Заспиването може да се окаже трудно – заради стрес, шум, светлина, наличието на телевизор в спалнята, висока температура в помещението, неудобно легло, прекаляване с кафето, преумора и т.н., пише сайтът Sleep.

Безсънието не е случайно и за него винаги си има причина. Невъзможността да се заспи или накъсаният сън инцидентно обикновено не са особен проблем. В останалите случаи обаче на него не бива да се гледа като на незначителен проблем.

Безсънието включва проблеми както с невъзможността за заспиване, така и с честите събуждания през нощта. Хората, страдащи от този проблем, на сутринта често се чувстват отпаднали и разсеяни.

Въпреки това мнозина от тях може да не се нуждаят от хапчета за сън, ако си изградят добри навици – като например добра хигиена на сън, спортуване за намаляване на стреса, ограничаване на алкохола и тютюнопушенето преди сън и т.н. Или иначе казано, човек би могъл да подобри цикъла си на сън и дори да се пребори с безсънието.

Снимка: iStock

Ако все пак промените в начина на живот не сработят (нещо, което се случва при тежко безсъние), най-вероятно ще се наложи и прием на таблетки, които са добро краткосрочно решение.

Специалистите обаче напомнят, че с тях не бива да се прекалява, тъй като продължителната употреба на сънотворни може да влоши безсънието в дългосрочен план, особено след тяхното спиране.

Естествено, преди да се стигне до тежката артилерия, страдащият от безсъние може да използва хранителни добавки. Преди това обаче е желателно да се консултира с лекар.

Таблетки с мелатонин

Мелатонинът е хормон, произвеждан от епифизата – жлеза с големината на оризово зърно, разположена между двете мозъчни полукълба. Неговата основна роля е в регулацията на биологичния ни часовник и денонощния ритъм на сън и бодърстване.

Снимка: iStock

 

В светлата част от денонощието секрецията му е силно потисната. С настъпването на вечерта количеството на мелатонин започва да се увеличава и достига максимум между 2 и 4 часа през нощта.

При хората повишеното ниво на мелатонин е сигнал за тялото ни, че е настъпила нощта и е време за сън. На тези свойства се дължи използването му под формата на таблетки при безсъние. Трябва да се знае обаче, че мелатонинът не е сънотворно, а регулатор на денонощния ни ритъм.

Еднократната доза няма да доведе до по-бързо заспиване и подобряване качеството на съня. За да постигнете ефект, трябва да го приемате всяка вечер по едно и също време, около 30-90 минути преди лягане.

През последните години производителите предлагат на пазара не само хапчета, но и напитки и закуски с мелатонин. Лекарите обаче не знаят дали те са ефективни. Затова препоръчват хранителните добавки под формата на таблетки, които се предлагат без рецепта в аптеките, супермаркетите и някои сайтове. Хапчетата обикновено са с дози от 1 до 5 милиграма.

Седиращи антихистамини

Седиращите антихистамини също могат да помогнат донякъде на хора, страдащи от проблеми със съня. Има такива, които се продават в аптеките без рецепта. Но тъй като тези медикаменти се предписват предимно при алергии, човек би трябвало да се посъветва с личния си лекар дали е уместно да ги пие при проблем със заспиването.

Снимка: iStock

Всеизвестен факт е, че повечето от тези антиалергични препарати могат да предизвикат сънливост. Въпреки че не всички антихистамини имат този ефект, хората понякога ги използват, за да заспят по-лесно или за да облекчат напрежението и тревожността.

В началото може да имат някакъв ефект, но след време те спират да действат, припомнят медиците. По думите им тези препарати могат да се използват инцидентно и за кратък период от време.

Добре би било да се знае също така, че антихистамините от второ поколение е малко вероятно да предизвикат сънливост, тъй като те се използват за лечение на дълготрайни симптоми на алергия и не са ефективни като помощни средства за по-лесно заспиване.

Корени на валериана

Валериана е растение, което се използва от векове за облекчаване на тревожността и поддържане на релаксацията. От неговите полезни качества са се възползвали както древните гърци, така и римляните.

Снимка: iStock

Коренът на валериана е обичайна съставка в различни билкови таблетки, които хората използват за подобряване на съня и днес. Хранителните добавки с това растение се предлагат в различни форми – като чайове, в течна форма или капсули, допълват фармацевтите.

Има няколко клинични проучвания, които показват, че приемането на валериана може да подобри значително качеството на съня при хора, които сънуват кошмари и се събуждат по няколко пъти през нощта.

Въпреки това няма достатъчно доказателства, за да може да се твърди 100%, че коренът на валериана е наистина ефективен при безсъние. По-скоро тези препарати са мощно средство, което успокоява и отпуска нервната система.

Снимка: iStock

Хранителни добавки с валериана могат да бъдат купени от всяка аптека, магазин или сайт, без да е нужна рецепта. Те не водят до пристрастяване, но след един определен момент нататък може да се окажат безполезни. Ето защо медиците препоръчват на хората с тежко безсъние да се посъветват с тях, ако валерианът вече не им действа.

Хипнотици и бензодиазепини

Има една определена група лекарства за сън, които са достъпни само по лекарско предписание. Това са т.нар. хипнотици, които се получават в аптеката само и единствено с рецепта.

Освен при безсъние, често се предписват и за лечение на двигателни нарушения, които прекъсват съня – като синдром на неспокойните крака или хроничните нарушения в движението на крайниците. Редно е да се знае обаче, че дълготрайната им употреба буди известни притеснения – при някои пациенти може да имат нежелани странични ефекти.

Друг клас сънотворни са седативните хипнотици, наречени още бензодиазепини. Тези лекарства обаче водят до тежка зависимост и сериозни странични ефекти. Ето защо те се изписват само при много тежки форми на безсъние и силен стрес.

Снимка: iStock

 

Освен това е добре да се приемат само за период от 2-3 седмици, и то не всеки ден, ако това е възможно. Преустановяването на терапията с този клас продукти трябва да става постепенно, уточняват още специалистите.

Странични ефекти и рискове:

  • Седативните медикаменти, включително антихистамините и хипнотиците, водят до умора, сънливост или сериозна разсеяност на следващия ден.
  • При по-възрастните хора използването на тези хапчета може да причини проблеми с паметта.
  • Някои помощни средства за сън водят до пристрастяване, т.е. човек не може да заспи без тях.
  • Няма данни, че употребата на мелатонин носи сериозни рискове, но въпреки това не е редно да се приемат твърде дълго.
  • Препаратите за лечение на безсъние не бива да се приемат преди шофиране или работа с машини.
  • За много хора рисковете от употребата на хипнотици надвишават ползите, затова те са подходящи само за краткотрайна употреба.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.