Розмаринът е известна билка още от древността. Според някои предания студенти по медицина носели със себе си клонче от растението по време на изпит за стимулиране на умствената дейност.
Да не забравяме също така, че шекспировата Жулиета дава на своя любим Ромео стрък от растението, за да не забрави тяхната среща.
А през 2006 г. служители на магазин в САЩ подариха храст розмарин в саксия на президента Джордж Буш-младши, за когото се твърди, че страда от лека форма на дислексия.
Розмаринът е част не само от литературата, политиката и кулинарията, но и от народната медицина.
С цел подсилване на паметта и ускоряване на работата на ума се препоръчва вдишването на етерично масло от розмарин. Това може да става по различни начини – чрез пръчки, напоени в течност, с напоен памучен тампон или кърпичка, както и с дифузер за разпръскване на аромати.
Подходящо е за смесване с етерично масло от лавандула, която има сходно действие – подсилва концентрацията на човек при усилена умствена умора и го избавя от депресията, когато е потиснат.
Важно е обаче да се знае, че подобна комбинация от аромати може да е пагубна за хора, които често правят епилептични пристъпи. Розмаринът и лавандулата могат да имат отключващ ефект, предупреждават специалистите.
Затова пък маслото от розмарин има прекрасен ефект при храносмилателни проблеми. Подходящо е за прилагане при подут корем, газове, запек и т.н. Стимулира също така апетита. А някои любители на народната медицина твърдят, че прочиства черния дроб от токсини. Препоръчва се и при жлъчна дискинезия (прегънат жлъчен мехур или жлъчни пътища).
С негова помощ се прави масаж на корема, като за целта върху кожата се капват само 3-4 капки от това етерично масло. Физиотерапевтите твърдят, че за тази цел то може да се смеси с масло от сусам, жожоба или бадеми.
Масажът на тялото с етерично масло от розмарин се препоръчва и при мускулни болки, спазми, както и при артроза. Разтриването на проблемните зони отново става чрез капването на няколко капки от еликсира, който преди това задължително е бил разтворен в някакво базово олио.
При настинка пък се правят инхалации с розмарин във водата, а с маслото се разтриват гърдите и ходилата.
Добре би било да се знае обаче, че има доказани няколко случая на фотосенсибилизация (повишаване на чувствителността на кожата към UV лъчите), поради което се препоръчва след втриване върху кожата да не се излага мястото на пряка слънчева светлина.
При акне се прилага локално в проблемните области на лицето, но е задължително да се смеси с някакво базово етерично масло, съветват дерматолозите.
По думите им ефектът на розмарина в този случай се дължи на изразените му антисептични свойства. А в допълнение това масло може да подобри вида на кожата, като я изсветлява и освежава. Специалистите често го използват и при лечението на различни екземи и дерматити.
Правени са проучвания сред пациенти с оплешивяване (по-конкретно с алопеция ареата), при които в рамките на 7-месечен период на третиране на скалпа с това масло при 80% от хората е била наблюдавана съществена разлика – окапването на косата е било сведено до минимум.
Ето защо се препоръчва на хората, склонни към интензивно падане на косата, да разтварят по 10-15 капки от маслото в минерална вода и да я втриват в корените поне веднъж седмично.
Но това не е всичко. Може би малцина знаят, но маслото, извлечено от розмарина, може да се използва и за вътрешно приложение. Например една капка от маслото се смесва с лъжица кисело мляко и се изяжда. Или пък се капва върху бучка захар, която се смуче.
Единственото противопоказание е свързано с употребата му при бременни, кърмещи жени или такива, които показват индивидуална непоносимост (макар това да е твърде рядко).
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.