Човешките папилома вируси са група от сходни вируси, част от едно общо семейство. HPV инфекцията е едно от най-разпространените инфекциозни заболявания в света, което се предава по полов път.

Снимка: iStock

HPV има голяма онкогенна значимост, затова вирусите се разделят в две основни групи. Първата група включва типове, които предизвикват доброкачествени кожно-легавични промени. Такива например са HPV тип 6 и тип 11. Те водят до образуване на брадавици.

Представители на втората група са например типовете 16 и 18, които могат да предизвикат предракови и ракови промени и са с висок онкогенен потенциал. Раковите изменения могат да засегнат маточната шийка, вулвата и влагалището при жените и пениса при мъжете.

Клинични симптоми при инфекцията с човешки папилома вирус липсват. Могат да се наблюдават специфични промени в областта на гениталиите, най-често брадавици, обриви и други изменения. При мъжете симптомите са малко по-редки, отколкото при жените.

HPV вирусите са ДНК вируси, които атакуват кожните клетки и лигавиците на инфектираните пациенти. Известни са около 200 типа, всеки от които има специфично въздействие. Срещат се 15 типа, които са оттоворни за развитието на онкологични заболявания. Те се наричат високорискови.

Тези типове, които предизвикват формирането на брадавици, са нискорискови. Рискови фактори за развитие на инфекция са множество сексуални контакти без защитни средства, имунни нарушения, кожни увреждания и др.

Диагнозата започва със снемане на анамнеза и провеждане физикален преглед. Цитонамазката е доказан метод не само за диагностициране, но и за профилактика на HPV-инфекцията. Ако полученият резултат е съмнителен се извършват допълнителни изследвания. Биопсията дава най-точна представа за състоянието на засегнатия и дали са налице ракови изменения.

Най-честите усложнения на инфекцията са образуването на брадавици и възникването на рак. Срещат се шест вида, които са асоциирани с HPV-инфекцията:

  • рак на устата и гърлото;
  • рак на маточната шийка;
  • рак на влагалището;
  • рак на вулвата;
  • рак на пениса;
  • рак на ануса.

Снимка: Getty Images

Лечението на последиците от инфекцията е индивидуално за всеки пациент. Брадавиците се повлияват медикаментозно или се манипулират хирургично. Предраковите състояния могат да бъдат открити чрез скрининг и да бъдат лекувани преди развитието на същинското заболяване.

 

Изборът на терапия зависи от местоположението на лезиите и рисковете за настъпване на раково израждане. Профилактиката се състои в поставяне на ваксина срещу HPV и избягване на рисково сексуално поведение.

Източници: