Много хора са прекалили с алкохола по празниците и са се зарекли да не близват нито капка през януари. Учените обаче са открили няколко изненадващи и притеснителни факти за спиртните напитки, които ще ги откажат от наздравиците завинаги, пише английският сайт Tyla.
Подобно на тютюнопушенето, като че ли и алкохолизмът започва да намалява – младите хора са все по-наясно с това, че е по-добре да се събуждаш без главоболие, гадене и повръщане след купона от предишната вечер.
„Мисля, че всички сме наясно, че алкохолът не е полезен за нас, но трябва да призная, че има пет предупреждения, които ме накараха да преосмисля любовта си към мартинито“, обяснява инфлуенсърката Кейти Несел, известна в социалните мрежи с това, че е намалила питиетата си от 15 на едно.
Във видеоклип, публикуван в Инстаграм, тя казва: „Когато започнах да ограничавам пиенето, една от най-важните стъпки беше да се информирам за рисковете от пиенето. Нямах представа какво причинявам на мозъка и тялото си“.
Ето кои са петте неща, които са я убедили, че трябва да ограничи питиетата си до санитарния минимум:
1. Здравето на устата: На първо място алкохолът уврежда устната кухина. Според The Recovery Village частици от спиртните напитки се задържат в слюнката до 24 часа, дори да сме отпило от чашата само няколко глътки. Това води до увеличаване на риска от кариес, заболявания на венците и дори до рак на устната кухина в течение на годините.
„Когато пиете алкохол много често, вие увеличавате риска от развитието на различни заболявания в устната кухина. Има немалко проучвания, които са установили, че спиртните напитки могат да повлияят на микробиома в устата. Когато това се случи, венците се увреждат и се развива гингивит“, обясняват специалистите от дентална клиника във Великобритания.
2. Стареенето на кожата: Алкохолът е едно от „най-агресивните съединения“ за кожата и следователно редовната му консумация може да ускори процесите на стареене и появата на бръчки.
Според проучване от 2019 г. „когато човек пие по повече от осем напитки седмично, по челото му се появяват бръчки, лицето му е подпухнало, а подкожните кръвоносни съдове се свиват“. Заключението е, че „консумацията на алкохол влияе върху обема и свежестта на лицето“.
3. Натрупването на мазнини: Алкохолът може да забави изгарянето на мазнините, увеличаването на мускулната маса и да обърка метаболизма. Изследванията показват, че спиртните напитки влошават синтеза на мускулни протеини, независимо от това колко добра е диетата и колко упорито се тренира във фитнеса. Това определено е лоша новина за фитнес маниаците.
Нещо повече – пиенето на алкохол може тотално да обърка метаболизма. Спиртните напитки се възприемат като токсини и метаболизмът се опитва да го изхвърли, като междувременно отлага изгарянето на поетите калориите за по-късно. Това обаче води до натрупването на мазнини.
3. Канцероген от първи клас: Сред някои от най-ужасяващите разкрития е, че алкохолът, подобно на тютюна, е канцероген и следователно е свързан с няколко видове рак.
Министерството на здравеопазването на Минесота (САЩ) съобщава: „Постъпвайки в организма алкохолът се превръща в ацеталдехид, който е добре известен виновник за развитието на раково заболяване. Когато този токсичен химикал се натрупва в организма, той уврежда ДНК и пречи на тялото да се самовъзстановява. Клетките могат да започнат да растат неконтролируемо, което може да доведе до тумори в гърдата, червата, устата, ларингса, черния дроб и т.н.
Влияе на психичното здраве: На всеки му се е случвало да лежи в леглото с махмурлук, но се оказва, че това може да стане много по-сериозно в дългосрочен план. Проблемът е, че спиртните напитки нанасят поражения на психичното здраве – честата им употреба води до увеличаване на тревожността, избухливост и липса на търпимост към околните.
Фондацията за психично здраве във Великобритания потвърждава това, като обяснява, че навиците ни за пиене и психичното здраве са „тясно свързани“. „Алкохолът е депресант, който може да наруши равновесието на невротрансмитерите (химически пратеници) в мозъка и да повлияе на чувствата, мислите и поведението ви“, се казва в доклада им.
Алкохолът влияе на онази част от мозъка, която контролира задръжките, така че след само едно питие човек може да се почувства по-спокоен, по-малко тревожен и по-уверен. Но тези ефекти бързо отшумяват. Химическите промени в мозъка скоро могат да доведат до по-негативни чувства – като например гняв, депресия или тревожност. А в дългосрочен план любителите на чашката могат да развият зависимост към алкохола.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.