Случвало ли ви се е да се приготвяте за сън, лягате в леглото и изведнъж усещате, че пропадате в бездна? Това странно и понякога плашещо усещане е познато на много хора и често се нарича виене на свят или световъртеж.
Един от най-честите виновници за това състояние е доброкачественият пароксизмален позиционен световъртеж (ДППС) – състояние, което може да доведе до внезапни пристъпи на загуба на равновесие, особено при промяна на позицията на главата.
Какво представлява доброкачественият пароксизмален позиционен световъртеж?
ДППС се получава, когато малки кристалчета калциев карбонат, наречени отоконии, се отлепят от утрикула (орган във вътрешното ухо) и попаднат в полуокръжните канали на равновесния апарат, намиращ се във вътрешното ухо на човека. Тези частици пречат на нормалния поток на течността, която поддържа баланса, и така мозъкът получава грешни сигнали за движението на тялото. В резултат човек усеща виене на свят, въпреки че реално не се движи.
Въпреки че ДППС не е опасно за живота, то може значително да повлияе на ежедневието и да предизвика несигурност и страх от падане. Особено често това състояние засяга възрастни хора, но може да се срещнете при всеки, подчертават от Джон Хопкинс МИ.
Как да разпознаем симптомите на доброкачествения пароксизмален позиционен световъртеж?
Основният симптом на ДППС е внезапно виене на свят, което може да трае от няколко секунди до минута. Най-често това се случва при:
- Лягане в леглото или обръщане на една страна;
- Изправяне или сядане рязко;
- Накланяне на главата назад, например при миене на косата;
- Гледане нагоре или надолу.
- Чувство за нестабилност;
- Замайване;
- Гадене и дори повръщане;
- Бързи, неволни движения на очите);
- Замъглено зрение.
Много хора се плашат от първите пристъпи на ДППС, но добрата новина е, че те са временни и в повечето случаи могат да бъдат лекувани лесно.
Защо виенето на свят се усеща в легнало положение?
Представете си малки песъчинки, които се движат в течност. Когато отокониите попаднат в полукръговите канали, всяко движение на главата ги кара да се разместват, което предизвиква фалшиво усещане за движение. Това обяснява защо при лягане, ставане или обръщане в леглото може внезапно да усетите, че всичко около вас се върти или все едно пропадате в дупка.
Как се диагностицира доброкачествения пароксизмален позиционен световъртеж?
Лекарите често използват Dix-Hallpike теста, при който пациентът бързо променя позицията на главата и се наблюдават движенията на очите. В повечето случаи допълнителни изследвания не са необходими, тъй като симптомите са характерни и лесно разпознаваеми.
Може ли да излекуваме честите световъртежи?
Добрата новина е, че съществуват ефективни методи за справяне с често случващото виене на свят. Най-доброто лечение включва специални физиотерапевтични упражнения, които преместват отокониите обратно на правилното им място.
Най-важното е да се потърси помощта на специалист – отоневролог или УНГ лекар, които има опит в лечението на вестибуларни проблеми.
Основният метод за терапия включва специални маневри и техники, които помагат на малките калциеви кристалчета (отоконии) да се върнат на правилното си място във вътрешното ухо.
Преди да се приложи тази техника, е важно да се направи подробен неврологичен преглед, за да се изключат други възможни причини за световъртеж, които могат да повлияят на лечението.
Дори след успешно проведена терапия, някои хора може да изпитват лека нестабилност. За да се намалят тези остатъчни симптоми, е препоръчително да се проведе вестибуларна рехабилитация, както и да се усвоят домашни упражнения, които помагат за справяне със световъртежа в ежедневието.
Лесен метод за контролиране на симптомите е „Маневрата на Епли“:
Седнете на леглото и обърнете главата си на 45 градуса към засегнатото ухо.
Бързо легнете назад, като държите главата в същата посока, близо до ръба. Останете така 30–60 секунди.
Завъртете главата си на 90 градуса в обратната посока и изчакайте още 30–60 секунди. Обърнете тялото си настрани, така че носът ви да сочи надолу. Останете така 30 секунди. Бавно се върнете в седнало положение.
Повтарянето на тези стъпки няколко пъти дневно може значително да намали пристъпите на световъртеж и виене на свят.
Управляват по-добре симптомите, като:
- Избягвайте резки движения на главата;
- Спете с леко повдигната глава (с помощта на допълнителни възглавници);
- Хидратирайте се добре, тъй като дехидратацията може да влоши симптомите;
- Избягвайте екрани и мигащи светлини, когато изпитвате световъртеж;
Ако изпитвате продължително виене на свят, което не минава или се съчетава със симптоми, като силно главоболие; болка в гърдите; загуба на съзнание; затруднен говор, трябва незабавно да потърсите медицинска помощ, тъй като тези признаци могат да са свързани с други, по-сериозни заболявания.
Доброкачественият пароксизмален позиционен световъртеж е честа, но лечима причина за виене на свят, особено в легнало положение. Въпреки че може да бъде неприятно и объркващо, с подходящи упражнения и лечение, повечето хора могат успешно да управляват симптомите си.
Ако често изпитвате пристъпи на световъртеж, не се колебайте да се консултирате със специалист, за да получите най-добро възможното лечение и съвети за справяне със състоянието.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.