Извънматочната бременност, наричана още ектопична, представлява патологично състояние, при което оплодената яйцеклетка се имплантира и започва своето развитие извън кухината на матката. Счита се, че засяга около 50% от жените между 23 и 26 години и 27% от тези над 30.

Снимка: wikimedia

Ектопичната бременност се разделя на:

  • Овариална – развитието на плода се случва в яйчника.
  • Цервикална – плодът се развива в маточната шийка.
  • Тубарна – развитието на плода е в маточната тръба.
  • Абдоминална – развитието на плода става в областта на корема.
  • Бременност в рудиментарен рог на матката.

Клиничната картина на извънматочната бременност включва болка (често остра и силна), локализирана ниско в корема, липса на менструация (аменорея), повръщане. Възможно е наличието на тазова болка, запек или диария, метеоризъм.

Понякога се наблюдава кървене от вагината. Кръвното налягане е ниско, а пулсът – учестен. Повърхността на кожата е студена и потна, а цветът ѝ – блед. При около 20% от жените симптоматика не се разива.

Снимка: istockphoto.com

Причините за настъпване на ектопична бременност са разнообразни. Значение имат генетични и хормонални фактори, наличие на малформативни дефекти, различни възпалителни процеси, включително и прекарани предишни инфекции на маточната тръба, и др. Предходна извънматочна бременност също представлява рисков фактор.

Рискът от възникване на състоянието е повишен и при жени на възраст над 35 години, тези, които пушат и тези, които страдат от ендометриоза. Рискът се повишава и при употреба на вътрематочни контрацептиви.

Диагнозата се поставя след провеждане на обстоен гинекологичен преглед. Освен това се изследват нивата на човешкия хорионгонадотропин (ЧХГ).

Снимка: iStock

Чрез ехографско изследване се установява бременността, както и евентуалното кървене в коремната кухина. Най-надеждният начин за доказване на извънматочна бременност е лапароскопията, която се извършва при все още несигурна диагноза.

Ако ембрионът продължи развитието си в маточната тръба, той може да предизвика нейното разкъсване (руптура). Това е животозастрашаващо състояние, тъй като може да предизвика обилно кървене в областта на корема, вследствие на което е възможно да настъпи шок. При 50-60% от жените като усложнение на ектопичната бременност настъпва стерилитет.

Лечението се разделя на хирургично и медикаментозно. Оперативните интервенции, които се извършват, са салпингостомия (премахва се само ембрионът) и салпингектомия (ембрионът бива отстранен заедно с маточната тръба).

Снимка: iStock

Медикаментозното лечение се определя от лекуващия лекар и се прилага при ранна ектопична бременност, която не е съпътствана от значителен кръвоизлив.

Източници: