„Ако съм министър на здравеопазването бих продължил всички опити за повишаване на капацитета на здравната система – това означава човешки и материален ресурс. А конкретно, най-голямата ми грижа би била да организирам спешната помощ, тъй като това е най-чувствителната част от нашата здравна система, особено за обществото“, отбелязва специалистът УНГ и военен лекар доц. Дончо Дончев от Военномедицинска академия (ВМА).
Доц. Дончев е роден през 1963 г. във Варна
Баща му е капитан на кораб, а майка му – медицинска сестра. Сред детските му желания са да бъде герой от приказка, дресьор на животни в цирк и мореплавател.
Разказва също така, че докато баща му плавал в открито море, той разглеждал у дома неговите атласи и карти, което породило у него интерес към плаването в непознати морета и океани.
Въпреки че в училище бил много добър по математика и имал възможност да учи във Военноморското училище във Варна, влиянието на учителя му по биология и желанието на майка му той да стане лекар го насочили към медицината.
Завършил е Медицинския университет в София и веднага е започнал работа в Клиника „Ушни, носни и гърлени болести“ във ВМА, където работи вече около 40 години – с малки прекъсвания, когато е бил част от международни военни мисии в Ирак, Грузия, Северна Македония и т.н.
И до днес помни първия си работен ден в болницата. Бил изключително впечатлен от мащабите на клиниката, от апаратурата и от компетентността на бъдещите си колеги, а те – от неговата младост.
В практиката си доц. Дончев е ангажиран предимно с възстановяването на слуха при децата и възрастните хора.
Бори се с глухотата при децата
Пояснява, че причините за глухотата могат да бъдат различни – от вродени до системно излагане на високи децибели и травми.
„Животът се промени много, но хората са си същите затова и заболяванията им са същите. Диагностичните ни методи обаче са по-различни. Освен това и лечебните подходи – не само като лекарства, но и като оперативни техники, се промениха. Но както тогава, така и сега целта ни винаги е била да откриваме заболяването възможно най-рано, за да е по-ефективна терапията“, споделя той.
Над 400 000 души в България страдат от средна до пълна глухота. Всяка година около 65 деца се раждат с напълно увреден слух. Ако не се вземат мерки, те изостават в развитието си.
Кохлеорните импланти се покриват от НЗОК
Един от начините за справяне с този проблем е поставянето на кохлеарни импланти, които се реимбурсират на 100% от НЗОК.
Военният лекар е бил на много международни военни мисии, но споделя, че битката с COVID-19 също е тип асиметрична война, която била точно толкова тежка за медиците във ВМА, колкото и тичането между снарядите на бойното поле.
Обича да работи в градината на селската си къща
Съпругата му е фармацевт и той среща голямо разбиране от нейна страна по отношение на заетостта си. Двете им дъщери вече са големи и са поели по своя път. Голямата не е наследила желанието да се развива в областта на медицината, но малката му дъщеря има голямо желание да стане стоматолог.
Когато все пак намери време за почивка, пътуват семейно до екзотични места, за да се гмуркат и да разглеждат удивителния свят под водата.
Другото хоби на доц. Дончев е градинарството, което практикува в малък селски имот. Разтоварва се с косене на трева, кастрене на лози и засаждане на различни селскостопански култури в двора на къщата си.
Вижте във видеото цялото интервю с доц. Дончо Дончев.