Рахитът включва поредица от заболявания, възникващи в детска възраст, свързани с недостиг или нарушения в действието на витамин D, калцийя или фосфора.

Заболяването е причина за намалена здравина и плътност на костите, деформации и повишен риск от счупвания.

Рахитът се разделя на първичен и вторичен. Формите на първичния рахит са:

  • Хипокалциемичен рахит. Той се свързва с дефицит на калций или витамин D.
  • Хипофосфатемичен рахит. Тази форма е по-рядко срещана и се свързва с повишена загуба или намален прием на фосфати.
  • Витамин D-свързан рахит. Асоциира се с недоимък на витамин D или нарушения в метаболизирането му.

Снимка: Canva

Вторичният рахит се развива вследствие на подлежащи заболявания. Някои причини за развитието му са:

  • Синдром на McCune-Albright – генетично нарушение, което може да предизвика хипофосфатемия и оттам – рахит.
  • Тумор-индуцирана остеомалация – представлява нарушение в костния метаболизъм, предизвикано от онкологични заболявания.
  • Болест на Дент – генетично нарушение, което също е възможно да предизвика нарушения в изграждането на костите и рахит.

 Симптомите на заболяването включват:

  • деформации на скелета;
  • деформации на зъбите;
  • мускулна слабост;
  • ставна болка и др.

Често още преди развитието на скелетните изменения се наблюдават някои общи признаци като лесно стряскане на детето по време на сън, потрепвания, изпотяване, раздразнителност. Поради засиленото въртене на главата на детето заради изпотяването по време на сън и сърбежа, който то предизвиква, се наблюдава окапване на косата в тилната област.

Причини за ниското ниво на витамин D в организма могат да бъдат недостатъчен прием, нарушено абсорбиране, недостатъчно излагане на слънчева светлина.

Развитието на рахит се свързва и с различни бъбречни и чернодробни заболявания, които оказват влияние върху трансформирането на витамина в неговата активна форма. Бедната на калций диета също има значение.

Снимка: iStock

Диагнозата се базира на лабораторни и образни изследвания. Най-честите усложнения на рахита включват забавяне на растежа, повишен риск от фрактури, дентални нарушения, абнормно изкривен гръбначен стълб и др.

Лечението зависи от конкретния вид на рахита. При витамин D-недоимъчен рахит то включва прием на суплементи, спазване на пълноценен хранителен режим, излагане на достатъчно количество слънчева светлина и своевременно лечение на вече наличните придружаващи заболявания. Терапията на хипофосфатемичния рахит налага прием както на витамин D, така и на фосфор.

Източници: