Всяка година близо 20 000 българи се обръщат към лекар заради симптоми на възпалителни чревни заболявания (ВЧЗ), а 5000 от тях постъпват за лечение в болница, показват данни на Института за здравно образование.
По повод Световния ден за борба с ХВЧЗ – 19 май, УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ организира безплатни консултации за пациенти с диагностицирани или подозирани болест на Крон и улцерозен колит.
Кампания „Да нарушим мълчанието“ срещу стигмата и мълчанието около ХВЧЗ
В рамките на кампанията „Да нарушим мълчанието“, стартирала тази седмица, пациенти и лекари ще споделят лични истории, за да покажат, че животът с ХВЧЗ е възможен и пълноценен. Инициативата цели да разбие обществените стереотипи и да насърчи ранното търсене на медицинска помощ.
„Много пациенти мълчат за болестта си, срамуват се, изолират се. А именно ранното лечение и правилното проследяване могат да запазят качеството им на живот“, коментират от Клиниката по гастроентерология на ИСУЛ.
България без регистър на ХВЧЗ, но с достъп до модерно лечение
По данни на европейски и световни изследвания броят на болните от ХВЧЗ в България е между 12 000 и 20 000, но страната все още няма национален регистър на тези заболявания, което затруднява профилактиката и контрола.
Въпреки това българските пациенти имат достъп до най-съвременното лечение, използвано в ЕС, което е напълно реимбурсирано от НЗОК. България се отличава с бърз достъп до специализирани гастроентерологични центрове, което позволява навременно диагностициране.
Безплатни прегледи в ИСУЛ от 19 до 23 май
От 19 до 23 май 2025 г., в Клиниката по гастроентерология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ ще се провеждат безплатни консултации за ХВЧЗ. Прегледите ще се извършват от 8:30 до 14:00 часа с предварително записване на телефон 02 94 32 305.
Прегледите са предназначени за пациенти, които:
- имат поставена диагноза ХВЧЗ;
- страдат от упорити диарични синдроми;
- имат примеси в изпражненията;
- имат близки роднини с ХВЧЗ или други автоимунни заболявания.
За прегледите не се изисква направление, но пациентите трябва да представят наличната си медицинска документация.
ХВЧЗ – болести на съвремието, които променят живота
Болестта на Крон и улцерозният колит са хронични имуномедиирани заболявания, които засягат основно млади хора между 15 и 35 години. Заболяванията са нелечими, но с ранна диагноза и съвременно лечение могат да се постигнат дълги периоди на ремисия и да се избегнат тежки усложнения, които могат да доведат до инвалидизация.
Рисковите фактори – от тютюнопушене до „западния начин на живот“
Сред утвърдените рискови фактори за развитие на ХВЧЗ са:
- Тютюнопушене – удвоява риска за болест на Крон, но има известен защитен ефект при улцерозен колит;
- Хигиенна хипотеза – липса на излагане на чревни бактерии в детството;
- Инфекции с E. coli;
- Редовен прием на НСПВС, антибиотици и контрацептиви;
- Нездравословно хранене и стрес, характерни за западния начин на живот.
Призив към пациентите и обществото
Лекарите от ИСУЛ подчертават, че болестта не е срамна и ранното търсене на помощ спасява животи. Кампанията „Да нарушим мълчанието“ и безплатните консултации са насочени именно към хората, които се колебаят да направят първата крачка.
„ХВЧЗ не е присъда, но изисква информираност, активност и смелост от страна на пациента“, подчертават специалистите.
За повече информация и записвания за безплатните прегледи: 02 94 32 305 (от 9:00 до 14:30 ч.)