13 развенчани мита за бебешкия сън

Трябва ли да будите спящо бебе? Редно ли е да оставите новороденото да плаче и трябва ли бебето да бъде в собствена стая
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
13 развенчани мита за бебешкия сън

Последното нещо, от което се нуждаят родителите, е да се оплетат в митове и легенди относно бебешкия сън. Но понякога може да приемем доста откачени идеи като факт. Като например… През 60-те години на миналия век лекарите работят с концепцията, че новородените не чувстват болка (дори по време на обрязване!) и че плачът е полезно упражнение за развиването на белите дробове. При колики дори са предписвани капки с опиум…

Но въпреки бързия напредък на медицината, глобалния свят, познанието, книгите, уебинарите, училищата за родители и др., все още има луди идеи за бебешкия сън, които се следват. Едно от най-популярните световни издания, посветено на бебетата и бебешкото здраве - HappiestBaby, разработва темата за 13-те наистина безполезни „мита“ за съня на бебето:

Мит номер 1: На бебето му трябват месеци, за да се научи да спи добре през нощта
Не, всъщност това им отнема само няколко седмици, стига разбира се да използвате правилните сигнали за сън. Повиването и белият шум помагат на бебето ви да заспи по-лесно.

Мит номер 2: Бебетата трябва да спят на пълна тишина
Моля? Не сте ли виждали бебета, които спят без проблем на шумни партита или спортни събития? Не забравяйте, че в утробата на майката е шумно 24 часа в денонощието. Така че една тиха, неподвижна стая всъщност е сетивна пустиня за вашето бебе.

Мит номер 3: Люлеенето и кърменето на бебето, за да заспи създават зависимост
Да, ще стане така. Но е мит, че това е нещо лошо. Ето и обяснението: Всички ние имаме асоциации, които ни помагат да се отпуснем в дрямка. Помислете за собствените си навици. Предпочитате затъмнена стая? Специална възглавница? Любими чаршафи? Четете книга.

Доста преди раждането си вашето бебе привиква към усещанията в утробата - движенията на тялото ви, тътена

от кръвоносните съдове и сгушеното положение на неговото тяло. Именно затова бебетата обичат да заспиват с люлеене. Затова обичат да се возят и в автомобил. Ако кърменето помага - това е така, защото първият рефлекс на новородените е сукателният.

Проблемът възниква, когато се стигне до момента за отучване на тези навици. Но все пак има начини, с които постепенно да приучите бебето си да се успокоява самичко.

Мит номер 4: Повиването трябва да спре на 2 месеца
Напълно погрешно! Два месеца дори е най-лошият момент да спрете да повивате бебето си. То намалява плача и събуждането през нощта, чийто пик са между втория и четвъртия месеци. Точно затова малтретирането на деца, следродилната депресия, небезопасните практики за сън, проблемите с кърменето и др. се увеличават в този период. Вместо да спрете повиването на 2 месеца, изчайкате дотогава, докато бебето ви се научи да се обръща само.

Мит номер 5: Никога не будете спящо бебе
Не. ВИНАГИ трябва да будите бебето си, когато го слагате в креватчето му. Методът “събуди и заспи” е първата стъпка в това да научите мъничето си да се самоуспокоява, когато внезапен шум или кихане го събудят по средата на нощта.

Мит номер 6: Оставете бебето да плаче, за да заспи… така ще спи по-добре
Някои книги и лекари съветват да оставите бебето си да плаче само, на тъмно до сутринта (така наречения метод “изплачи го” в тренировката за сън). Или казват „оставете го да плаче, но се върнете след няколко минути за кратко, за да му покажете че сте там” (това се нарича “контролиран метод” в тренировката за сън). Инстинктът ви на родители правилно се противи на тези идеи. Медотът “изплачи го” трябва да се прилага само в много крайни случаи, при които нищо друго не помага на едно бебе да заспи.

Мит номер 7: Някои бебета не могат да спят с прибрани ръце
Възможно е вашето бебе да се съпротивлява на повиването още от първите си дни. Много родители приемат, че бебето иска ръцете му да са „свободни“. (Със сигурност не бихме искали да бъдем плътно повити. Но отново не бихме искали да живеем в корем в продължение на 9 месеца… и въпреки това бебетата се чувстват отлично там). Повиването имитира границите от утробата и предотвратява стрес движенията с ръце (рефлекс на Моро), който може да събуди вашето мъниче. Така че, дори вашето бебе да се бори с повиването с ръце до тялото, ще откриете, че то се успокоява доста бързо, когато добавите бял шум, люлеене, друго движение и др.

Мит номер 8: Бебето трябва да спи в собствена стая
Напълно погрешно. Не бързайте да учите бебето си да „стане независимо“. Всъщност, поставянето на бебето в друга стая е супер неудобно за нощни грижи и хранене. Освен това споделянето на стая намалява риска от Синдрома на внезапна детска смърт.

Мит номер 9: На 6 месеца повечето бебета спят цяла нощ
Всъщност, това е грешно по два параграфа. Първо, дори на 6 месеца 50% от бебетата все още се будят веднъж на нощ... а бебетата, които споделят леглото на родителите си, го правят още по-често. Второ, нито едно бебе не спи през цялата нощ (нито по-големите деца, нито възрастните.) Всички се пробуждаме леко, когато навлезем в частта от лекия сън - част от нашия цикъл на сън (2 до 3 пъти на нощ).

Снимка: istockphoto.com

Ако стаята е същата, както когато сме заспали (възглавницата ни не е паднала, не усещаме и т.н.), ние отново се потапяме в дрямка и не си спомняме събуждането. По същия начин, след като бебето ви се научи да се самоуспокоява, то ще може да заспи отново без чужда помощ... освен ако, разбира се, не е гладно или не се чувства некомфортно.

Мит номер 10: Бебето трябва да се адаптира към семейството, не семейството към бебето
Това е повече от глупаво. Раждането на бебе е голяма промяна в семейството, така че е нормално да има големи промени. Целта ви е да изградите увереност и доверие в бебето. Първите девет месеца главната ви задача е да създадете у него усещането за сигурност.

Мит номер 11: Ако бебето стои будно през деня, ще спи повече през нощта
Напротив! Да държите през деня уморено бебе будно обикновено се превръща в бумеранг по-късно вечерта. Децата са нещастни, преуморени и не могат да заспят или заспиват изключително трудно. От друга страна, ако бебетата спят твърде много през деня, са по-издръжливи и балансирани и при вечерното си заспиване. Те заспиват по-бързо и лесно, ако успеете да ги сложите да спят преди да се уморят твърде много.

Мит номер 12: Повиването пречи на храненето
Не. Повиването ще попречи на бебето да доближи ръцете си до устата (първи сигнал за глад). Но през нощта не искате да отговаряте на ранните сигнали. В рамките на 30 минути гладът ще се увеличи и те ще ви изпратят следващите сигнали, като суетене и плач. Всъщност, ако изчакате, вашето бебе ще огладнее още малко и ще се нахрани по-пълноценно.

Мит номер 13: Спането по гръб спасява от Синдрома на внезапната детска смърт
След кампанията “Обратно към съня” от 1994 г. има значително намаление на необяснимата внезапна бебешка смърт - от 5500 бебета през 1994-а до 3500 през 1999-а. Въпреки факта, че повече бебета спят по гръб, процентът на смъртните случаи от случайно задушаване се е увеличил от средата на 90-те години на миналия век.

Каква е причината за тази тревожна тенденция? Небезопасни практики за сън. 70% от всички жертви са били в легла за възрастни, дивани и други рискови места. Проучване установява, че въпреки че повечето родители планират да следват азбуката на безопасния сън (само бебе, по гръб, в креватче), по-малко от половината наистина го правят.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.