Депресията е психологично състояние, което протича с понижено настроение, забавен мисловен процес и липса на желание и инициативност.

Снимка: iStock

Може да се наблюдава във всички възрасти и е по-честа при хората, които живеят в гъстонаселени градски райони. Не е задължително депресивното поведение да бъде изява на психично разстройство.

Причините за развитие на депресия в смисъл на патологична тъга (ендогенна депресия) са много комплексни и включват влиянието на генетични, биологични и екологични фактори. Гените допринасят за предразположението на индивида към състоянието, но сами по себе си не могат да бъдат посочени като единствената причина за възникването му.

Биологичните фактори, благоприятстващи изявата на депресивните синдроми, са свързани с анатомични особености в мозъка на засегнатите и нарушения в баланса на мозъчната химия като например по-малък размер на хипокампа, по-малък брой серотонинови рецептори или повишена продукция на хормона кортизол.

Факторите на околната среда включват прием на някои лекарства, преживяно насилие в миналото, смърт на любим човек, чести конфликти в семейството, злоупотреба с наркотици и алкохол, наличе на хронични заболявания и др.

Чувството на тъга е нормална част от човешките преживявания и поради тази причина е от особено значение да съществуват обективни кретирии, които да разграничават нормалния емоционален отговор от патологичната тъга.

За поставяне на диагноза „депресивен епизод“ е необходимо наличието на някои от следните симптоми: депресивно настроение, загуба на интереси, загуба на способността за изпитване на удоволствие или радост, лесна умора и спад на активността.

Снимка: iStock

Засегнатите страдат от нарушения във вниманието и концентрацията, имат понижена самооценка и са песимистично настроени към бъдещето. Чувстват се виновни и често са сполетявани от мисли за самоубийство. Страдат от нарушения в съня и имат понижен апетит, което води до загуба на тегло.

Външният им вид е занемарен, изразът на лицето – тъжен.

Депресията се проявява в различни форми: тя може да бъде остра, да включва тревожност, или да е реакция към стресова ситуация като раздяла.