Трябва ли да давате вода на бебето е въпрос, който разделя не само майките, но и педиатрите на два лагера. И докато едните смятат, че новороденото не бива да се лишава от вода, ако е жадно, то другите мислят, че през първите месеци то има нужда единствено от кърма и нищо друго.
Истината обаче е, че в крайна сметка всички дават вода на бебето си. Ето защо е добре да се знаят някои основни положения.
Кога и как да даваме вода?
Препоръката на Световната здравна организация (СЗО), както и на повечето педиатри, е да не се дава вода на кърмачетата, докато те не навършат шест месеца. Причината е, че през този период бебето си набавя изцяло нужното количество течности от кърмата. Вода, чайове и сокове не бива да се дават, освен, ако няма специални медицински предписания за това.
Освен това вместимостта на бебешкото стомахче е съвсем мъничка. Ако запълним това пространство само с вода, то бебето няма да е способно да поеме необходимото количество кърма. В някои случаи бебетата, поели прекалено много вода, могат да достигнат състояние на свръххидратация.
Що се отнася до бебетата, които са на изкуствено хранене, то те могат да приемат допълнително вода, тъй като адаптираните млека съдържат по-голямо количество соли и това натоварва бъбреците.
Когато бебето навърши шест месеца, вече може да пие вода, за да задоволите нарастващата необходимост от течности. Това обаче трябва да става постепенно и според нуждите на самото дете. Не бива да се прекалява с водата, защото това може да доведе до болки в корема. Освен това е по-добре водата да се предлага след хранене, а не преди това.
Каква да бъде водата?
Докато бебето не навърши една година водата, която приема, трябва задължително да бъде преварявана с цел дезинфекция и унищожаване на патогените за детското стомахче. На 12-месечна възраст на бебето може да се дава и бутилирана изворна вода, но в никакъв случай вода от чешмата или минерална вода.
Минералната вода не се препоръчва за деца под три години, тъй като високото съдържание на минерали товарят прекомерно бъбреците на малкото дете. За това лекарите препоръчват малките деца да пият изворна бутилирана вода с обща минерализация под 120 мг/л и натриеви катиони под 20 мг/л.
Именно високото съдържание на натриеви катиони е причина за задържане на вода в организма, което може да доведе до проблеми с бъбреците, сърцето, кръвното налягане. За това винаги четете етикета, преди да закупите нов вид вода. На него изрично трябва да е указано, че водата е подходяща за кърмачета и малки деца, както и да е посочено нивото на минерализация и на натриеви катиони във водата.
Какво количество вода да пие?
Всяко дете има индивидуални нужди и затова е трудно да се дадат точни цифри. Ориентировъчно въвеждането на вода в менюто на бебето започва заедно със захранването на бебето с твърди храни. Дневното количество вода, което е добре детето да изпива до навършване на една година е около 100 мл на килограм тегло.
Над 12-месечна възраст детето има нужда от минимум 1 л течности на денонощие плюс 50 мл за всеки килограм тегло, т.е. ако детето тежи 12 кг, то трябва да приема 1,100 л течности в денонощието. В тези цифри обаче влиза не само водата в чист вид, но и всички течности, които бебето приема като кърма, сок, чай, супа и т.н.
Удачно при изключително кърмено бебе, което не е пило течности през биберон през първите си шест месеца е водата да бъде предложена още от самото начало в чашка с накрайник съобразен с възрастта на бебето. Макар и в началото то да не знае как да пие от чашката с накрайник и само да я ползва за игра през първите дни, ако му дадете възможност да опознае новия предмет и да свикне с него, съвсем скоро ще си имате едно пораснало дете, което пие от чаша и ще си спестите впоследствие драмите по отказването от биберона.
Доводи „за“:
- Хубаво е да се дава вода на малчугана сутрин, за да се настроят червата за работа. Препоръчват се и няколко глътки между кърменията, ако на детето му се пие.
- Бебетата се обезводняват по-бързо в сравнение с възрастните. Затова, макар в състава на кърмата да влиза значително количество вода, при топло време или в случай на висока температура, бебето може да се дехидратира и да има нужда от малко преварена вода.
- Няма как майката да сбърка и да даде повече вода на бебето – когато то не е жадно, просто не иска да пие. Това изключва риска от водна интоксикация за която често предупреждават лекарите.
- Препоръчително е също да се дава вода, ако бебето е на изкуствено хранене.
- Според някои лекари, когато нощно време бебето пие вода вместо да суче, организмът на майката успява да си почине по-добре и да се възстанови.
Доводи „против“:
- Кърмата съдържа около 80% вода и следователно осигурява нужното количество течности, така че да се избегне риска от дехидратация.
- Някои лекари смятат, че даването на вода на бебето може да измести кърменето. С утоляването на жаждата намалява нуждата от сучене и по този начин детето се лишава от полезните вещества на майчиното мляко.
- Ако бебето пие твърде много вода, съществува опасност от свръххидратация – състояние, при което, когато то ходи по малка нужда, освен вода изхвърля и голямо количество натрий. А през първите месеци той е от съществена важност за здравето на децата, тъй като много от тях страдат от недостиг на натрий.
- Някои американски специалисти смятат, че даването на вода на бебето, докато още приема кърма, може да разреди кръвта му.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.