Лятото е времето, когато се отдаваме на положителни емоции под жарките лъчи на слънцето.Но споделените мигове в компанията на любимия човек могат да ни изложат на риск от различни полово-предавани инфекции.
Кои са те, как се лекуват и съществува ли надеждна профилактика дискутираме със специалния ни гост в „Подкаст за здраве“.
Коя е д-р Наташа Цекова-Трайкович?
Тя е специалист по кожни и венерически болести. Извършва консултации, диагностика и лечение на пациенти с кожни тумори, бенки и др. Завършва Медицински университет – София. Притежава специалност по „Кожни и венерически болести“ и специализира „Медицинска онкология“.
От 2024 г. е национален координатор и представлява България в Интернационалното дружество по дерматоскопия.
Говори ли се открито за венерическите заболявания днес?
„Вирусните полово-предавани инфекции, например инфекцията с HPV вируса, инфекцията с херпес симплекс вирус, инфекции с HIV се срещат по-често, но с напредването на медицината и прилагането на новите терапии в България те вече не са присъда“, заявява в „Подкаст за здраве“ д-р Наташа Цекова-Трайкович.
Заболявания като сифилис и гонорея днес не са толкова разпространени като в миналото, но не трябва да забравяме за тях напълно. За д-р Трайкович личният опит е показателен, според наблюденията ѝ, в наши дни за венерическите болести се говори много по-открито. „Много често ми се случва на консултация тийнейджърите да не идват сами, а с родителите си, което е нещо изключително важно“, споделя специалистът.
По думите ѝ обучението по тази деликатна тема започва още от училище, а правилното му провеждане гарантира, че младият човек знае и може успешно да защити себе си и своя партньор от заболяванията.
Как да се предпазим от полово-предаваните инфекции?
На първо място е важно човек да няма много сексуални партньори и промискуитетно поведение.
„При случаен полов контакт задължително трябва да се използват предпазни средства, като презервативи“, съветва д-р Трайкович. Ако знаем, че партньорът ни е заразен с вируса на СПИН, трябва да приемем специална терапия (т.нар. преекспозиционна профилактика) преди осъществяването на сексуалния контакт.
При по-дълга връзка е препоръчително и двамата партньори да се изследват лабораторно, за да са сигурни, че не са носители на инфекциозни заболявания.
Кои са най-честите симптоми, за които да бъдем нащрек?
„Например HPV инфекциите обикновено се проявяват с кондиломи (брадавици), които са в областта на гениталиите“, коментира един от най-честите клинични признаци д-р Трайкович.
При наличие на такъв проблем е задължително партньорите да се подложат на изследване.
„Кожните промени, които са по гениталиите – брадавиците, са причинени от нискорискови щамове“, допълва експертът. Тя отбелязва, че в някои случаи е възможно развитие на коинфекция.
Ако тя е причинена от високорискови щамове на вируса е възможно да се развие рак на шийката на матката или рак на пениса. „Мъжете не са застраховани. Те не са само преносители и също се разболяват“, акцентира специалистът по кожни и венерически болести.
При първичния сифилис се откриват ерозии в областта на гениталиите или върху оралната лигавица. Сифилисът е имитатор, чиято клинична картина може да наподобява много различни заболявания и затова при съмнение е препоръчително да се проведе незабавна медицинска консултация.
Заболяванията, причинени от микоплазми, уреаплазми или хламидии, обикновено протичат безсимптомно. Тази особеност ги прави опасни за заболелия и неговия интимен партньор. При липса на лечение е възможно да причинят безплодие.
Ерозии и сърбеж се наблюдават и при инфекция с херпес симплекс вирус 2. Особеното при него е възможността за настъпване на рецидив.
„Затова при тези пациенти прилагаме профилактика, която включва по-дълъг прием на медикаменти“, коментира д-р Наташа Цекова-Трайкович. Съвременните терапии, освен желаното от пациентите облекчение, съхраняват и нормалното качество на техния живот.
Самолечението трябва да бъде избягвано. Предпазливи трябва да бъдем и с неконтролируемата употреба на антибиотици. За профилактика на причинените от HPV инфекции съществува ефективна ваксина.
Колко често трябва да се изследваме?
Задължителният годишен гинекологичен преглед на жените включва изследвания за наличие на HPV инфекция. По преценка на лекаря те могат да се провеждат и по-често.
Мъжете трябва да се изследват при уролог и/или дерматолог. Към рисковите групи, които трябва да се наблюдават по-често и по-внимателно, спадат хората с промискуитетно поведение и тези с хомосексуална ориентация. Добре е да изчакаме около 10 до 14 дни след сексуалния акт и след това да проведем необходимите тестове.
От какво се страхуват най-много мъжете, диагностицирани с венерически заболявания?
По думите на експерта най-честият страх след представителите на мъжкия пол е канцерофобията. Често срещани са и случаите, когато мъжете се притесняват от своята партньорка. Д-р Трайкович изтъква, че ключът към успокояването на пациента се крие в индивидуалния подход на лекаря към него.
Цялото интервю с д-р Наташа Цекова-Трайкович пред Ралица Стефанова гледайте във видеото.