„Всеки има различна степен на емоционално здраве и в различни етапи от живота си минава през различни състояния. При някои хора е по-устойчиво, при други – не“, споделя Десислава Дамянова.
И добавя: „Живеем в много динамични времена. Хората се променят – по съвсем различен начин изразяват вече емоциите и все повече хора се научават да ги изразяват и да им обръщат въобще внимание“.
Десислава Дамянова е основател на „Академия за емоционална интелигентност“. Тя е сертифициран треньор в емоционални умения и компетенции, микроизражения, език на тялото, глас, словесен стил, словесно съдържание, емоционални тригери.
Разпознава скритите прояви на емоциите чрез микроизраженията на лицето и оценява доверието на другите чрез техните вербални и невербални поведения.
Според нея, за да сме физически здрави, на първо място е важно да бъдем емоционално здрави. Емоционалното здраве, от своя страна, зависи от вниманието, което обръщаме на емоциите и дали разпознаваме техния произход. За да постигнем това е необходимо да се вслушваме в сигналите, които тялото ни изпраща – напрежението и различните телесни усещания, които изпитваме, могат да бъдат показателни.
Когато ни се случи нещо неприятно, фокусът на съзнанието ни следва да бъде насочен не към случилото се, а към начина, по който самите ние реагираме на създалата се ситуация. В тези моменти можем да използваме техника, наречена осъзнато дишане – чрез вдишване през носа и издишване през устата е възможно да възстановим своя вътрешен баланс.
„Всяко нещо, което правим или не правим, или казваме, или премълчаваме провокира емоции и чувства в другия човек“, категорична е Десислава Дамянова. След което допълва: „Под каквато и да е форма на общуване, където и да сме, е много важно да общуваме осъзнато. Да се научим да общуваме осъзнато означава да мислим – думите, които казваме, действията, които предприемаме или бездействията ни, какви емоции и чувства провокират в другия човек“.
„Важно е да познаваме себе си, да дадем правилното име на това, което се случва в нас, да се научим асертивно да заявяваме чувствата и мислите си, да не ги премълчаваме, да можем да ги кажем и да не се страхуваме“, съветва зрителите тя.
Но как да отстояваме себе си, когато всеки смята, че е прав? Тук на помощ идва насочващата сила на емоционалната интелигентност. „Важно е да се уважаваме като личности. Да имаме уважение към различията, към личността на човека“, коментира специалистът по емоционална интелигентност.
„Не всеки е възпитан в уважение. Когато родителят не е уважавал детето и неговата личност, няма как такъв човек после да проявява уважение. Такива хора са лицемерни, такива хора общуват с маска, защото те не знаят какво е уважение. Самите те не уважават себе си“, акцентира Десислава Дамянова.
Когато се намираме в ситуация, в която трябва да преценим личността срещу нас, следва да обърнем внимание на интонацията, лицевото изражение, зрителният контакт, усмивката, употребените жестове и артикулацията. Подобни сигнали могат да ни помогнат адекватно да преценим с кого в действителност си имаме работа.
Според Десислава Дамянова разпознаването на токсичните манипулативни хора, от които трябва да се пазим, може да се окаже трудна задача.
„Те са едни от най-чаровните и приятни хора в обществото. И за съжаление тези хора никой, през целия им живот, не знае кои са – освен интимния партньор, децата им и много рядко родителите им“, категорична е тя. Тези личности обикновено упражняват насилие единствено зад „затворени врати“. „Най-вече говорим за психоемоционално насилие, което е в пъти по-тежко от физическото“, посочва специалистът.
Цялото интервю с Десислава Дамянова пред Ралица Стефанова гледайте във видеото.