Кариесът представлява често срещано заболяване на твърдите зъбни тъкани. Засяга хора от всички възрасти.
Развитието му преминава през няколко фази. Във фазите на петното единственият признак за наличие на болестен процес е бяло петно, което се забелязва по зъбната повърхност.
Това е процес, който бележи началото на нарушаването на зъбния емайл. Той е обратим. Ако не се предприемат мерки, кариесът преминава в стадий на кафяво петно, който налага пломбиране.
В зависимост от дълбочината съществуват следвите видове кариес:
- повърхностен — засяга само емайла на зъба;
- средно дълбок — освен емайла засяга и дентина;
- дълбок — обхваща целия дентин.
Симптомите на кариеса включват:
- кратка, но остра болка при консумация на сладко и студено;
- нарушаване на външния вид на зъба;
- формиране на кухина в зъба, в която може да се задържат частици от храната.
Сред причините за формиране на кариес са повишената киселинност в устата (обичайно при прием на високовъглехидратни храни), лоша орална хигиена, наличието на зъбна плака, присъствие на патогенни микроорганизми (предимно бактерии като стрептококи и лактобацили) и др.
Значение за развитието на процеса имат и количеството и гъстотата на слюнката в устата.
Диагнозата се поставя от стоматолог. Тя включва оглед на устната кухина с помощта на специални стоматологични инструменти. Провеждането на рентгенографско изследване установява наличието на болестни изменения преди кариесът да стане видим или за диагностициране на т.нар. „скрит кариес“.
При ненавременно лечение, кариесът може да предизвика пулпит. Това е възпаление на пулпата на зъба, до което се стига след проникване на кариеса в дълбоките слоеве на зъба. Забавянето на лечението на пулпита е възможно да предизвика образуване на зъбен абсцес.
Той представлява кухина, изпълнена с мъртва тъкан и гной, която се разполага около зъба. При възпаление на тъканите около засегнатия зъб може да се развие периодонтит.
Лечението на кариеса се състои в почистване на увредената зъбна тъкан, дезинфекция и поставяне на подходяща пломба. Различните видове пломби са изработени от различни материали, като водещи при избора са преценката на стоматолога и личните предпочитания на пациента. При наличие на напреднал пулпит се пристъпва към умъртвяване на зъба.
Източници: