Тревожността е една от най-разпространените емоции в съвременния свят. Независимо дали се проявява като леко напрежение или като тежко разстройство, тя засяга милиони хора ежедневно и често остава неразбрана или подценена.

Световната здравна организация посочва, че 1 на всеки 13 души по света изпитва тревожност в даден момент от живота си. 

В новия епизод на подкаста си Ивайло Везенков разговаря с психолога Даниел Троев затова как тревожността се е превърнала в съвременна пандемия, от леките ѝ форми до тежките тревожни разстройства и натрапчивите мисли. 

Даниел Троев е психолог с над 10 години опит в индивидуалното консултиране, автор на книги и специалист, посветил кариерата си на темите за тревожност, паник атаки и житейски кризи. 

Холистичен подход и фокус върху вътрешната работа

Подходът на Даниел Троев е холистичен, като съчетава съвременна психология, невронаука и духовни практики с цел да постигне интеграция между съзнанието, тялото и духа. 

Според него менталното здраве не е нещо, което просто „имаме“ или „нямаме“, то изисква активна вътрешна работа, промяна в нагласите и изграждане на устойчиви навици.

„Ние като хора сме предразположени към тревожност, тя е естествена емоция, както страха и тъгата. Но когато се превърне в ежедневие, това вече е страдание. Умът е в постоянна тревога, все в очакване, че нещо лошо ще се случи“, обяснява психологът.

Защо не трябва да се борим с тревожността

По данни на Световната здравна организация тревожните разстройства са най-разпространените психични заболявания в света. Даниел Троев неслучайно говори за „пандемия от тревожност“. Но вместо да се опитваме да я спрем, според него по-ефективният път е да се научим да я овладяваме и да живеем в мир с нея.

„Много хора просто искат да спрат тревожността – и това е мисия невъзможна. Тревожността има своето място в живота. Опитите да я игнорираме или потиснем само водят до вътрешен конфликт и още по-голямо напрежение“, обяснява Даниел Троев.

Той е категоричен, че промяна е възможна: човек може да тренира нервната си система да бъде по-устойчива на стрес. Според него ключът не е в контрола, а в приемането.

Цялото интервю с Даниел Троев пред Ивайло Везенков гледайте във видеото.