Много хора познават неприятното усещане за лошо храносмилане след хранене, понякога придружено от пареща болка в стомаха. Въпросът е дали това е просто временен дискомфорт, или симптом за нещо по-сериозно, като например пептична язва.

Пептичната язва представлява отворена рана на лигавицата на стомаха или дванадесетопръстника – първата част на тънките черва. Това състояние е доста разпространено, като според статистиката милиони хора по света са засегнати.

В миналото се смяташе, че стресът и пикантните храни са основните причинители на пептични язви. Днес обаче е известно, че най-често те се дължат на инфекция с бактерията Helicobacter pylori (H. pylori) или на продължителна употреба на нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) като аспирин, ибупрофен и напроксен.

Разбирането на тези фактори, както и възможността за лечение на H. pylori инфекцията и ограничаване на приема на НСПВС, води до намаляване на случаите на пептични язви. Въпреки това, ако не се лекуват, тези язви могат да доведат до сериозни усложнения, изискващи спешна медицинска помощ.

„Добрата новина е, че в повечето случаи пептичните язви могат да бъдат напълно излекувани“, подчертава д-р Кенет Хунг, гастроентеролог от Yale Medicine.

Какво представлява пептичната язва?

Пептичната язва, или язвена болест, е отворена рана на лигавицата на стомаха или дванадесетопръстника. Терминът „пептична“ произлиза от „пепсин“ - основен ензим в стомаха, който се комбинира със стомашната киселина, за да образува храносмилателните сокове, отговорни за разграждането на храната в стомаха и дванадесетопръстника.

Снимка: Canva

При здрава храносмилателна система целият стомашно-чревен тракт е защитен от тези киселинни сокове чрез слой от слуз, секрети и съединения, които действат като щит. При човек с пептична язва обаче този защитен слой е увреден, което позволява на храносмилателните сокове да разрушат лигавицата.

Съществуват различни видове пептични язви, според местоположението им в тялото. Двата най-често срещани вида са язва на стомаха и язва на дванадесетопръстника. Понякога обаче язви могат да се развият и в други части на стомашно-чревния тракт, например в хранопровода, в резултат на хроничен киселинен рефлукс.

Какво причинява пептичната язва?

Основните причинители на пептични язви, които често действат заедно, са два: инфекция с бактерията Helicobacter pylori (H. pylori) и продължителна употреба на нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС). 

Тези фактори отслабват защитната лигавица на стомаха и дванадесетопръстника, правейки я уязвима на увреждане.

Инфекцията с H. pylori е изключително разпространена, като се смята, че около половината от хората по света са заразени. Тази бактерия може да се размножи прекомерно, нарушавайки баланса на чревната микрофлора и предизвиквайки възпаление, което уврежда лигавицата и води до язва. H. pylori обикновено се предава в детска възраст чрез контакт със слюнка, повръщано или фекалии. Въпреки че не всички заразени развиват язва, тази бактерия е основната причина за повечето случаи.

Лекарствени медикаменти, като аспирин, ибупрофен и напроксен, които се използват за облекчаване на болка и възпаление са друга приина, която може да разтразни храносмилателната система. При продължителната им употреба или във високи дози, те могат да раздразнят и увредят лигавицата на стомаха и дванадесетопръстника, увеличавайки риска от язва.

„Съществуват и редки състояния, като например синдромът на Zollinger-Ellison, при който хората имат хормонални аномалии, които ги карат да отделят твърде много стомашна киселина, което води до язви. Но това е много рядко срещано“, отбелязва д-р Кенет Хунг.

Снимка: Canva

Важно е да се разбере, че стресът и пикантните храни, въпреки че често се свързват с пептични язви, не са директни причинители. Те могат да влошат симптомите при вече съществуваща язва.

Симптоми на пептична язва

Около 70% от хората с пептична язва нямат симптоми, казва д-р Хунг.

При тези, които имат симптоми, най-често срещаните са болка в горната част на корема с усещане за парене или хапане и лошо храносмилане; тези симптоми обикновено се появяват и изчезват постоянно и могат да се влошат след хранене. Други симптоми могат да включват подуване и тежест в корема, непосредствено след хранене, загуба на апетит, гадене или повръщане. 

Може ли пептичната язва да стане опасна и как да разберете това?

Ако пептичната язва не се лекува, могат да възникнат сериозни усложнения, като кървене от стомашно-чревния тракт, перфорация (разкъсване) на стената на стомаха или дванадесетопръстника, или запушване на храносмилателния тракт. В тези случаи симптомите стават по-тежки и е необходима незабавна медицинска помощ.

Едно от възможните усложнения е, когато язвата увреди кръвоносен съд и започне кървене. Това може да доведе до анемия, характеризираща се с нисък брой червени кръвни клетки.  

В някои случаи кървенето може да бъде бързо и обилно, което води до черни, лепкави изпражнения, тъмночервена кръв в изпражненията и/или повръщане на червена кръв и съдържание наподобяващо утайка от кафе. Възможно е също така да се появят внезапна болка, замаяност и дори припадък.

Друго сериозно усложнение е перфорацията, при която язвата пробива стената на стомаха или дванадесетопръстника. Това може да доведе до животозастрашаваща инфекция на коремната кухина, известна като перитонит. Симптомите на перитонит включват висока температура, гадене и повръщане, както и силна болка и чувствителност в корема.

Снимка: Canva

Всеки, който изпитва някой от тези симптоми, трябва незабавно да потърси спешна медицинска помощ.

„Тези усложнения могат да наложат операция. Но тези случаи са изключително редки, защото повечето хора имат симптоми преди този момент, когато язвата е по-лесна за лечение“, подчертава д-р Кенет Хунг.

Кой е най-застрашен от пептични язви?

Пептичните язви се срещат по-често с възрастта. „С напредването на възрастта рискът от язви се увеличава, тъй като броят на лигавичните клетки в организма намалява, а стомахът отделя по-малко бикарбонат, който помага за неутрализирането на стомашната киселина, обяснява  д-р Хунг.

„Пушенето на цигари също е свързано с по-висок риск от пептични язви, тъй като засяга съдовата система, а това може да повлияе на количеството кръв, което тече към стомаха и тънките черва, а този кръвен поток е необходим за осигуряване на здрав стомашно-чревен тракт“, допълва гастроендокринологът.

Други рискови фактори включват консумацията на алкохол във високи концентрации, за който е установено, че стимулира киселинната секреция. 

Нито един от тези фактори сам по себе си не може да причини пептична язва; рискът обаче се увеличава, ако те са комбинирани с инфекция с H. Pylori и/или хронична употреба на високи дози НСПВС.

Как се лекува пептична язва?

Добрата новина е, че с течение на времето повечето пептични язви се подобряват значително. Терапията често включва инхибитори на протонната помпа (ИПП), които включват лекарства като омепразол, езомепразол, лансопразол, пантопразол, рабепразол, декслансопразол и омепразол с натриев бикарбонат.

„Тези лекарства действат, като намаляват количеството на стомашната киселина. Тъй като киселината дразни язвата, е необходимо да се понижи нивото ѝ, за да се позволи на язвата да се излекува естествено“, обяснява  д-р Хунг. 

Ако е установена инфекция с H. pylori, е необходимо да се проведе пълно лечение с антибиотици, за да се изкорени инфекцията и да се предотврати нейното завръщане. След лечението се провежда тест за H. pylori, за да се потвърди пълното изчезване на бактерията.

Снимка: Canva

Лечението на язви, причинени от употребата на НСПВС, включва прием на ИПП и спиране на приема на тези лекарства.

В случаите, когато ИПП не са ефективни или при тежки язви, могат да се използват нови лекарства, наречени калиеви конкурентни киселинни блокери (КККБ), които понижават нивата на киселината дори по-ефективно от ИПП.

Горната ендоскопия може да се използва за спиране на кървене от язвата, като в някои случаи по време на процедурата язвата се инжектира с лекарство, прилага се топлинна терапия или се поставят клипсове. При тежки язви с усложнения може да се наложи по-интензивно лечение, като кръвопреливане за заместване на загубената кръв или хирургична намеса.

Причиняват ли хроничният стрес и пикантната храна пептични язви?

Въпреки схващанията на някои хора, няма солидни данни в подкрепа на идеята за хроничния емоционален или психологически стрес причина за язва. Същото се отнася и за пикантните храни. 

 

 

„Има някои много слаби доказателства, които предполагат, че пикантната храна може потенциално да повлияе на производството на стомашна киселина, но те не са достатъчно силни, за да се каже, че тези храни ще ви причинят язва“, казва д-р Хунг.

Трябва ли да променям и диетата си, за да лекувам пептична язва?

Обикновено не е необходимо да се променят хранителните режими - всъщност няма добри изследвания, които да показват, че диетата играе важна роля в предотвратяването или лечението на пептична язва - но е полезно да се избягва пушенето и пиенето на алкохолни напитки, тъй като тези неща могат да влошат язвата, казва д-р Хунг.

„Времето и лекарствата ще излекуват повечето язви“, казва той и добавя, че повечето хора се възстановяват в рамките на месец или два.

Пептичната язва е често срещано, но лечимо заболяване, ако се диагностицира навреме и се предприемат правилните мерки. Важно е да се потърси медицинска помощ при първите симптоми и да се спазват препоръките за лечение и превенция. 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.