Има хора, които веднага след като гушнат възглавницата, заспиват като бебета. Но има и такива, за които нощите са безкрайни и те водят неистова битка с безсънието, пише сайтът за уелнес и психично здраве Elev8.

В свят, в който отговорностите не приключват с края на работния ден, мобилните телефони и лаптопите често присъстват на нощните шкафчета. А когато не ни се спи, всеки от нас преглежда до късно през нощта социалните мрежи.

Всеизвестен факт е, че т.нар. синя светлина от екрана пречи на добрия сън. Но към нея трябва да се добавят и други фактори от ежедневието ни – като например стрес, лоша хигиена на съня, прекомерна консумация на кофеин и непрекъснато мислене (търсене на решение за някакви проблеми).

Разбирането на специфичните фактори, водещи до проблеми със съня, е от решаващо значение за разработването на ефективни стратегии за насърчаване на заспиването.

Оказва се, че има много храни, притежаващи способността да се справят с липсата на сън или нежеланото събуждане през нощта. Ето какво трябва да включите в храненето си, ако искате да се наспите добре:

Мазни риби

Те са богати на омега-3 мастни киселини. Има няколко проучвания, че мазната риба – каквато е например сьомгата, помага за регулиране на нивата на серотонин в организма, за намаляване на вътрешните възпаления и за насърчаване на заспиването.

Ядки и семена

Бадемите, орехите, ленените семена и семената от чиа – всички те са добри източници на магнезий и мелатонин, които могат да подпомогнат процеса по регулиране на съня.

Месо от пуйка

В него се съдържа триптофан – аминокиселината, която може да допринесе за производството на серотонин и мелатонин. Тези два хормона са пряко свързани със съня. Въпреки че триптофанът е естествен помощник в процеса по заспиването, сигурно ще трябва да изядете поне 20 порции пуешко месо, преди да си осигурите необходимото количество от него, пояснява сайтът Healthline.

Киви

Този плод съдържа антиоксиданти – като например серотонин и фолат, които могат да имат положително въздействие върху продължителността и качеството на съня. Според The ​​National Library of Medicine „консумацията на киви може да подобри началото, продължителността и ефективността на съня при възрастните хора“.

Снимка: iStock

Овесени ядки

Те са добър източник на сложни въглехидрати. Научно е доказано, че овесът може да насърчи освобождаването на серотонин, като по този начин подпомага заспиването и регулира съня.

Череши

Плодовете са естествени източници на мелатонин и успешно регулират цикъла „сън-събуждане“. Освен това подобряват цялостното качество на съня, пише сайтът Eatingwell. Има и няколко изследвания, които са установили, че вишните също могат да направят съня по-дълъг и качествен.

Кисело мляко

В този продукт се съдържа калций и в този смисъл киселото мляко играе важна роля в производството на мелатонин. Научно е доказано, че възрастните хора, консумиращи мляко вечер, се радват на по-добър сън.

Банани

В тях се съдържат магнезий и калий, които могат оказват положителен ефект върху мускулите, като ги отпускат и релаксират. А паралелно с намаляването на напрежението, се подобрява процеса на заспиване. Ето защо се смята, че този плод има способността да регулиране на съня.

Черен шоколад

В умерени количества черният шоколад съдържа прекурсори (изходни вещества, от които се получава някакво друго вещество) на серотонин и може да допринесе за по-добрата релаксация на организма вечер. В около 30 грама шоколад (с най-малко 70% какао) се съдържат повече от 15% от дневната препоръчителна доза магнезий, пише сайтът Sleep.

Билкови чайове

Някои билкови чайове, известни със своите успокояващи свойства, могат да помогнат за отпускането на тялото и успокояването на ума преди лягане. „Единствената полза от тази напитка е да ви успокои – нищо повече. Ето защо, ако имате проблем, по-добре се консултирайте с лекар и приемайте предписаните от него хапчета“, коментира за сайта Sleep Сет Р. Дейвис, който е известен треньор по заспиване в САЩ.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.