Сирни Заговезни е един от най-важните празници в българския фолклор. Отбелязва се в неделя (тази година на 2 март), седем седмици преди Великден.
На Сирни Заговезни е прието за последно да се ядат храни от животински произход, като Сирене, Мляко, Яйца, но не и месо, което отпада от менюто на Месни Заговезни (седмица преди това).
От Сирни Заговезни до Великден са т.нар. Великденски пости, когато ако човек спазва предписанието, трябва да се консумират само храни от растителен произход.
На Сирни Заговезни най-основният обичай е, че младите искат прошка от старите, което носи и второто наименование на празника – Прошка.
И не на последно място – в различните краища на България Сирни Заговезни се свързва и с още един обред. Някъде го наричат Хамкане – на червен конец се завързва варено яйце или парче халва, след което се завърта между членовете на семейството (предимно децата) и всеки се опитва да го хване с уста без да си помага с ръце.
На повечето места в страната се палят огньове, подобно на кукерските обичаи.
На трапезата се приготвят традиционни български ястия, сред които:
- Баница със сирене: Традиционно ястие, символизиращо изобилие.
- Варени яйца: Символ на новото начало и плодородие.
- Варено жито: Символ на плодородие и благоденствие.
- Халва с ядки: Сладко изкушение, което носи радост и веселие.
- Риба: Тя ще бъде позволена само в някои дни от последващите Великденски пости.
- Сушени плодове и печена тиква: Тези храни допълват празничната трапеза и осигуряват разнообразие от вкусове.
Ако все пак се стремите към здравословното хранене и начин на живот, но не искате да се лишавате от нито едно от тези ястия на празничната трапеза, ето Топ 5 на по-здравословни предложения за Сирни Заговезни.
По-здравословна баница с фета сирене или котидж
Със сигурност баницата със сирене е в топ продуктите на българската кухня. Тя е неотменна част от доста празници, но може да бъде направена и с по-здравословни съставки.
Използвайте пълнозърнести кори вместо такива от пшенично брашно. Пълнозърнестото брашно е отличен източник на фибри, витамини, минерали и протеини. Отделно от това пълнозърнестото брашно осигурява енергия, подпомага храносмилането, богато е на хранителни вещества и създава усещане за ситост за разлика от белия хляб.
Може да използвате фета сирене вместо обикновеното бяло саламурено сирене. Ползите от фетата са:
- Добър източник на калций
- Високо съдържание на протеини
- Съдържа благоприятни за червата бактерии
- Осигурява мастни киселини
- Съдържа мазнини, които ви помагат да се чувствате сити
Друг вариант за плънката на вашата баница е котидж сиренето – придобиващо все по-голяма популярност. И то е изключително богато на протеини - около 12 грама протеин на половин чаша. Освен това, котидж сиренето съдържа около 350 милиграма натрий на половин чаша, което е приблизително 15% от препоръчителната дневна доза (но хората с високо кръвно трябва да внимават).
Разбира се, че вместо със сирене, може да направите баницата с лапад или други подходящи зелени продукти.
Варени яйца
Тук няма две мнения – варените яйца са източник на пълноценни протеини и полезни мазнини. Но не само това, ползите са още:
- Контролират нивата на холестерол в кръвта
- Могат да повишат “добрия” холестерол
- Съдържат холин, важно хранително вещество, което повечето хора не получават достатъчно
- Може да намалят риска от сърдечни заболявания
- Съдържат лутеин и зеаксантин, антиоксиданти, които имат големи ползи за здравето на очите
- Засищат и са склонни да ви карат да приемате по-малко калории, което ви помага да отслабнете
За по-здравословен вариант яйцата може да се сервират с гарнитура от авокадо, свежи зеленчуци или лек дресинг с кисело мляко и горчица. Добре е да се избягва прекомерното им консумиране с тежки мазни сосове. И ако трябва да избирате, по-добре предпочетете горчицата, вместо майонезата.
Варено жито – традиция със здравословен заряд
Вареното жито е изключително полезно, тъй като е богато на фибри, витамини от група Б и минерали. Фибрите са едни от най-необходимите хранителни вещества за човешкото тяло. Диетата с високо съдържание на фибри може да намали риска от сърдечни заболявания, да намали риска от диабет тип 2 и да намали възпалението, което се свързва с някои видове рак.
Съществуват десетки рецепти за приготвяне на варено жито – традиционно, с добавена бяла захар, бисквити, шоколад, плодове, домашни сладка и т.н.
Вместо да се подслажда със захар, може да използвате мед (в разумни количества), канела и сушени плодове за естествена сладост.
Разбира се, като добавка към житото, то става още по-вкусно с добавени ядки – орехи, бадеми или ленено семе, което ще обогати ястието с полезни мазнини и антиоксиданти.
Халва с ядки – здравословният тахан
Халвата традиционно е направена от тахан (традиционно е сусамов след смилане на сусамови семена. Това превръща халвата в отличен източник на калций и полезни мазнини, но за съжаление в търговската мрежа тя много често е с добавена захар.
Ако имате време и желание, може сами да си приготвите разновидност на халвата в домашни условия.
Просто използвайте натурален тахан, добавете смлени ядки (орехи, бадеми, лешници или други), малко какао, ванилия, мед и пълнозърнесто брашно. Може да комбинирате със сушени плодове и по този начин да избягате от рафинираната захар.
Риба – полезна алтернатива
Рибата също е важна част от традиционното меню за Сирни Заговезни. Тя е чудесен източник на Омега-3 мастни киселини. Те пък са важни за здравето на сърцето и мозъка. В рибата има достатъчно протеини, селен и витамин D.
Заменете пърженето на рибата в мазнина с печене на скара. Чудесен вариант е да я сервирате с гарнитура от зеленчуци (на пара или на скара).
Независимо кое от ястията ще приготвите за вашата празнична трапеза, важното е да имате настроение и да бъдете с най-близките си хора. Защото това е ден на семейството...