Сърдечносъдовите заболявания продължават да бъдат водеща причина за смъртност по света, като факторите, влияещи върху риска, за тяхното възникване, са многобройни и сложни. 

Темата коментираме с двама изключителни специалисти кардиолози – проф. д-р Елина Трендафилова и проф. д-р Иван Груев. Тя е началник на Отделението за интензивно лечение на сърдечносъдови заболявания към Клиниката по кардиология на Националната кардиологична болница в София от 2011 г. и е председател на Организационния комитет на Българската сърдечна и съдова асоциация. Активно участва в редица инициативи, свързани с напредъка и овладяване на сърдечносъдовото здраве. 

Проф. Груев има изключително дългогодишно участие в развитието на кардиологията у нас, бил е научен секретар на Дружеството на кардиолозите в България, а сега е избран за бъдещ председател с мандат, който започва през 2026 г. Той е един от малкото специалисти в страната, предлагащи цялостна кардиологична грижа за спортисти. 

Има ли отношение високомазнинната диета към стойностите на холестерола? 

„Нездравословната диета е рисков фактор не само за сърдечносъдовите, но бих казал и за други заболявания, каквито са онкологичните“, твърди проф. Груев. Диетата ни доставя около 20-30% от холестерола, а останалата част се дължи на ендогенен синтез, който е генетично предопределен. 

Какви са рисковите фактори за настъпване на инфаркт? 

„Рискът от инфаркт, инсулт и смърт не се определя само от холестерола“, категорична е проф. Трендафилова. Сред останалите рискови фактори се нареждат: 

  • артериалната хипертония;
  • наднорменото тегло;
  • застоялият начин на живот;
  • липсата на физическа активност;
  • захарният диабет;
  • стресът;
  • тютюнопушенето и др. 

Превенцията включва промяна в стила на живот, която контролира ефекта на негенетичните рискови фактори. 

Гледайте цялото интервю с проф. Груев и проф. Трендафилова във видеото. 

Не пропускайте „Светът на здравето“ с д-р Неделя Щонова, всяка събота и неделя от 11:30 ч. по bTV!