Много хора отлагат посещението при стоматолог, защото се притесняват, че услугите им са скъпи, времето не им достига или пък ще ги боли. Това се отнася и за останалите профилактични прегледи.
Според специалистите обаче отлагането понякога води до сериозни усложнения, особено когато става въпрос за здравето и естетическия вид на зъбите.
Ето няколко причини, които би трябвало да ви мотивират да посетите зъболекаря си:
Пронизваща болка в зъба
Има болка, която е търпима, но има и такава, която се провокира от топло, студено, лек натиск и е толкова пронизваща, че дори ви е трудно да локализирате от кой зъб идва точно. Може да отшуми рязко, а след ден-два отново да се появи. А може и да ви боли непрестанно. И в двата случая се нуждаете от незабавен дентален преглед.
Ако сте забелязали кариес в устата си без помощта на стоматолог, значи имате някакъв дефект в структурата на зъба. Кариесът е най-често срещаното заболяване на твърдите тъкани и почти винаги е съпроводен с остра, пронизваща и нетърпима болка.
При ненавременно лечение заболяването може да прогресира и да се развият някои от усложненията на кариеса (пулпит, периодонтит, киста, абсцес, остеомиелит).
Строго препоръчваме лечението на кариесите да не се отлага във времето. Само така ще можете да се предпазите от последващите усложнения и неприятната болка.
Лош дъх в устата
Добре е да знаете, че лошият дъх в устата може да се дължи както на възпалителни процеси в устната кухина, така и на заболяване на стомашно-чревния тракт или на обмяната на веществата.
Първата стъпка, която трябва да предприемете, ако не страдате от храносмилателни проблеми, е да посетите стоматолог.
Той ще почисти професионално натрупания над и под венеца зъбен камък. След това ще полира вашите зъби. По този начин ще се елиминира лошият дъх в устата и зъбите ви ще станат няколко нюанса по-бели.
Вашият стоматолог най-вероятно ще ви препоръча използването на паста за зъби и разтвор за изплакване на устата, който съдържа хлорхексидин. Но трябва да знаете, че използването на средства за орална хигиена, съдържащи хлорхексидин, не е безвредно. Ето защо трябва да ги подменяте с други видове паста и вода за уста през определен период от време.
Четкането на езика, жабуренето с разтвори за уста, пиенето на чай и хапването на ябълки също помагат, но при трайно лош дъх няма как да се разминете с посещението на стоматологичен център. Най-вече защото това може да е симптом на далеч по-сериозно дентално заболяване.
Сухота в устната кухина
С напредването на възрастта функциите на тялото се забавят. Когато към това се добави приемът на лекарства и консумацията на по-малко течности, слюнката намалява някак от само себе си. Това се случва и при някои заболявания, свързани с обмяната на веществата, при хъркане, при дишане през устата при запушен нос, при ежедневно тютюнопушене и т.н.
Слюнката обаче е естествено средство за почистване на устната кухина. Съответно, когато тя е по-малко, устата ви изсъхва и езикът ви сякаш се залепя за небцето. От своя страна това може да доведе до увеличаване на плаката в основата на зъбите, възпаление на венците и предпоставка за образуването на повече кариеси.
Така че, ако усещате устата си постоянно суха, посетете зъболекаря си възможно по-скоро. Той ще провери състоянието на зъбите ви и ще ви насочи към специалист за решаването на основния проблем, свързан със сухотата в устата.
Проблемно хранене
Ако редовно дъвчете само на едната си страна или пък изпитвате болка в зъбите и сковаване на челюстта при консумиране на определени храни, най-добре е веднага да се консултирате със своя зъболекар. Може би страдате от чувствителни зъби или емайлът им да се е изтрил дотолкова, че да изпитвате дискомфорт, когато дъвчете.
Повишената чувствителност на зъбите е състояние, познато още като хиперестезия. Това според стоматолозите е един от най-честите дентални проблеми. Изразява се в спонтанна, пронизваща и силна болка, провокирана предимно от консумиране на твърде горещи, студени или кисели храни и напитки. Вдишването на студен въздух през зимата, натискът при хранене, ежедневното миене на зъбите също могат да доведат до неприятна болка.
Чувствителността на зъбите е проблем, който не може да отстраните напълно, но значително може да намалите неприятните симптоми. Стоматологът ви най-вероятно ще ви посъветва да смените пастата си за зъби с такава за чувствителни зъби, а четката ви трябва да е от най-меките.
Не бива да миете зъбите си с натиск, а с леко и внимателно търкане. Освен това се постарайте да дъвчете не само на едната, а и на двете страни, за да разпределите натоварването върху зъбите и да забавите процеса на изтъняване на емайла с годините.
Бременна сте
Повечето бременни жени смятат, че не трябва да ходят на зъболекар, докато не родят своето дете. Това е погрешно схващане, защото точно бъдещите майки се нуждаят от безупречна устна хигиена. Всеизвестен факт е, че много от проблемите по време на бременност започват именно от лошо поддържаните зъби.
Ето защо дори и да нямате оплаквания, самият факт, че сте бременна, е достатъчен, за да си насрочите час за зъболекар. През бременността зъбите са по-склонни да се развалят, а вашият стоматолог най-добре може да ви каже как да се грижите правилно за тях. Може да се наложи да приемате допълнително калций или просто да посещавате избраната от вас стоматологична клиника по-редовно, докато родите.
Криви и жълти зъби
Ако пестите усмивките си или се криете с ръка, когато се смеете, това е сериозна причина да посетите вашия стоматолог. Независимо дали става въпрос за жълти или криви зъби, или за съвсем друг проблем, това е нещо, което трябва да бъде коригирано, защото касае пряко самочувствието и начина ви на живот.
Съвременната стоматология разполага с различни методи за лечение и избелване на зъбите. Ето защо трябва да се консултирате със своя стоматолог, за да избере най-точните процедури за вас. Животът е кратък и не бива да се лишавате от възможността да се смеете на воля, без да се притеснявате от това, че някой ще ви одумва за лошо изглеждащите ви зъби.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.