Сърцето е моторът, който задвижва цялото ни тяло. Тази мощна помпа работи неуморно, за да осигури циркулацията на богатата на кислород кръв, която достига до всяка клетка на тялото ни. Сърцето ни е неуморен работник, но това не означава, че трябва да се отнасяме безотговорно към него. 

Част от всекидневните ни избори могат да доведат до развитие на атеросклероза – състояние, при което от вътрешната страна на кръвоносните съдове се отлагат липидни плаки, нарушаващи нормалния кръвоток. Състоянието често протича безсимптомно, а последиците настъпват изневиделица и могат да бъдат фатални. 

За всичко това разговаряме в „Подкаст за здраве“, а събеседник ни е един изключителен човек и специалист. 

Кой е проф. Иво Петров? 

Той не просто лекува, а спасява животи. По 8 на ден. Всеки ден. Той е име, което стои не само зад иновативната инвазивна кардиология и сложните операции, но и пред съвестта на цялото общество. Има 4 специалности, международно признание и безброй спечелени битки за живота на хората.

Снимка: bTV Media Group

 

Проф. Иво Петров е пионерът, който имплантира първата ендопротеза на детенце с разкъсана аорта в света. Чете лекции от Азия до Америка. 

Какво е състоянието на сърдечното здраве на българите? 

„За съжаление в България статистиката продължава да не е цветуща от гледна точка на сърдечносъдовите заболявания“, заявява в „Подкаст за здраве“ проф. Иво Петров. По думите му именно те продължават да бъдат най-големият убиец на нашето население. Към предпоставките за това се включват: 

  • заседналият начин на живот;
  • наднорменото тегло и затлъстяването;
  • високите нива на стрес;
  • възпалението;
  • тютюнопушенето и др. 

„По статистика ние продължаваме да сме сред водещите страни в света по тютюнопушене“, констатира експертът. И призовава да променим навиците си в името на най-ценното, с което разполагаме – нашето здраве. 

Обратима ли е атеросклерозата? 

„Принципът за оценка на тези стеснения е като този на стиснатия градински маркуч“, казва проф. Иво Петров. И пояснява, че чрез доплер може да се измери скоростта, с която кръвта преминава през мястото на стеснението.

 „Ако измерим скорост, която преди и сред стеснението е еднаква, това означава, че тази плака не създава обструкция, защото плаката, която е значима, забавя кръвотока преди стеснението и го ускорява след него“, обяснява процеса той. Забавянето създава предпоставка за тромбообразуване. 

Снимка: bTV Media Group

„Има проучвания, които категорично доказват, че може да бъде спрян процесът“, категоричен е специалистът. Това е свързано със сериозния научен и технологичен прогрес на медицинската наука. 

„Самият холестерол сам по себе си не е толкова вреден, ако няма възпаление“, подчертава кардиологът. Един от най-силните протективни фактори, потискащи възпалението, са редовните физически усилия. Освен това, движението участва и в поддържането на психоемоционалния баланс в организма, намалявайки нивата на стрес. 

Кога болката е признак на сериозен проблем? 

„Огромната част от болките в сърдечната област не са от сърдечен произход“, успокоява кардиологът. Те могат да бъдат мускулни, ставни, поради наличие на остеофити (шипове) и т.н. 

Проф. Петров пояснява, че болката, характерна за сърдечен проблем, се разпростира на доста широка площ и се усеща по-скоро като притискане, отколкото като бодеж, не се повлиява от дишането и не е локализирана в една определена точка. Често се усеща като стягане. Може да бъде съчетана с понижение на стойностите на кръвното налягане и да се съпровожда със страх за живота. Възможно е да се стимулира при физическо натоварване като изкачване на стълби. 

Цялото интервю с проф. Иво Петров пред д-р Неделя Щонова гледайте във видеото.