Безспорно едно от най-значимите постижения на съвремието е раждането на изкуствения интелект. Това е сила, която тепърва започва да трансформира света, разкривайки ни неподозирани възможности.

Изкуственият интелект е навсякъде около нас. Но познаваме ли го и умеем ли да владеем възможностите му, така че да извлечем максимална полза от тях? Тези теми дискутираме в новия епизод на „Подкаст за здраве“.

Кой е Петър Иванов?

Той е мотивационен лектор, автор и бизнес консултант по лидерство с над 30 години международен опит. Ръководител е на големи екипи, които са разпръснати в Европа, Азия и Африка.

Снимка: bTV Media Group

Спечелил е множество корпоративни награди. Неговият бестселър – книгата „Екипи без граници“, е преведена на 6 езика и достига топ 3 на Amazon в категорията „Международен мениджмънт“. Той преподава „Изкуствен интелект“ и „Лидерство“ в престижни университети. Също така си партнира с организации като ООН, за да обединява глобални таланти в решаването на хуманитарни предизвикателства. 

Извън професионалната сцена Петър Иванов е световен шампион за ветерани в дисциплината хвърляне на диск.

Как се развива изкуственият интелект?

„Ние сме късметлии и щастливци да живеем във времето на изкуствения интелект, който много бързо ще стане по-умен от цялото човечество“, заявява в „Подкаст за здраве“ Петър Иванов. 

Той изтъква като основно предимство на AI способността му да се самообучава. Това значително прецизира крайния резултат на поставените му задачи и пести време и усилия на хората, които го използват.

„Начинът, по който работят невронните мрежи, които са в основата на големите езикови модели, много добре имитират човешкия мозък и невропластичността“, пояснява експертът. 

Тази особеност обяснява подробните и обосновани отговори, които изкуственият интелект успява да генерира. За да получим оптимални резултати, Петър Иванов съветва преди да търсим помощ от изкуствения интелект, първо да го запознаем със самите себе си и ролята, която изпълняваме. Това влияе върху характеристиката на отговорите, които системата ни дава.

Снимка: bTV Media Group

Възможностите на технологията ѝ позволяват да преформулира отговорите си така, че да бъдат разбираеми от хора на различна възраст и с различни занимания. Освен това можем да се възползваме максимално от изкуствения интелект ако го запознаем с добри и лоши примери за изпълнение на задачата, която искаме да завършим. По този начин участваме пряко в неговото обучение.

Как да подготвим децата си за бъдещето?

Според Петър Иванов децата задължително трябва да могат да боравят критично с поднесената им информация. Без критичност хората лесно могат да бъдат манипулирани, затова тя се разглежда и като метод за самозащита. „Това, което всеки един от нас може да направи, е чрез поведението си да възпитаваме един етичен кодекс“, категоричен е мотивационният лектор.

А относно професиите, които изкуственият интелект няма да замени в бъдеще той споделя мнението на основателя на компанията, която стои зад един от най-разпознаваемите генеративни AI чатботове: „Професиите на бъдещето, които са гарантирани, са тези, които създават уникално усещане между човек и човек“.

Цялото интервю с Петър Иванов пред д-р Неделя Щонова гледайте във видеото.