажа е свързано с промени в мозъчните вълни, стимулирайки алфа честотите, които показват релаксация.
Морският социален еколог Иски Бритън, която също е сърфистка, обяснява, че вълните „изискват присъствие и фокус. Това усещане за присъствие освобождава съзнанието от тревоги или размисли.“
„Синята фитнес зала“
Докато умът се успокоява, тялото често се активизира с дълги разходки, плуване или игри с приятели. Изследванията показват, че крайбрежните пейзажи насърчават физическата активност и многобройните здравни ползи, които тя носи.
Проучване, публикувано в списание Environmental Research, установява, че хората се упражняват по-дълго време в „синя фитнес зала“.
Справяне с болката
Най-впечатляващото приложение на морската терапия може да бъде в борбата с болката. Контролирано проучване в зъболекарски кабинет използва виртуална реалност за изследване на този ефект.
Пациентите, които носят VR шлемове, симулиращи разходка по морския бряг по време на зъболекарска процедура, съобщиха за значително по-ниски нива на болка в сравнение с тези, които „се разхождат“ във виртуален градски пейзаж.
По-ново проучване от март 2025 година, използвайки функционален магнитен резонанс (fMRI), показа, че гледането на природни сцени е свързано с по-малко болка и променена активност в мозъчните области, отговорни за възприемането ѝ.
Дългосрочни ефекти
Времето на плажа не може да излекува всички проблеми, но може да има малки, устойчиви ефекти, които се натрупват с времето. Изследователите проучват как посещенията на плажа в детството могат да доведат до по-дълбоко чувство за свързаност с природата, което е свързано с по-екологично поведение.
Мат Уайт и Сабин Пал в момента участват в четиригодишен проект, изследващ как зелените и сините пространства могат да ни помогнат да се подготвим за стресови фактори, да се справим с тях и да се възстановим от тях.
Научните доказателства потвърждават това, което многобройни поколения са знаели интуитивно, близостта до водата има реални здравни ползи. От редуциране на стреса и подобряване на физическата активност до справяне с болката и укрепване на социалните връзки, времето на плажа предлага холистичен подход към благополучието.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.