Стресът е онова неприятно чувство, което ни съпътства в много житейски ситуации.
Всички сме изпитвали физическите симптоми, които той предизвиква. Доказано е, че един от четирима работещи в Европейския съюз има проблеми, свързани със стреса, а вече съществуват и медицински доказателства за големия кръг от заболявания, до които води той.
Но знаем ли как да си помогнем? Именно това е темата на новия епизод на „Подкаст за здраве“, която ще коментираме в компанията на признат професионалист.
Кой е д-р Петър Грибнев?
Той е специалист – коремен хирург с над 25 години медицински опит. Работи предимно в сферата на лапароскопската хирургия. Извършва почти пълния обем операции на коремната кухина по безкръвна методика.
Има над 20 години преподавателски опит към катедрата по „Хирургия“ в Медицински университет – София. Д-р Петър Грибнев практикува в УСБАЛ по онкология. Той подкрепя инициативата за борба със стреса.
Как да разберем, че сме попаднали в капана на хроничния стрес?
„Организмът има чудното свойство да компенсира. И мозъкът доста добре владее способността да ни държи в кондиция“, казва в „Подкаст за здраве“ д-р Петър Грибнев. В дълбочина обаче се развиват процеси, които участват в производството на определени хормони в организма и водят до чувство на умора. Може би най-важно е влиянието на тези процеси върху имунната система на организма. „Когато си преуморен, когато нямаш достатъчно почивка, функцията на имунната система да те брани намалява“, констатира д-р Грибнев.
„Неслучайно някои от теориите за възникването на туморните процеси считат, че нивото на стрес намалява тази функция на организма да предпазва тялото от „лошите клетки“, допълва той. Това е предпоставка за развитие на онкологични заболявания. Стресът е рисков фактор и за развитие на метаболитни заболявания като захарен диабет.
Ефективен метод за справяне със стреса е добрият баланс между различните сфери и дейности, които упражняваме във всекидневието си.
Кой е центърът на стреса?
Счита се, че това е коремът, и този факт никак не е случаен. „Коремът и органите в него са много богато инервирани“, споделя специалистът. И продължава: „Те са много чувствителни на сигналите от мозъка по отношение на стреса. Една от причините за язва на стомаха и на дванадесетопръстника е точно невровегетативната дисфункция и много често пациенти, които са по-чувствителни, страдат или от хроничен гастрит, болки в корема, или от дуоденална язва, която в един момент може да се усложни“.
Освен това се знае, че в червата са разположени много малки лимфни възли, които също са част от имунната система и също реагират при повишаване на нивата на стрес с производство на различни хормони.
Кои са значимите симптоми, които подсказват наличие на проблем?
Най-характерният от тях е болката. Възможно е тя да има различна
локализация в коремната област (горна и долна част на корема) и да притежава различен характер – остра, тъпа и т.н. Други симптоми са:
- трудно заспиване;
- чувство на вътрешно напрежение;
- сърцебиене;
- диария и др.
Изключителна е ролята на профилактиката, тъй като често пъти симптоматичното лечение прикрива други подлежащи заболявания, което води до загуба на ценно за пациента време.
По отношение на симптомите д-р Грибнев съветва: „Ако нещо продължава няколко дни и виждате, че не се чувствате комфортно, е хубаво да бъде проверено“. Не трябва да пренебрегваме грижата за менталното си здраве, тъй като тя е ключова за съхранение на цялостното ни благосъстояние и предпазването на тялото ни от деструктивните последици от т.нар. бърнаут (прегаряне).
Как можем да ограничим влиянието на стреса?
„Работните ангажименти няма да свършат – тях винаги ще ги има. Въпрос на наше решение е кога да се дръпнем назад, да вземем глътка въздух и да продължим напред“, смята д-р Грибнев. По думите му, това е възможно чрез различни дейности:
- гледане на филми;
- отдаване на любимо хоби;
- разходки навън;
- успокоение на мозъка чрез изключване на дразнителите, които стимулират стресовия отговор и др.
Релаксацията може да се осъществи чрез контролирано дишане, визуализация или слушане на приятна разтоварваща музика. Неслучайно дрехите на медиците, упражняващи оперативна дейност, са зелени. Това е така, защото зеленият цвят успокоява пациента.
Наред с визуалните елементи, успокоението на пациента преди тежка операция се осигурява и от лекаря. „Понякога един разговор е достатъчен“, отбелязва д-р Грибнев. „В операционната зала дамите се държат по-стабилно, отколкото мъжете“, споделя наблюденията си той.
Относно децата, той смята, че основният път за справяне със стреса от предстояща операция при тях се корени в правилния подход. Тогава те могат да се окажат дори по-смели от възрастните пациенти. „Защото едно дете има тази чистота на съзнанието и необремененост и техните начини за реакция и изправяне по някой път са по-добри от тези на един зрял човек“, категоричен е специалистът.
Цялото интервю с д-р Петър Грибнев пред Ралица Стефанова гледайте във видеото.