Модерни, но заблуждаващи: Тракерите за сън имат и обратен ефект

Оказва се, че устройствата често дават грешна информация и водят до проблеми
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Модерни, но заблуждаващи: Тракерите за сън имат и обратен ефект

„Очарован съм от моя личен инструмент за проследяване на здравето. Следя моя пулс, дишане, активност и нива на стрес във всеки един момент. Данните ми за сън обаче леко ме притесняват…

Защо пише, че съм спал само пет часа, когато съм бил в леглото повече от шест? Лек сън през по-голямата част от нощта и само 30 минути дълбок сън?! Това не може да е добре…”

Звучат ли ви познати тези фрази? Ако не сте изпадали лично в подобна ситуация, едва ли не познавате човек, който е сериозно „пристрастен” към технологиите, опитвайки се да разчете диаграмите и графиките за съня си. 

За някои хора очарованието от техния инструмент за проследяване на съня не отшумява – напротив, то се превръща в упорита мания. Всъщност, толкова много хора се опитват да получат перфектен нощен сън, че специалистите по съня са измислили термин за поведението им: ортосомния.

Ортосомнията произлиза от латинската дума „орто”, което означава да си прав или правилен, и „сомния” – латинската дума за сън, обяснява изобретателят на термина, клиничният психолог Кели Барон, пред CNN.

Барон и нейните колеги публикуват първите доклади за ортосомнията през 2017 г., след като консултират редица пациенти, които настояват, че техните устройства за проследяване на съня са правилни, въпреки че експертите не мислят така.

Въпреки че поведението им не се счита за медицинско разстройство, то все пак е обезпокоително, казва Барон.

Снимка: iStock

„Сблъсквала съм се с някои наистина ужасяващи истории. Една 27-годишна жена каза, че тракерът й показва, че не спи. Лабораторно изследване за една нощ показа, че не е така, но тя все така продължаваше да вярва на тракера си.

Виждаме как хората развиват безсъние, тревожейки се за липсата на сън на техния тракер. Някои дори биха взели огромни количества лекарства за сън, което е доста плашещо и отиваме в ненормална крайност”, споделя Барон. 

Експертът добавя, че нейна пациентка е убедила своя общопрактикуващ лекар да й предпише големи дози антипсихотик въз основа на грешни данни за съня от нейното устройство.

„Нейният инструмент за проследяване беше толкова неточен, че графиките дори не бяха етикетирани. Днешните тракери са с по-добро качество и често използват мултисензорни входове като движение, променливост на сърдечната честота и други подобни, така че са изминали дълъг път по отношение на точността.

Те наистина измерват мозъчните вълни, както правим в лаборатория за сън, но това е само приблизителна оценка“, казва тя.

Как да избегнете зависимост към тракерите за сън

Не се нуждаете от устройство за проследяване на съня, за да спите добре. Просто следвайте препоръките за добра хигиена на съня, като например лягане и ставане по едно и също време всеки ден. Не забравяйте да обърнете внимание на всички нарушения на съня, като сънна апнея, които могат да навредят на вашето здраве.

Ако имате тракер, използвайте го, за да видите как различни житейски избори влияят на съня ви, казват експертите. Яденето твърде късно означава ли, че имате повече събуждания? Дали алкохолът не променя съня?

Освен това може да поддържате здрава връзка с тракера си, като си зададете следните въпроси. „Как се чувствате, когато преглеждате данните си за сън? Води ли до някакви осезаеми стъпки, които са подобрили съня ви? Казва ли ви нещо ново или просто ви напомня, че не сте спали добре – и ви кара да се чувствате по-притеснени от това?“

Парадоксът на добрия сън е, че колкото повече се стремим към него, толкова по-трудно е да го постигнем, смята експертът Дженифър Мунд.

Образовайте се

Когато се обучавате на различните етапи на съня, можете да намалите безпокойството относно резултатите на вашия тракер, казват експертите.

Латентна фаза: Известна също като първи етап на сън, това е колко време ви отнема да заспите напълно. Противно на общоприетото схващане, не е здравословно да заспите незабавно – това е признак на крайно лишение от сън. Да отделите 20 до 30 минути, за да се унесете след изгасване на светлините, е съвсем добре.

Лек сън: Нашият мозък използва лек сън, за да преминем между сън с бавни вълни или дълбок сън, и бързо движение на очите или REM сън, което е етапът, в който сънуваме. Експертите казват, че около 50% от нощта трябва да бъде в лек сън.

Снимка: iStock

Дълбок и REM (от английски Rapid eye movement - Бързо движение на очите) сън: По време на дълбок сън мозъкът измива токсините и мъртвите клетки, като същевременно поправя и възстановява тялото за следващия ден. Докато сънуваме по време на REM сън, мозъкът е зает с обработката на емоциите, консолидирането на спомените и усвояването на нова информация.

Получаването на качествен дълбок и REM сън е от ключово значение за способността ни да функционираме.

Експертите смятат, че повечето възрастни трябва да прекарват между 20% и 25% от нощта си в дълбок сън, както и в REM сън. По-възрастните хора се нуждаят от по-малко такъв сън, докато бебетата се нуждаят от много повече – всъщност, бебетата могат да прекарат около 50% от съня си в REM, казват експертите.

Използвайки това измерване, възрастен, който спи препоръчаните осем часа на нощ, ще се нуждае от около 1,6 до два часа сън в REM сън и същото време в дълбок сън. 

„Днес измерваме електрическата активност и мозъчните вълни, но всъщност се нуждаем от още наука, за да разберем истинската неврохимична основа на съня. Защото науката все още не знае достатъчно, за да разбере напълно всички етапи на съня”, коментира д-р Анна Кригер, директор на Центъра за медицина на съня в Weill Cornell Medicine.

И завършва със съвета: „Препоръчвам на хората да спрат да се притесняват за разпадането на съня си… Вместо това да се съсредоточат върху това, как да се отпуснат преди сън и да работят за по-спокойна заобикаляща ги среда, в която заспиват.”

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.