Защо и как пият жените? Алкохолът ги засяга по-смъртоносно от мъжете

Процентът на смъртните случаи, свързани с алкохола, при дамите е почти с 10% по-голям. Ето я и най-честата причина те да посягат към чашката
Защо и как пият жените? Алкохолът ги засяга по-смъртоносно от мъжете

Употребата на алкохол сред жените се е увеличила рязко, достигайки нивата при мъжете. В същото време дамите са изправени пред много по-големи рискове за здравето дори при много по-ниски нива на консумация в сравнение с представителите на силния пол.

Все повече изследвания разкриват ключови полови различия, които влияят върху два важни въпроса – защо и как пият жените? Оказва се, че стресът е главният мотиватор дамите да посягат към чашката.

Учените изследват невроимунните реакции и хормоналните влияния, за да разберат по-добре тези различия.

Постъпките им са особено важни, тъй като смъртните случаи и здравословните усложнения, свързани с алкохола, се увеличават по-бързо при жените, а съществуващите лечения до голяма степен са разработени и тествани върху мъже.

Употребата на алкохол: Нарастващ проблем, свързан със здравето на жените

Зависимостта, свързана с употребата на алкохол, е хронично заболяване, което традиционно засяга мъжете. Но за първи път в историята жените изглежда наваксват.

И научните експерти започват да обръщат внимание на това. Те установяват, че мъжете и жените са мотивирани да пият по различни причини, но жените са изправени пред по-големи рискове за здравето.

Университетът Йейл изследва поведението при пиене и разстройството, свързано с употребата на алкохол при жените.

В периода 2016 и 2021 г. процентът на смъртните случаи, свързани с алкохола, се е увеличил с 35% при жените (и с 27% при мъжете). 

Снимка: pixabay

Някои изследователи предполагат, че промените в социалните норми може да са един от двигателите на повишената консумация на алкохол сред дамите.

Жените сега печелят повече, отлагат брака и раждането. Смята се, че това е предпоставка за повече време и хипотетична възможност за консумация на повече алкохол. Дори сред тези, които вече имат семейства, алкохолните компании все повече фокусират маркетинга си върху жените”, смятат експерти, цитирани от neurosciencenews

Алкохолни напитки с различни цветове, вкусове, нисък градус и др. се появяват все по-често по рафтовете в магазините. Изследванията показват, че пандемията от COVID-19 е засилила употребата на алкохол.

Проучване от 2020 г. установява, че броят на дните, в които жените съобщават за сериозна употреба на алкохол – поне четири напитки в рамките на няколко часа, се е увеличил с изключителните 41%.

Рискове за жените, които пият

Различни проучвания доказват, че жените, които пият, са изложени на по-голям риск от:

  • Мозъчно увреждане
  • Когнитивни дефицити
  • Различни видове рак (като рак на гърдата)
  • Сърдечно-съдови проблеми
  • Увреждане на черния дроб
  • Дисфункция на имунната система

Пиенето е свързано и с по-голям риск от проблеми с психичното здраве и самоубийство, физическо и сексуално насилие, както и усложнения, свързани с бременността и следродилния период. Освен това алкохолът може да причини хормонален дисбаланс и менструални нарушения.

Броят на смъртните случаи, свързани с алкохола, не само нараства по-бързо сред жените, но и се дължи на по-малките количества алкохол.

Мъжете трябва да пият поне 3,2 напитки на ден, за да бъдат изложени на повишен риск от преждевременна смърт, докато при жените те само 1,8.

Защо алкохолът влияе по-силно на жените?

Една от причините жените да са изложени на по-големи здравни рискове е, тъй като усвояват алкохола по различен начин. Алкохолът не е липидоразтворим. С други думи, когато консумираме алкохол, той не навлиза в мастната тъкан – той само се разпръсква в тъкан, която съдържа вода.

Снимка: iStock

Жените имат по-нисък процент телесна вода и повече мастна тъкан. По този начин те имат по-малко течности за разреждане на алкохола, което води до по-висока концентрация на алкохол в кръвта.

Освен това, основният ензим, участващ в метаболизма на алкохола – алкохол дехидрогеназата, е с до 40% по-малко активен при жените.

Ако мъж и жена тежат по 72 кг и са на 48 години и консумират три напитки за два часа, мъжът ще е значително под законовата граница за пиене за шофиране, а жената ще е над законовата граница за пиене – само поради тази разлика в начина, по който тялото обработва алкохола“, поясняват експерти. 

Защо пият жените?

Програмата на Йейл изследва ключови разлики между основните механизми на алкохолна зависимост при жените в сравнение с мъжете. Причините за употребата на алкохол се различават между половете.

Докато мъжете са по-склонни да пият, за да изпитат положителните аспекти на алкохола, като чувство на удоволствие и социално общуване, жените го правят, за да се справят със стреса. 

Снимка: Pexels

Това може да се обясни с ключови полови различия в мозъка, които се появяват по време на юношеството и по-специално разликите във взаимодействията на три ключови невронни системи.

Доказано е, че жените са по-малко склонни да се впускат в рисково поведение. Но те са по-податливи на тревожност или други разстройства на настроението. Това може да обясни защо те, за разлика от мъжете, не търсят алкохол заради тръпката от пиенето, а по-скоро, за да се справят с негативните емоции.

Тези открития могат също да обяснят защо жените, които са претърпели големи стресови фактори в ранното детство, като злоупотреба или пренебрегване, може да са особено уязвими към развитие на разстройство, свързано с употребата на алкохол.

Смятаме, че подрастващите са особено податливи към проблеми с алкохола и това със сигурност е така, но за разлика от тях, жените могат да бъдат изложени на риск от развитие на този проблем през целия си живот", казват експертите, които стигат до извода, че употребата на алкохол при дамите нараства значително, когато те достигнат 60 или повече години, като отдават този факт на стреса.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.