Тихата епидемия: Хроничният стрес е новото тютюнопушене за човешкото здраве

Добрият стрес дори е полезен за организма, но хроничният увеличава риска от инфаркт и инсулт, ускорява стареенето и скъсява продължителността на живота
Тихата епидемия: Хроничният стрес е новото тютюнопушене за човешкото здраве

В днешния забързан хиперсвят, хроничният стрес тихо се очертава като едно от най-сериозните предизвикателства да човешкото здраве на 21-ви век.

Често пренебрегван и подценяван, стресът не е просто моментно чувство – това е физиологична реакция, която, когато е продължителна, може да доведе до сериозни здравословни усложнения.

Последствията от дългосрочния стрес далеч надхвърлят емоционалното напрежение – те се проявяват в телата ни, здравните системи и до голяма степен дори влияят върху продължителността на живота, пише GannonKnight.

Какво е хроничен стрес?

Хроничният стрес е постоянно активиране на системата за реакция на организма на стрес, често предизвикано от постоянни натоварвания без достатъчно облекчение или релаксация.

Снимка: iStock

Докато острият стрес може да бъде полезен в опасни ситуации или ситуации с високо напрежение, хроничният натоварва трайно нервната, имунната и сърдечносъдовата система. 

Хроничният стрес – вреден за тялото

От физиологична гледна точка стресът предизвиква отделянето на кортизол и адреналин – хормони, които подготвят тялото за „борба или бягство“. Макар и да са полезни в кратки периоди, продължителното излагане на тези хормони има вреден ефект. 

Основните въздействия включват:

Сърдечни заболявания: Проучване, публикувано в The Lancet, установява, че при хората с хроничен стрес рискът от сърдечносъдови инциденти, включително инфаркти и инсулти, е с 27% по-висок.

Отслабване на имунитета: Според изследване стресът намалява способността на организма да се бори с инфекциите и увеличава податливостта към хронични заболявания.

Психични разстройства: Хроничният стрес е известен причинител на тревожност, депресия и влошаване на когнитивните способности.

Нарастващ глобален проблем – „прегаряне” на работното място

Свързаният с работата стрес достига епидемични размери. През 2022 г. Световната здравна организация (СЗО) официално признава „прегарянето” като професионално явление, характеризиращо се с изтощение и намалена производителност. 

Според проучване на Галъп 76% от служителите изпитват прегаряне поне веднъж, а 28% казват, че се чувстват претоварени „много често“ или „винаги“.

Добър стрес срещу Токсичен стрес

Добрият стрес – изискване или предизвикателство, с което се справяте лесно, е полезен за вашето здраве, пише SciTechDaily.

Всъщност ритъмът на тези ежедневни предизвикателства, включително храненето, подреждането, общуването помежду ви и извършването на работата, помага да регулирате системата си за реакция на стрес и да поддържате добра физическа форма.

Снимка: iStock

Токсичният стрес, от друга страна, изтощава вашата система за реакция на стрес по начин, който има трайни последици, обяснява психиатърът и експерт по травми Бесел ван дер Колк.

Най-ранните последици от токсичния стрес често са постоянни симптоми като главоболие, умора или болки в корема, които пречат на цялостното функциониране. След месеци на първоначални симптоми може да се появи пълноценно заболяване, като мигрена, астма, диабет или язвен колит.

Хроничният стрес – новото тютюнопушене

Пандемията от COVID-19 разкри колко различно хората се справят със стреса. Докато някои се справят със стреса без дългосрочни последици, други изпитват токсичен стрес – постоянни, непреодолими изисквания, които могат да доведат до сериозни здравословни проблеми.

За някои този токсичен стрес ускорява стареенето и скъсява продължителността на живота.

Снимка: Canva

Проучване от 2023 г. върху стреса и стареенето през целия живот – едно от първите проучвания по темата, установява, че четири показателя за стрес ускоряват темпото на биологично стареене в средната възраст.

То също така установява, че постоянният висок стрес състарява хората по начин, сравним с ефектите от тютюнопушенето и ниския социално-икономически статус, два добре установени рискови фактора за ускорено стареене.

Ролята на технологиите и начина на живот

Макар че технологиите могат да подобрят удобството и комуникацията, те се  превръщат и в нож с две остриета. Според Pew Research Center постоянната цифрова свързаност е размила границите между работата и личния живот, допринасяйки за т.нар. „технострес“.

Стратегии за справяне с хроничния стрес

Макар че стресът не може да бъде напълно елиминиран, той може да бъде управляван. Клиниката „Майо“ и Американската сърдечна асоциация препоръчват няколко стратегии:

  • Осъзнатост и медитация
  • Редовна физическа активност
  • Терапия и консултиране
  • Здравословна социална подкрепа

Предизвикателства при лечението на стреса

„Въпреки че през последните години невронауката за стреса дава на изследователите нови начини за неговото измерване и разбиране, обикновено повечето лекари не оценяват приноса му за често срещаните хронични заболявания на пациентите, като диабет, сърдечни заболявания и затлъстяване. 

Това е така, защото стресът е сложен за измерване и отчасти, защото е труден за лечение. По принцип лекарите не лекуват това, което не могат да измерят”, коментира професорът по психиатрия и семейна медицина Лоусън Улсин.

Различни статистики показват, че през последните 40 години тревожното покачване на нивата на диабет, затлъстяване, депресия, посттравматично стресово разстройство, самоубийства и зависимости сочи към един допринасящ фактор, който тези различни заболявания споделят, а именно токсичният стрес.

Той увеличава риска от поява, прогресия, усложнения и дори ранна смърт от тези заболявания.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.