Знаете ли, че горим по 500 калории, докато спим

Приблизително толкова калории се изгарят при 1 час бягане, което звучи примамливо, но не бива сънят да е заместител на редовните упражнения
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Знаете ли, че горим по 500 калории, докато спим

Пълноценният нощен сън изгаря стотици калории, което придава на термина „сън за красота“ съвсем ново значение.

Докато тялото почива през нощта, то претърпява редица процеси за възстановяване на тъканите, консолидиране на спомените, запазване на енергия и регулиране на хормоналните нива.

Но тялото също работи, изгаряйки до 500 калории за една нощ, приблизително колкото бягане в продължение на един час.

Ново проучване на проучване на Welltech установява, че човек с тегло 54 кг изгаря средно около 38 калории на час сън, което се равнява на 266 до 342 калории, ако спи между седем и девет часа.

Човек с тегло 60 кг би изгорил 46 калории на час, което прави общо 322 – 414 изгорени калории. Някой с тегло 84 кг би изгорил 56 калории на час, което прави общо между 392 и 504 изгорени калории на нощ.

Не всеки човек обаче изгаря едни и същи калории с еднаква скорост, обяснява пред Daily Mail д-р Касиди Дженкинс, експерт по психология и автор на изследването.

Той уточнява, че всичко зависи от базалната метаболитна скорост (базален метаболизъм или BMR) на човек. Това е броят калории, които тялото изгаря в покой, за да поддържа основни телесни функции като дишане и кръвообращение.

BMR на всеки човек се влияе от фактори като тегло, възраст, пол и цялостно здравословно състояние.

Да изгаряме голям брой калории, без да стигаме до фитнес залата, звучи привлекателно за всички, особено за по-мързеливите.

Всеки може да провери изгарянето на калории през нощта, като изчисли своя BMR (базален метаболизъм). Това става чрез 3 уравнения, създадени на база статистически данни. Формулата е следната:

За мъже: BMR = 10 x W + 6,25 x H – 5 x A + 5
За жени: BMR = 10 x W + 6,25 x H – 5 x A – 161

Стойностите W, H и A в този случай означават:

W (weight) е телесното тегло в кг
H (high) е височината в см
A (age) е възрастта в години

Така, например, ако един мъж тежи 80 кг и е висок 180 см. и е на 30 години, се получава:

10х80 + 6.25х180 – 5х30 + 5 = 1770

Онлайн калкулаторите също могат лесно да определят вашия BMR.

След като изчислите своя BMR (базален метаболизъм), разделете това число на 24 (за да получите почасовото си изгаряне на калории) и го умножете по броя часове, които обикновено спите.

Тоест, 1770/24 х 8 (часа, ако приемем, че сънят е 8 часа) = 590 калории на нощ.

В допълнение към BMR, броят на изгорените калории през нощта зависи и от телесната маса и състав на човек, възрастта, пола, качеството на съня и съпътстващите здравословни проблеми.

Препоръчителният брой часове сън, към които трябва да се стремите на нощ, е седем до девет. През това време тялото преминава през приблизително четири до шест цикъла на сън.

Когато заспива, тялото преминава от лек сън към дълбок сън, а след това към REM сън, където сънуването се случва най-често. REM изгаря най-много калории. По време на тази фаза мозъкът е силно активен, обработва емоциите и консолидира спомените.

Снимка: iStock

Сърдечната честота и дишането стават неравномерни и понякога по-бързи, докато нормалната способност на тялото да регулира температурата става по-малко ефективна.

Това повишава енергийните нужди на тялото. Освен това, сънуването, което се случва в мозъка на този етап, също изисква „гориво”.

Въпреки че изгарянето на до 500 калории без правене на нищо звучи приятно, сънят не бива да е заместител на редовните упражнения.

Тези цифри са изненадващо високи. Приблизително същото изгаряне на калории се получава от една 30 до 45-минутна разходка, но това не означава, че трябва да пропускате редовната физическа активност”, казва д-р Дженкинс.

Около 20% от хората спят пет часа или по-малко всяка нощ – навик, който лишава мозъка от решаващо нощно подмладяване и тялото от необходимата хормонална и енергийна регулация.

Лишаването от сън повишава и нивата на кортизол, което може да насърчи съхранението на мазнини и да наруши хормоните на глада, като грелин и лептин, като по този начин увеличи апетита и желанието за храна.

С течение на времето липсата на сън може да забави метаболизма и да наруши вземането на решения, което често води до нездравословно хранене, както и такова късно през нощта.

А събрани заедно тези ефекти са свързани с по-висок риск от метаболитни нарушения и затлъстяване.

За да извлечете максимума от тези седем до девет часа нощен сън, специалистите препоръчват установяването на постоянен график.

Лягане и събуждане по приблизително едно и също време всеки ден ще помогне за укрепване на естествения цикъл на съня на тялото ви, известен още като циркаден ритъм.

Създаването на подходяща среда, която насърчава спокоен сън, също е от решаващо значение. Трябва да избягвате да спите в стая, която е твърде гореща или твърде студена.

Хладно пространство (около 18 градуса), което е тъмно и тихо, помага за по-дълбок, по-възстановителен сън, който е от съществено значение за метаболитно възстановяване.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.