Настинките са основен проблем за много хора през есента и зимата. Затова с първото по-трайно захлаждане навън те променят менюто си, като включват в него повече продукти за стимулиране на имунитета.

Едни започват деня с лъжица прополис смесен с пчелен мед, а други – разтварят няколко капки от този пчелен екстракт в чаша вода и я изпиват на закуска.

Прополисът е златисто-кафява и лепкава маса, която пчелите произвеждат чрез слюнката си и смолите от дървесни кори, които събират, за да „ремонтират” повреди по кошера си или да изолират негови части от вредители.

Той се използва от векове в народната медицина, но едва последните няколко десетилетия науката му обръща подобаващо внимание. Нарича се още клей, тъй като е смес от смола, восък и прашец от цветове.

Снимка: iStock

Здравата имунна система е важен фактор за предотвратяване на инфекциите в тялото. А прополисът е мощен природен продукт, който укрепва съпротивителните сили на организма. В него се съдържат над 100 съединения – процентно най-голямата част от тях са т.нар. полифеноли (антиоксиданти, които се борят с редица заболявания).

Но това не е всичко – в този лепкав клей има и много витамини, етерични масла, минерални соли и микроелементи. Цветът му може да варира от жълт до жълто-зелен, в зависимост от съставките.

Прополисът има антибактериални, антивирусни, противогъбични и противовъзпалителни свойства. Приемът му подсилва имунитета и предпазва тялото от настинки, вируси, бактерии, инфекции и дори паразити, като се приема през устата или се нанася върху кожата.

Има изключително благоприятно въздействие върху имунната система, поради което може да се приема за бързо възстановяване от боледуване през есента и зимата.

Снимка: iStock

Особено препоръчителен е за възрастни хора, защото с напредване на годините имунитетът отслабва. А слабата защита прави тялото по-податливо на есенни настинки и заразяване с грипни вируси през зимата. Проблемът при пенсионерите е, че те много бързо развиват по-сериозни състояния – като например пневмония. Ето защо лекарите им препоръчват да приемат прополис още с настъпването на есента и да продължат да го правят до първите по-топли дни на пролетта.

Има различни продукти. Едни са под формата на екстракт за разреждане с вода, други – в течна форма за директно впръскване в устата, трети – на капсули, четвърти – под формата на сироп, а пети – като фини гранули смесени с мед за хапване с лъжица.

Няма никакво значение какъв прополис ще си избере човек, важното е да приема редовно през есента, за да си гарантира добро здраве през следващите 6 месеца от годината.

Добре би било да се знае също така, че освен с хремата и болката в гърлото, този пчелен продукт се бори успешно и с раковите заболявания. Това се дължи на антиоксидантите в него, които осигуряват доказана защита на клетките и подсилване на защитните функции на организма.

Снимка: iStock

Специалистите предупреждават обаче, че като всеки пчелен продукт, прополисът може да предизвика алергична реакция при хората, които реагират остро към ужилване от пчела или имат доказана непоносимост към меда.

Ето защо е желателно, ако човек иска да укрепва имунитета си по този начин, първо да се консултира с лекар. А онези, които нямат алергия към пчелните продукти, могат да започнат с приема на прополис още сега, за да са по-здрави през зимата.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.