Каква е тайната за постигането на пълно щастие? Този въпрос вълнува много хора, пише немското издание Focus.
От 1938 г. насам отговор на този въпрос търсят и изследователите от Харвард. Вече 86-87 години те изучават това, което наистина прави хората щастливи.
Използвайки данните, които са събирали, те публикуват резултатите си в книгата, озаглавена „Добрият живот: Уроците от най-дългото научно изследване за щастието по света“.
Славата, парите или добрите гени не ви правят щастливи – това, което наистина е важно, са добре функциониращите взаимоотношения.
Хората са социални същества по природа, така че добрите приятелства, спокойните семейни отношения и любовта на брачния партньор са от решаващо значение, когато става въпрос за щастлив и дълъг живот.
„Изненадващият резултат от това десетилетно изследване е, че именно нашите взаимоотношения оказват силно влияние върху нашето здраве“, обяснява проф. Робърт Уолдингер, ръководител на изследването за развитието на емоциите при възрастните.
Балансираната и здравословна диета, добрата физическа активност и спокойният сън са крайъгълните камъни за щастие в живота, но близките отношения играят голяма роля в него.
Може ли самотата да бъде толкова вредна, колкото пушенето? За съжаление отговорът е „да“. „Грижата за тялото ви е важна, но грижата за взаимоотношенията ви също е форма на грижа за себе си. Мисля, че това е важното откритие, което направихме“, категоричен е проф. Робърт Уолдингер.
Според учения обаче не става дума за изграждане на възможно най-много приятели и връзки, а за създаването на близки и доверени отношения, на които човек може да разчита. Затова проф. Робърт Уолдингер съветва: „Опитайте се да обръщате повече внимание на взаимоотношенията си с околните, ако искате да сте щастливи“.