Цьолиакията представлява генетично-обусловено автоимунно заболяване на храносмилателната система, което е свързано с нарушение на резорбцията на храната.
Известно е още под наименованията глутенова ентеропатия, идиопатична стеаторея и нетропическо шпру. При цьолиакията лигавицата на тънкото черво се уврежда при контакт с храни, богати на глутен.
Цьолиакията се разделя на симптомна и безсимптомна, като последната може да бъде открита при роднини на засегнатия и се доказва в началните си етапи само с чревна биопсия.
Началото на клиничната изява започва в ранното детство, като след това симптомите показват тенденция да намаляват. Вторият пик на заболяването се наблюдава между 30 и 40 години, а третият - след 60.
Клиничната картина се изразява в нарушена абсорбция на храната. Типични симптоми са диария, отслабване, стеаторея (повишено количество мазнини в изпражненията) и подуване на корема. Развива се калориен и витаминен дефицит.
При жените могат да се наблюдават стерилитет и спонтанни аборти. Засегнатите страдат от промени в настроението. Могат да се наблюдават периферна невропатия, припадъци, атаксия. Диагностицираните с цьолиакия имат повишен риск от развитие на злокачествено заболяване.
Причините за развитието на заболяването са генетични и имунологично обусловени.
Диагнозата се поставя с помощта на тънкочревна биопсия. В кръвта на болните се доказва наличие на антитела. За потвърждаване на стеатореята се изследват фекални проби. Могат да се проведат и образни изследвания като коремна ехография и ендоскопия.
Усложненията при цьолиакия включват:
- недохранване;
- репродуктивни проблеми;
- повишен риск от развитие на остеопороза;
- неврологични нарушения;
- лактозна непоносимост;
- тумори на храносмилателната система;
- сърдечна недостатъчност и коронарна болест на сърцето и др.
Лечението включва доживотно ограничаване на храните, които съдържат глутен. Безглутеновата диета възстановява активността на гастроинтестиналния тракт и поддържа заболяването в ремисия. Най-често ефектът ѝ се наблюдава няколко седмици след старта на провеждането ѝ.
Източници:
- Учебник по вътрешни болести, проф. д-р Захарий Кръстев, дмн, 2010, 243-245 стр.
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/celiac-disease/symptoms-causes/syc-20352220
- https://www.webmd.com/digestive-disorders/celiac-disease/celiac-disease