Психичното здраве и подобряването му все повече се превръщат в глобален приоритет за човечеството. Редица проучвания опитват да намерят и докажат кои са най-ефективните начини за добро психично здраве.
Поредно изследване свързва дезорганизацията в ежедневието с психичното здраве и по-скоро – с нейното отрицателно въздействие върху начина, по който възприемаме себе си и живота, който водим, пише NationalGeographic.
И обратното – организираният начин на живот, подредеността и дори разчистването вкъщи или в офиса, се оказва, че влияят позитивно на психичното ни здраве.
Връзката хаотично ежедневие – лошо психично здраве
Проучените недостатъци на живота в неорганизирана или претрупана среда включват нарушения на паметта, лоши хранителни навици, повишен шанс за развитие на разстройства на настроението и намален контрол на импулсите.
Съществува и връзка между хормона на стреса – кортизол и живота в разхвърляно пространство, както и вероятност „безпорядъкът и дезорганизацията да доведат до хронични тревожни разстройства при някои хора“, казва Даниел Левитин, поведенчески невролог от университета Макгил в Монреал, Канада.
Проучване на Journal of Environmental Psychology също показва, че „безпорядъкът може да понижи чувството за благополучие, щастие, както и безопасността и сигурността, които човек получава от пребиваването си в личното пространство“, казва Катрин Ростер, професор в Университета на Ню Мексико.
Част от причините за това са, че много от нас признават, че „домовете ни може да са разхвърляни и претрупани, защото се чувстваме претоварени и неорганизирани психически“, добавя Натали Кристин Датило, клиничен психолог.
Дезорганизацията може също така да намали способността за съсредоточаване и вземане на решения. Друго изследване, на което Ростер също е съавтор, показва, че работата в неорганизирана среда може бързо да доведе до чувство на изтощение.
„Безпорядъкът и дезорганизацията водят до загуба на продуктивност, която е трудно да се определи количествено", казва Левитин.
„Средностатистическият човек вероятно губи 5 % от времето си поради неорганизираност. Вземете годишната си заплата, умножете я по 5 процента и можете да измерите колко ви струва дезорганизацията”, добавя още експертът.
Психически (и физически) ползи от подреждането
Джоузеф Ферари, изтъкнат професор по психология в университета ДеПол и един от най-признатите учени в областта на изследванията на безпорядъка и дезорганизацията, казва, че почти всички психически недостатъци, които произтичат от неорганизираността и безпорядъка, могат да се подобрят чрез подреждане.
"Ще почувствате по-малко изтощение, ще повишите продуктивността си в офиса и значително ще подобрите качеството на живота си, ако се научите как да разчиствате и да се организирате", казва той.
Установено е, че подреденият дом е и фактор за физическото здраве.
„Тези, чиито домове са по-чисти, са по-активни и като цяло имат по-добро физическо здраве", казва Либи Сандер, доцент по организационно поведение в университета Бонд в Австралия.
Отчасти това се дължи на факта, че организираните хора по-добре управляват времето си, но също така и на факта, че изследванията показват, че липсата на безпорядък може дори да помогне за подобряване на храненето.
„Проучванията показват връзка между излишния безпорядък и наднорменото тегло", твърдят още експертите.
Доказано е също, че организирането намалява нивата на стрес, повишава личната ефективност и дори подобрява съня.
Друго доказано предимство на организираността може да бъде подобряването на качеството на взаимоотношенията. Обяснението е, че връзките могат да бъдат негативно повлияни, когато твърде многото безпорядък влияе на комуникацията или разсейва мозъка на човека по време на комуникация с партньор.
Къде и как да започнем
Въпреки че много хора признават и желаят ползите за психическото и физическото здраве, които идват от по-добрата организация, някои не знаят откъде да започнат.
„Съветвам ви да започнете с малко – не с цяла стая или дори с цял гардероб, започнете с едно чекмедже, рафт за книги или кухненския килер“, казват експертите. Също така може да направите процеса по-приятен, като слушате музика или аудиокнига, докато работите.
Професор Катрин Ростер добавя: „Помислете как бихте могли да използвате пространството за друга цел, която ще подобри живота ви или ще ви помогне да бъдете по-продуктивни.“
Що се отнася до процеса на организиране и подреждане, Джули Моргенщерн, професионален организатор и автор на книгата „Организиране отвътре навън“, съветва да сортирате предметите в зависимост от това, кои ще запазите, кои ще изхвърлите и кои ще преместите на друго място.
Един от интересните съвети на експерти в тази област е, когато разчиствате стая, офис или каквото и да е помещение, първо да пипнете предмета, за да видите дали ви носи радост.
„Проучванията показват, че докосването на нещо всъщност ви кара да се чувствате по-привързани към него, поради което търговците на дребно се опитват да накарат купувачите да държат артикулите на рафтовете, за да предизвикат покупка“, обясняват учените.
Важно е да се напомни, че организирането включва и дигитално разчистване.
„Отпишете се от нещата, които не четете, изтрийте имейлите, направете нова папка и премествайте само по няколко имейла или документи на ден. Само пет минути на ден, които да отделяте за организиране, ще ви помогнат да свършите много работа в рамките на няколко седмици и ще ви помогнат да изградите навици да останете организирани”, съветват експертите.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.