Адаптираното мляко е създадено със състав, който максимално да се доближава до този на майчината кърма.
Все пак това е трудно постижимо, тъй като тя съдържа редица биологично активни вещества, като антителата например, които в адаптираното мляко не са налични.
Хуманизираното мляко се храносмила и усвоява малко по-трудно в сравнение с кърмата. Затова бебето може да се храни малко по-рядко – например през четири часа. Кърмата пък се усвоява по-бързо и бебето огладнява през 2-3 часа.
Освен това адаптираното мляко е по-високо калорийно, поради което бебето наддава по-бързо. Наднорменото тегло в тази възраст обаче може да окаже неблагоприятни последствия в бъдеще, припомнят педиатрите.
И допълват, че при тези деца след време се появява риск от затлъстяване, развитие на артериална хипертония, захарен диабет и други проблеми.
Колко често трябва да се храни бебето с адаптирано мляко?
При подобно хранене трудно може да се изгради добър режим. Обикновено бебето се храни тогава, когато поиска. Важно е обаче родителите да му предлагат бутилката на всеки три часа.
Така детето постепенно ще си изгради режим на хранене – в началото по седем пъти дневно, но впоследствие нощното хранене постепенно отпада.
Шишета задължително трябва да се стерилизират до навършване на 3-месечна възраст, защото всичко, което се „докосва“ до устата на бебето, трябва да бъде стерилно. Това включва бибероните и залъгалките.
Най-достъпният начин за стерилизиране е посредством изваряване за 8-10 минути в тенджера с гореща вода. В момента на пазара съществува и голямо разнообразие от приспособления за стерилизация. Принципът на действие на повечето е сходен, т.е. посредством водна пара.
При пластмасовите бутилки трябва да се подхожда с повишено внимание. Някои от тях при загряването си отделят вредни вещества. Поради тази причина е необходимо родителите да се осведомят от какъв материал са направени шишетата и дали те са подходящи и устойчиви при нагряване. При използване на стъклени бутилки този проблем не съществува, допълват педиатрите.
Каква вода трябва да се използва при приготвянето на млякото?
Когато детето се храни с майчино мляко, то го получава директно, стерилно и затоплено до подходящата температура. Но при адаптираното мляко всичко това трябва да се направи от родителите или бабите. За да се запази стерилността и да се избегне рискът от странична контаминация с инфекциозни причинители, е необходимо водата, с която ще се разтвори сухото мляко, да е предварително преварена.
Достатъчно е да се загрее до кипване в електрическа кана. След това се оставя да се охлади на стайна температура до около 37 градуса, обясняват още педиатрите.
Не се препоръчва претоплянето на вече изстинало адаптирано мляко. Когато се приготви, то трябва да се изяде в рамките на 30-40 минути. След това става негодно за консумация.
Тук обаче е редно да се добави, че съществуват специални уреди за затопляне на бутилките до подходящата температура от 37 градуса. Но те се използват главно при затопляне на замразена или охладена кърма.
В никакъв случай не се препоръчва използването на микровълнова фурна при приготвянето на бебешката храна. Тя нагрява продуктите неравномерно и могат да се получат участъци, които са по-затоплени от други и бебето да изгори нежната лигавица в устната си кухина.
Ако все пак се налага по някаква причина да се затопля мляко, това може да се прави на водна баня или под топла течаща вода.
И последното нещо, на което педиатрите обръщат внимание, е винаги да се изпробва температурата на млякото, като се накапе вътрешната страна на китката или предмишницата. Така майката ще избегне риска от даването на твърде горещо мляко на детето си.
Как се избира подходящото хуманизирано мляко?
Световната здравна организация препоръчва през първите 6 месеца бебето да бъде изцяло кърмено. Невинаги обаче това е възможно, като причините могат да са разнообразни – като например недостатъчно количество кърма или медицински противопоказания от страна на майката или бебето.
В тези случаи се налага преминаване към смесено хранене (кърма и адаптирано мляко) или изцяло към хранене с изкуствено мляко.
Естествено, на пазара съществува голямо разнообразие от адаптирани варианти, с различен състав и характеристики. И съответно с различни показания за употреба.
1. Антирефлуксна формула
Гастроезофагиалният рефлукс е физиологичен при кърмачетата. В някои случаи обаче той е прекалено силно изразен или довежда до появата на други симптоми (като чести респираторни инфекции например).
Тогава е необходимо да се спазва определен режим на хранене и отглеждане, който може да включва и хранене с адаптирани млека с антирефлуксна формула. Те са с по-гъста консистенция, която възпрепятства връщането й от стомаха към хранопровода. Сгъстяването се постига обикновено чрез добавяне на нишесте.
2. Хипоалергенна формула
В тези адаптирани млека белтъчните молекули са частично хидролизирани. Използват се при деца с атопичен дерматит или при такива с фамилна анамнеза за алергични заболявания. Според някои проучвания те намаляват риска от развитие на алергии. Тяхната употреба не се препоръчва при деца с доказана непоносимост към лактозата или с метаболитни заболявания.
3. Хидролизирана формула
Те представляват адаптирани млека, при които казеинът е напълно хидролизиран до нискомолекулни пептиди. Това е специализирано мляко, което се използва при деца с доказана алергия към белтъка на кравето мляко, глутенова непоносимост и други.
4. Елементна формула
Тези млека не съдържат белтъци и пептиди, а са съставени изцяло от заменими и незаменими аминокиселини. Използват се при деца с тежка алергия към белтъка на кравето мляко, при които храненето с хидролизирани млека не е дало желания ефект.
5. Соева формула
Тези млека не съдържат животински белтъчини, а соев протеин. Лактозата е заменена от захароза, втвърден царевичен сироп или малтодекстрин. Съставът на мазнините е различен в зависимост от производителя, но се доближава до този при другите адаптирани млека. Малко са индикациите за хранене със соеви адаптирани млека. Те включват галактоземия и вроден лактазен дефицит.
Педиатрите допълват, че няма научни доказателства, че соевото адаптирано мляко облекчава коликите или намалява риска от развитие на алергия в бъдеще. Още повече че децата с алергия към белтъка на кравето мляко често пъти развиват такава и към соевия протеин.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.