Спирането на алкохола е едно от най-популярните новогодишни обещания, заедно с фитнеса и правилното хранене разбира се. Ако попитате обаче някои от тях защо това е добро решение по- голямата част няма да могат да ви отговорят.

Истината е, че с прекратяването на пиенето в тялото незабавно настъпват множество позитивни промени.Процесите предизвикани от липсата на алкохол в тялото могат да променят живота на човек и да подобрят значително здравето му.

Освен очевидните подобрения като облекчаване работата на черния дроб, подобно новогодишно обещание може да подобри и качеството на съня и да забърза метаболизма на човек, пише испанският сайт Cuidate Plus.

Ползата от отказването на алкохола: Бърза регенерация

Всъщност, първият процес задействан в тялото е бързата регенерация на всички области засегнати негативно от приема на алкохолни напитки. С други думи, когато спрете пиенето, тялото започва бърз процес на детоксикация и възстановяване, който е видим дори в рамките на първите няколко седмици.

Снимка: iStock

„Дори един месец без алкохол може да доведе до значително подобрение в здравето на черния дроб, кръвното налягане и намаляване на възпалението в тялото“, твърдят проучвания, публикувано в списание The Lancet.

„Черният дроб, който е един от най-засегнатите органи, започва да се регенерира и елиминира излишните натрупани мазнини, което подобрява функцията му и също така нормализира нивата на кръвната захар и липидите“, обяснява професор и член на изследователската група по приложна психофизиология в Европейския университет в Мадрид.

Друга област, в която настъпват мигновени подобрения, е централната нервна система. Тя възвръща част от баланса си, което води до подобряване на настроението, концентрацията и качеството на съня.

Дори психиката на човек не остава незасегната, макар и не много положително. „Химическата и емоционална зависимост от алкохола може да генерира временни симптоми като раздразнителност или безпокойство”, казват специалистите.

Всичко това обаче е сигнал от страна на тялото ви, че е настъпила забележима промяна в естественото му състояние. Така че, ако спрете пиенето и започнете да се чувствате неспокойство или сте нервни често, не се притеснявайте, това е знак, че тялото ви свиква и се адаптира с новото си обичайно положение.

Алкохолът и теглото: Загуба на излишни калории

Една тайна, която много хора не знаят е, че дори една чашка на ден води до дълготрайни и нежелани ефекти върху тялото ни. Една от причините, поради които хората трудно отслабват, дори при здравословна диета и спорт, е именно алкохолът.

„Алкохолът е източник на „празни калории“, което означава, че осигурява много енергия (7 калории на грам, почти колкото мазнините), но без основни хранителни вещества,“ обясняват експертите. Една чаша вино, например, съдържа около 120 калории, докато бирата – около 150. Консумацията на алкохол също така често е съпроводена от приема на нездравословни храни, което допълнително усложнява процеса на отслабване.

С други думи, с решението си да спрете пиенето, „не само елиминирате тези ненужни калории, но и подобрявате метаболизма си“, което доказва, че загубата на тегло и прекратяването на пиенето са взаимно свързани.

Също така е доказано, че алкохолът може да наруши регулирането на апетита и да ни кара да ядем повече, твърди проучването Traversy&Chaput от 2015 г., публикувано в Obesity.

Снимка: iStock

Друг негативно последствие от алкохола свързано с теглото ни е и фактът, че той „може да инхибира окисляването на мазнините, което означава, че ни затруднява да изгаряме мазнини като източник на енергия“, показва друго проучване от 2010 г., публикувано в American Journal of Clinical Nutrition. С други думи, ако се откажете от пиенето премахвате една сериозна пречка изпречена пред метаболизма ви и способността му да изгаря излишни мазнини.

Спирането на алкохола подобрява съня

Нещо, което не е известно на много от хората, които се борят с безсънието, е, че възможна причина за него е именно приемът на алкохол.

Докато една чашка вино може да ви помогне да заспите по-бързо, тя всъщност нарушава структурата на съня, като намалява качеството на дълбокия и REM сън.

„Алкохолът въздейства на фазите на съня, които са от съществено значение за физическото и психическото възстановяване. Освен това той може да предизвика нощни събуждания и да фрагментира съня“, обясняват специалисти. С други думи така жертвате качествения сън за по-бързото заспиване.

Разлики между отказване от алкохол и цигари

Нещо, което трябва да се отбележи е, че докато и алкохолът и цигарите са зависимости, чието прекратяване може да доведе до нервни изблици, те са фундаментално различни.

Въпреки че спирането на пиенето води до симптоми на раздразнителност и безпокойство, те не са идентични с тези, които се появяват при отказ от тютюнопушене. Тази разлика се крие в механизмите им на пристрастяване.

„Докато никотинът генерира бърза и директна зависимост чрез активиране на никотиновите ацетилхолинови рецептори, алкохолът има по-сложно въздействие, модифицирайки невротрансмитерите като GABA и глутамат“, обясняват експерти. Хроничната употреба на алкохол от друга страна „генерира дълбоки промени в схемите за възнаграждение и стрес на мозъка, което може да доведе до появата на тревожност, когато консумацията му бъде прекъсната“, се казва в проучването Alcohol Research: Current Reviews, Koob & Volkow от 2016 г.

Просто казано заради различните механизми на пристарстяване отказването и от двата порока причинява подобни странични ефекти, но афектираният период след отказ на алкохола е обикновено по-кратък и се преодолява по-лесно.

Внезапно спиране на алкохола: Риск от тежки последици

Важно е да се отбележи, че докато спирането на алкохол е здравословно, внезапното му прекратяване при хора с тежка зависимост може да бъде опасно.

Снимка: iStock

„Алкохолът действа като депресант на централната нервна система, увеличавайки активността на GABA и намалявайки глутамата“, обясняват експерти. Това означава, че продължителната употреба води до адаптация на мозъка, а внезапното спиране може да предизвика химичен дисбаланс, водещ до тревожност, безсъние, треперене и по-тежки състояния като конвулсии или делириум.

Проучването Bayard et al от 2004 г. разкрива, че този ефект е свързан с рязкото увеличаване на невронната активност след прекратяване на алкохола. Изводите от изследването са публикувани в New England Journal of Medicine.

„За хора с тежка зависимост е от съществено значение отказът от алкохол да се извършва под медицинско наблюдение“, съветват специалистите.

Важно е да се запомни от всичко казано, че от алкохолът, всъщност няма положителни ефекти за тялото на човек. Прекратяването на употребата му от друга страна предизвиква множество здравословни процеси, които допринасят за подобряването живота на човек. За да предотвратите появата на неблагоприятни странични ефекти се препоръчва дори това да се случва постепенно.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.